صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

سرطان شایع در مردان | آشنایی با برخی از شایع ترین سرطان ها در مردان

سرطان شایع در مردان و چند سرطان شایع در مردان و شناسایی چند سرطان شایع در مردان و علامت سرطان و نشانه های سرطان را در نیک صالحی بخوانید را در آکاایران ببینید

آکاایران: کودکانی که در سنین پایین دچار استرس و اضطراب می شوند در بزرگسالی نسبت به همسن و سالان خود با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم می کنند

استرس بیشتر یک امر اکتسابی است و افراد با توجه به محیط اطراف و اتفاقات پیرامون شان دچار استرس و اضطراب می شوند. این موضوع در کودکان نیز وجود دارد و تاثیر بیشتری بر روی آنها می گذارد. به همین منظور امروز تصمیم گرفتیم راهکارهایی به شما معرفی کنیم برای کاهش استرس کودکان . با آکاایران همراه باشید

راهکارهای کاهش استرس کودکان

کودکان استرس هایی را تجربه می کنند که بر عملکردهای اجتماعی شان تاثیر منفی می گذارد، خواب آن ها را کاهش می دهد و تمرکزشان را پایین می آورد تا جایی که باعث هدر رفتن استعدادهای آن ها و دست کشیدن از آرزوهایشان در بزرگ سالی می شود. با توجه به اهمیت این موضوع، این سوال پیش می آید که چگونه می توان به کاهش اضطراب و استرس کودک کمک کرد؟

۱- به او بگویید که نباید بی نقص باشد!

بسیاری از ما فکر می کنیم لازم است فرزندان ما در زمینه های ورزشی، مدرسه و عملکردهای مختلف همواره موفق باشند اما گاهی اوقات فراموش می کنیم بچه ها باید کودکی کنند. عملکرد فرد در مدرسه را نمرات تعیین می کنند نه لذت بردن از یادگیری. مهم است که فرزندتان را به تلاش بیشتر تشویق کنید اما به همان اندازه مهم است که اشتباهات و نواقص وی را بپذیرید و درک کنید. کودک تان باید بداند هر انسانی در بعضی حوزه ها ضعیف است. استرس در کودکانی که احساس می کنند باید در همه حوزه ها بهترین باشند، خسته کننده و ناامید کننده است.

۲- کودک تان را مثبت نگر بار بیاورید

یکی دیگر از عوامل استرسی شدن کودکان، دید منفی آن ها به زندگی است. اگر شما مثبت نگر باشید، فرزند شما نیز چنین خواهد شد. به او بگویید باید در انتظار اتفاق های مثبت زندگی باشد تا با خیال آسوده تری به رشد استعدادهایش بپردازد. به قول معروف، جلوی کودکان به صورت همیشگی فال بد نزنید که تو نمی توانی و نمی شود و….

آکاایران: سرطان شایع در مردان | آشنایی با برخی از شایع ترین سرطان ها در مردان

روش های کاهش استرس کودکان

شیوه های کاهش استرس کودکان

۳- خودتان استرسی نباشید

کودکان به والدین خود نگاه می کنند تا بدانند چه واکنشی در هر موقعیتی باید دارا باشند. همه ما تا به حال با این صحنه مواجه شده ایم که کودکی در حال دویدن زمین می خورد. اولین حرکت او این است که به والدینش نگاه کند و اگر آن ها را نگران ببیند، گریه می کند به این دلیل که کودک ناخودآگاه برای نحوه برخورد در هر موقعیتی، از والدین راهنمایی می گیرد. کودکان در تمام سنین پیرو احساسات والدین خود هستند. اگر شما مضطرب هستید، فرزند شما مضطرب می شود. بنابراین وقتی می خواهید اضطراب کودک خود را کاهش دهید، باید اضطراب خود را مدیریت کنید.

۴- با ترس هایش مواجه اش کنید

وقتی می ترسیم از مواجهه با عوامل ترس خود اجتناب می کنیم، در صورتی که اجتناب از این شرایط، استرس انسان را افزایش می دهد. در عوض اگر یک کودک در مواجهه با ترس خود قرار گیرد، یاد خواهد گرفت در طول زمان در حالت عادی استرس خود را کاهش دهد. بدن نمی تواند برای مدت زمان بسیار طولانی مضطرب بماند، بنابراین سیستمی برای کاهش استرس در این شرایط وجود دارد که بدن را آرام می کند.

۵- برایش از نقاط قوتش بگویید

کودکان تحت شرایط تنش زا ممکن است در افکار منفی و انتقاد از خود گم شوند یعنی بر نیمه خالی لیوان و نگرانی درباره وقایع آینده تمرکز کنند. هرچه بیشتر بتوانید بر ویژگی های مثبت فرزندتان و نقاط قوت وی تاکید کنید، بیشتر آن را به فرزندتان یادآوری می کنید که با تلاش به خواسته هایش در آینده خواهد رسید. تعریف و تمجید از کودک اگر واقع بینانه و بر اساس نقاط قوتش باشد، تاثیر زیادی در افزایش اعتماد به نفس و کاهش استرس او خواهد داشت.

بد نیست بهترین راهکار برای تسکین استرس کودکان را بشناسید

یک زندگی ناآرام میتواند بر سلامت خانواده شما تاثیر بگذارد. مطالعات نشان میدهد که استرس طولانی مدت می تواند باعث شود کورتیزول بیش از حد، در بدن تولید شود. این هورمون اشتها را زیاد کرده و باعث پرخوری می شود. همچنین استرس می تواند شما را مجبور کند که برای اینکه احساس راحتی کنید، به غذا خوردن روی آورید.

برای تسکین استرس: خانواده خود را تشویق کنید که هر روز ریلکس کنند. حتی ۱۰ دقیقه هم
به کار خواهد آمد. نگاه کردن به روزنامه ها، نشستن و حرف زدن یا پیاده روی آرامش بخش،

هر چیزی که باعث می شود واحساساتتان متوقف شده و به سرعت تغییر کند را امتحان کنید.

عامل استرس: خواب خیلی کم

خواب کم می تواند هرکسی را خسته و تندخو کند. علاوه بر این متابلیسم بدن را کم کرده و
اشتها را زیاد می کند و به این معناست که احتمال پرخوری یا انتخاب غذاهای ناسالم و
همچنین فعال نماندن را بالاتر می رود.

برای تسکین: همه را به رختخواب ببرید. یک برنامه خواب منظم و آرامش بخش مانند کتاب خواندن
تنظیم کنید، برنامه خوابی که به هرکسی اجازه میدهد به اندازه نیاز برای سنش بخوابد.

کودکان ۶ سال به پایین: ۱۱ تا ۱۳ ساعت
در مقاطع ابتدایی تحصیلی: ۱۰ تا ۱۱ ساعت
نوجوانان: ۸ تا ۱۰ ساعت
بزرگسالان:حدود ۸ ساعت؛ خواب در روز نیاز دارند.

راه های تسکین و کاهش استرس کودکان

کاهش استرس کودکان با این شیوه ها

عامل استرس: مشکل مالی

زمانی که برای امور مالی استرس دارید، این استرس میتواند به فرزندتان نیز وارد شود. ممکن است برای این باشد که داشتن چیزهای اضافی مثل سینما یا کفش های نوین را از دست می دهد. اما برای فرزندان کم سن تر تنها علت آن این میتواند باشد که احساس می کند چیزی اشتباه است.

برای تسکین: درمورد نگرانی های روزمره گشوده، اما خوشبین باشید. اگر این امکان برایتان
موجود نیست که یک تعطیلات را خارج از شهر بگذرانید، زمانی سرگرم کننده ای را برنامه ریزی کنید
که در اطرافتان بگذرانید. به فرزندتان اجازه دهید که بداند در بلند مدت همه چیز خوب خواهد شد.

عامل استرس: دعوا کردن والدین

زمانی که والدین دعوا می کنند، کودکان دچار تنش می شوند. این مورد به خصوص در کودکان ۱۰ سال
به پایین که احساس امنیتشان هنوز در اطراف خانه خلاصه میشود، بیشتر است.

برای تسکین: اگر کودک شما برای شنیدن جر و بحث شما با همسرتان، ناراحت شده است،
این را تصدیق کنید. به کودکان یاداوری کنید که گاهی اوقات بحث کردن جهت حل مسائل
برای هرکسی لازم است.

عامل استرس: استرس در والدین

کودکان شما یاد میگیرند مانند شما در مقابل استرس، واکنش نشان دهند. در این مواقع
دیر رفتن به رختخواب، خوردن مداوم یا فقط تندخو شدن را از شما تقلید می کنند.

برای تسکین: به فرزندان خود نشان دهید چگونه با فشارهایی که بر شما وارد می شود در راه سالم، رفتار می کنید. تصدیق کنید وقتی که زندگی پرتنش می شود، زمانی را برای آرامش و مراقبت از خودتان اختصاص می دهید. شما یک مثال خوب برایشان هستید و با این کار احساس خوبی نیز خواهید داشت.

سلامت نیوز و بهداشت نیوز

.

منبع : niksalehi.com