صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

چرا حبوبات برای بچه ها خوب است؟

چرا حبوبات برای بچه ها خوب است؟ و را در آکاایران ببینید

آکاایران: چرا حبوبات برای بچه ها خوب است؟

آکاایران: فیبر و قندهای موجود در حبوبات، باعث بهبود عملکرد سیستم گوارشی و کنترل اشتها می شوند. این ماده غذایی منبع پروتئینی گیاهی است و اگر همراه با گروه غلات در برنامه غذایی گنجانده و مصرف شود، پروتئین کافی برای رشد کودکان فراهم می آورد...


حبوبات علاوه بر داشتن پروتئین به دلیل وجود فیبر فروکتو الیگوساکارید، منبع مفیدی از ریزمغذی ها محسوب می شوند و در صورت مصرف مقادیر کافی، مواد موردنیاز برای رشد و تکامل کودکان را تامین می کنند.


متاسفانه برخلاف جایگاهی که حبوبات در گذشته در برنامه غذایی ایرانی ها داشته اند، امروزه دیگر سهمشان کمتر شده و به علت مصرف غذاهای آماده و فست فودها، دیگر افراد تمایل کمتری به استفاده از آنها دارند. نتایج تحقیقات متعدد نشان می دهد کسانی که حبوبات مصرف می کنند، احتمال ابتلایشان به چاقی، دیابت و بیماری های قلبی عروقی کاهش می یابد. مصرف حبوبات، باعث کنترل میزان دریافت انرژی و در نتیجه پیشگیری از بروز چاقی نیز می شود زیرا قند موجود در حبوبات به تدریج جذب و نهایتا فرد دیرتر گرسنه می شود در حالی که غذاهایی مانند نان های سفید (باگت، لواش و نان های فانتزی)، سیب زمینی، برنج و شکر به سرعت هضم و قند یا انرژی موجود در آنها خیلی زود آزاد می شود بنابراین فرد زودتر گرسنه خواهد شد. نتیجه اینکه در جامعه امروزی که بیشتر افراد با مشکلات چاقی و چربی خون دست و پنجه نرم می کنند، مصرف انواع حبوبات در وعده های غذایی بسیار مفید است.

 


در ضمن، مصرف نکردن حبوبات و جایگزین کردن آنها با پروتئین های حیوانی که حاوی اسیدهای چرب اشباع هستند، می تواند باعث افزایش سطح کلسترول خون شود و زمینه ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی را بالا ببرد. در صورت مصرف نکردن حبوبات و رو آوردن به مصرف غذاهایی که قندهایی با نمایه گلایسمی بالا دارند، سطح قندخون افزایش می یابد و متعاقب آن سریع تر هم پایین خواهد آمد. در نتیجه فرد احساس گرسنگی و به خوردن غذا گرایش پیدا می کند به این ترتیب با تحریک اشتها وزن بالا می رود.

 


البته با توجه به اهمیت این ماده غذایی، توصیه می شود، هفته ای ۳ تا ۴ واحد حبوبات را در برنامه غذایی خود بگنجانید. مصرف حبوبات به خصوص در کودکانی که در سنین رشد هستند، اهمیت بیشتری دارد چراکه پروتئین مطلوب برای رشدشان تامین خواهد شد بنابراین گنجاندن آنها در رژیم بچه ها یک عادت غذایی مناسب محسوب می شود. البته بسیاری از افراد از خوردن حبوبات امتناع می کنند که یکی از دلایل مصرف کم حبوبات، طعم نه چندان مناسب آنهاست، بنابراین پیشنهاد می شود چاشنی هایی مانند آبلیمو و رب گوجه فرنگی را به غذاهایی که با حبوبات تهیه می کنید، بیفزایید.

 


دکتر احمد اسماعیل زاده
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :