صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

کوتوله‌های محرومیت

عوامل بسیاری می تواند در رشد جسمانی کودکان مان موثر باشد . برخی عوامل مورد توجه والدین گرامی می باشد و و برخی دیگر مورد بی توجهی قرار می گیرد را در آکاایران ببینید

کوتوله‌های محرومیت

عوامل موثر در رشد بالنده کودکان

عوامل بسیاری می تواند در رشد جسمانی کودکان مان موثر باشد . برخی عوامل مورد توجه والدین گرامی می باشد ، و برخی دیگر مورد بی توجهی قرار می گیرد .
در این مقاله ، به مواردی اشاره می نمائیم که غفلت از هر کدام ، ممکن است ضررات جبران ناپذیری را در رشد سالم فرزندمان ایجاد نماید  :

محرومیت عاطفی

محرومیت عاطفی ، عاملی است که می تواند بر رشد کودکان تاثیر بگذارد . مراقبت بدون محبت و یا غفلت زیاد ، می تواند موجب توقف رشد ؛ حتی در کودکانی بشود که از تغذیه ی سالم و طبیعی برخوردارند .

غده هیپوفیز ، ترشح هورمون رشد را در شرایطی که کودک از محبت والدین محروم است ، متوقف می کند و کودکان در این شرایط ، کوتاه قدتر می شوند و رسش استخوانی کمتری از خود نشان می دهند .

 

 تغذیه

غذا سوخت بدن است و بدون مصرف آن امکان رشد وجود ندارد . با وجود این ، ممکن است مشاهده کنیم که اشتهای کودکان به دلیل کم شدن سرعت رشد در طی این مرحله کاهش پیدا می کند . در مراحل ابتدایی رشد ، هرزه خواری در کودکان دیده می شود که به مرور و همراه با افزایش توانایی آنان در تمیز بین مواد خوراکی و غیر خوراکی از میزان آن کم می شود . ازآن جا که تعداد دفعات صرف غذا در بین کودکان کاهش می یابد پزشکان برخورداری از رژیم غذایی غنی شده را برای این گروه سنی توصیه می کنند .

 محیط اجتماعی و عاطفی کودکان نیز در زمان مصرف غذا اهمیت ویژه ای در ایجاد عادات غذایی آنان دارد . کمبود آهن ، کلسیم و ویتامین های A,C بیشترین مشکلات تغذیه ای هستند که کودکان در این دوره سنی دارند . در مواردی که سوء تغذیه وجود دارد ، تجویز مکمل های غذایی ، مانع ایجاد اختلال در رشد کودکان می شود . جالب است بدانیم که سوء تغذیه کودکان ، معمولا با عوامل دیگری چون فقر ، آشفتگی خانواده ، فقر محیطی ، غفلت والدین از فرزند و ناامیدی از شرایط زندگی همراه است .

خانواده های آشفته ، کودکان مورد غفلت قرار گرفته ای دارند که شانس شان برای رشد مناسب کم است . هرچند نیاز به مکمل های غذایی در این گونه موارد امری حیاتی است ، اما مشکل سوء تغذیه در چنین کودکانی ، فراتر از برخورداری از رژیم غذایی صرف است . بدون تغییر در شرایط اقتصادی و اجتماعی  برای آنان ، امکان رهایی از محرومیت و فقر وجود ندارد . مادران این گونه کودکان اغلب دارای تحصیلات و سلامت کمتر هستند و مسوولیت کمتری در قبال فرزندان از خود نشان  می دهند .

 

چاقی

متاسفانه بسیاری از والدین داشتن کودک چاق و تپل را ترجیح می دهند و چاقی را نشانه ی سلامتی کودک می دانند و این در حالی است که کودکان چاق ممکن است در آینده تبدیل به بزرگسالانی چاق شوند و به مشکلات جسمانی و روانی مبتلا گردند .

مشکل چاقی کودکان در سال های اخیر روند رو به رشدی در ایران داشته است . رواج بیش از حد فست فود ها و مصرف بی رویه ی نوشابه و انواع سس ها ، در کنار رواج بازی های کامپیوتری و عدم تحرک ، کودکان را با خطر چاقی بیش از حد مواجه ساخته است .

چاقی دلایل متعددی دارد که در کل می توان آن ها را به دو نوع غیر قابل تغییر و قابل تغییر تقسیم نمود .

 در گروه اول ، عوامل ارثی یعنی سنخ بدنی والدین و میزان سوخت و سازی قرار می گیرد که به فرزند منتقل می شود و در گروه دوم نیز شامل عواملی چون وضعیت اجتماعی – اقتصادی ، میزان فعالیت بدنی و یا رژیم غذایی است که قابل تغییر هستند . اهمیت چاقی زمانی بیشتر می شود که بدانیم بیماری های قلبی – عروقی ، دیابت ، فشار خون بالا ، سرطان های پستان ، رحم و پروستات و به طور کلی میزان مرگ و میر در افراد چاق بیشتر است .

 جالب است بدانیم که تمایل ما به خاطر داشتن فرزندی چاق و تپل ، به ضرر شخصیت او می باشد ؛ زیرا افراد چاق اغلب در جامعه دارای عزت نفس پایینتری هستند و اغلب کناره گیر و منزوی می باشند .

 

توجه به جنسیت

تفاوت های ابتدایی در دختران و پسران از قبل از تولد وجود دارد . رسش استخوانی دختران چند هفته زودتر از پسران اتفاق می افتد و دندان های همیشگی آنان نیز زودتر از پسران در می آید و در دوره نوجوانی نیز به طور متوسط سه سال رسیده تر از پسران هستند .

این گونه تفاوت ها، سبب بروز صورت های متفاوتی از توانایی های حرکتی در دختران و پسران می شود . به عنوان مثال دختران توانایی هایی را در حرکات ظریف چون نوشتن ، نقاشی کردن ، بستن دکمه ها و تکالیفی نشان می دهند که نیازمند به سرعت عمل است .

رشد رفتارهای حرکتی مانند نشستن ، چهاردست و پا راه رفتن ، ایستادن و راه رفتن نیز در دختران سریع تر از پسران است و بنابراین ، این گونه اعمال را زودتر انجام می دهند . همچنین ممکن است در سنین 4-5 سالگی با هماهنگی بیشتری نسبت به پسران بدوند و جست و خیز کنند.

 با وجود این ، پسران چنین تفاوت هایی را بعدها جبران می کنند . زیرا آنان در 7 سال اول زندگی ، بلندتر و عضلانی هستند و به دلیل از دست دادن زودتر چربی در زمان شیرخوارگی ، جلوتر از دختران لاغر و باریک می شوند . آنان در پرتاب کردن و ضربه زدن ، بردختران پیشی می گیرند . ورزش ها و بازی های آنان نیز متفاوت است و پسران در بالا کشیدن از میله ها ، رکاب زدن به خودروهای کودکانه یا سه چرخه ، پرتاب کردن و ضربه زدن به توپ و دختران در ورق زدن کتاب ، نقاشی کردن و نوشتن برتری هایی را نشان می دهند . با وجود این ، تفاوت های گروهی دختران و پسران چیزی را درباره تفاوت های فردی آنان مشخص نمی سازد . زیرا بسیاری از پسران هستند که پیشرفت های زیادی را در نقاشی و نوشتن نشان می دهند و در مقابل نیز دخترانی هستند که در سه چرخه سواری یا پرتاب توپ ، هر پسری را از میدان به در می کنند .

آنچه مورد نظر ما در این مقاله است ، پرهیز از مقایسه ی کودکان مان می باشد . باید بدانیم که هر فردی ، رشد مخصوص به خود را دارد و هر کس ممکن است در یک زمینه ی خاص دارای مهارت باشد .

 

 

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان

مقالات مرتبط :

کودکی با طعم امنیت و آزادی

تربیت های مینیاتوری

کد هایی برای زبان رمزی فرزندم

منبع : tebyan.net