صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

اقتصاد دان کوچک

دنبال تقویت عزت نفس کودکتان و ساده بهتر از هزاران کلاس و عزت نفس به کودکان و ساده و کاربردی و همیشه و همه را در آکاایران ببینید

اقتصاد دان کوچک

روش های ساده و کاربردی اعطای عزت نفس به کودکان زیر ده سال      
همیشه و همه جا به دنبال تقویت عزت نفس کودکتان باشید. شاید همین راهکارهای کوچک و ساده ، بهتر از هزاران کلاس و آموزشگاه و غیره  برای شما و فرزندتان باشد ؛ ...

زیرا هیچ کلاسی بهتر از همین زندگی ساده و معمولی آدمها نیست و هیچ معلمی بهتر و دلسوزتر از پدر و مادر نیست.
در این مقاله آخرین راهکارهای پیشنهادی ما  برای افزایش عزت نفس فرزندان تان را می خوانیدبرای خواندن مقاله ی قبل اینجا کلیک کنید .
** حتما به فرزندتان پول توجیبی هفتگی یا ماهیانه بدهید . هفتگی از ماهیانه و روزانه بهتر است . این کار را هیچ وقت فراموش نکنید ، حتی اگر فرزندتان در اول هفته یادش نبود تقاضای پول توجیبی کند ، شما یادش بیاورید ؛ در عوض اگر در میان هفته از شما پول خواست ، بی علت و بی حساب و کتاب به او پولی ندهید . با این عمل او را مقتصد و حسابگر بار خواهید آورد .
** در بانک برای فرزندتان حساب پس انداز باز کنید و با خرید  یک قلک ، او را به پس انداز کردن عادت دهید .
** کودتان را با خود به مراکز خرید و فروشگاه ها و نمایشگاه های کتاب و نرم افزار ببرید و از او بخواهید وسائلی که می خواهد بخرد و هزینه اش را خودش حساب کند .
** به کودکتان آینده نگری و شیوه های برنامه ریزی و تنظیم وقت را یاد دهید.
** برای واداشتن فرزندتان به انجام کاری به او پول یا همان رشوه ندهید . این عمل ، ابزار مناسبی برای ایفای نقش مادر یا پدر بودن نیست .
** در کارهای خانه و انتخاب ها از او کمک بخواهید . درباره ی رویا ها و امیدهای آینده ی خودتان با او صحبت کنید. اینکه او را در بررسی اوضاع و شرایط  شریک می دانید ، سبب ارتقای عزت نفس فرزندتان خواهد شد .
** اگر فرزند کوچکتری دارید ، فرزند بزرگتر را در تهیه ی وسایل و کارهای مربوط به خواهر یا برادر کوچکتر شریک نمائید و با او همفکری کنید .
** بهتر است هنگام برنامه ریزی و تصمیم گیری برای به دنیا آوردن بچه ی دوم ، فاصله سنی مناسب بین فرزندان را مورد توجه قرار دهید . به نظر نگارنده بهترین فاصله سنی بین کودکان ، چهارسال و نیم تا پنج سال می باشد .
** مشورت و همفکری با کودکتان بسیار مهم و اساسی است ، اما بدانید که تصمیم نهایی را شما باید بگیرید.
عروسک یا کتابِ زمانِ کودکی خود را در صندوقچه های قدیمی خانه ی پدربزرگ پیدا کنید و به فرزندتان نشان دهید . این کار برای او بسیار جالب توجه خواهد بود
** نگرانی ها و دلواپسی های کودکتان را جدی بگیرید ؛ البته نه افراط به خرج دهید نه تفریط . نه بی خیال و بی تفاوت باشید ، نه وسواسی و بیش از حد حسّاس . زندگی را به خودتان و فرزندتان سخت نگیرید ، ولی نسبت به برخی مسائل نکته بین و دقیق باشید  . مسائلی مثل کابوس های شبانه ، استرس و اضطراب شدید ، ...
** برای دختر خانم ها یک پلاک تزئینی برای آویختن به گردن یا بستن به مچ تهیه کنید که نام او بر آن حک شده است .
** اجازه دهید برای دستگاه پیام گیر تلفن ، کودکتان صحبت کند : ابتدا خودش را معرفی کند ، سپس از افراد بخواهد که پیغام بگذارند .
** همراه با فرزندتان یک گل یا نهال کوچک در باغچه بکارید و مراقبت از آن را بر عهده ی کودکتان بگذارید .
** کودکتان را مشترک مجلات مخصوص کودکان نمائید و نام او را به عنوان تحویل گیرنده ی بسته ی پستی بنویسید .
** عروسک یا کتابِ زمانِ کودکی خود را در صندوقچه های قدیمی خانه ی پدربزرگ پیدا کنید و به فرزندتان نشان دهید . این کار برای او بسیار جالب توجه خواهد بود .
** برای کودکتان "مرد عمل "باشید . یا سر هر مسئله ی کوچک به  فرزندتان قول ندهید ، یا اگر قول می دهید بی چک و چانه به آن عمل کنید .
** سعی کنید در هیچ شرایطی حتی مصلحتی ، رفتار و گفتارتان مغایر با هم نباشد .
** فرزندتان از هیچ کجای عالَم ، بیشتر از خانه و رفتار پدر و مادر ، دروغ و ترس و کینه را یاد نخواهد گرفت .
** در حضور فرزندتان درباره ی تشویش های سیاسی و اوضاع خراب اقتصادی و دلهره ی جنگ و تحریم و غیره  صحبت نکنید . بکوشید تا  "آرامش " بر فضای خانه سایه افکند . دغدغه و آشوب ، روزگار کودکان را سیاه می کند .
** وقتی وارد مهمانی می شوید ، حواستان باشد که فرزندتان در کنار شما باشد ، نه در پشت شما . او را در برخورد با دیگران معرفی کنید و از فرزندتان بخواهید با مهمان ها سلام و احوال پرسی کند و دست دهد.طوری رفتار نکنید که گویی او همراه شما نیست و اصلا وجود ندارد .
** بکوشید رفتار شما با فرزندتان ، بهتر از رفتاری باشد که با دوستانتان دارید نه بدتر از آن .
** اگر فرزند شما ناخواسته  و بدون برنامه ریزی قبلی به دنیا آمده است ، هیچگاه این مسئله را به او نگوئید .
** هیچ گاه نگذارید فرزندتان در کشمکش میان شما و همسرتان ، نقش واسطه و پیغام رسان را ایفا کند.
** هرازگاهی با کودکتان نجوا کنید . این عمل ، صمیمیت میان شما و فرزندتان را افزایش می دهد . 
** فرزندتان را هیچگاه با محک بهره هوشی ( (IQ یا نتایج هر آزمون هوشی یا شخصیتی دیگر نسنجید و بیهوده برچسب نزنید .
اگر فرزندتان را به اسم خودمانی صدا می زدید و حالا که او بزرگ شده دیگر آن را دوست ندارد ، بکوشید او را با نام اصلی اش مورد خطاب قرار دهید
** واهمه نداشته باشید از اینکه فرزندتان شاهد گریه کردن شماست .
** فرزندتان را کمال گرا بار نیاورید . تاکید را بر پیشرفت فرزندتان بگذارید نه بر کمال مطلوب
** نگران نباشید که دختر شما آموزش کاراته ببیند . ورزش های رزمی شرقی به فرزند شما وقار ، متانت ، استواری قدوقامت ، اعتماد به نفس و همچنین فنون دفاع از خود را می آموزد .
** فرزندتان را با داستان های شاهنامه ، داستان های اسطوره ای و افسانه ای و یا قصه های پریان آشنا کنید . این عمل باعث می شود پشتوانه ی فرهنگی قوی و محکمی  در این زمینه به دست آورد .
** از این وسوسه که "شما ، قبل از فرزندتان از موفقیت های او به خود ببالید" پرهیز کنید . بگذارید خود او درباره ی موفقیت هایش با دیگران سخن بگوید .
** به فرزندتان گوشزد کنید که خودش را با دیگران مقایسه نکند . یکی از نشانه های داشتن عزت نفس این است که : " هرکس فقط خودش را با بهترین کسی که می تواند باشد مقایسه کند  " .
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران