صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

مهارت های اجتماعی؛ یاری گر کودک در مشکلات

ارتقاء مهارت های اجتماعی موجب آگاهی بیشتر کودک از نحوه برقراری ارتباط با دیگران می شود. هر فرد برای زندگی موفق در یک جامعه نیازمند مهارت های اجتماعی است. را در آکاایران ببینید

آکاایران: از کودکی به آنها بیاموزید

مهارت های اجتماعی؛ یاری گر کودک در مشکلات

ارتقاء مهارت های اجتماعی موجب آگاهی بیشتر کودک از نحوه برقراری ارتباط با دیگران می شود. هر فرد برای زندگی موفق در یک جامعه نیازمند مهارت های اجتماعی است.

 

آکاایران: مهارت های اجتماعی؛ یاری گر کودک در مشکلات


ارتقاء مهارت های اجتماعی موجب آگاهی بیشتر کودک از نحوه برقراری ارتباط با دیگران می شود. هر فرد برای زندگی موفق در یک جامعه نیازمند مهارت های اجتماعی است.
افرادی که تعاملات اجتماعی را بلد هستند در روابط آگاهانه تر و موفق تر عمل خواهند کرد. تعامل اجتماعی یعنی شناخت روحیه و احساسات درونی خود و دیگران و برخورد صحیح با آنها برای برخورداری از روابط مطلوب. به همین دلیل تقویت مهارتهای اجتماعی در کودکان از اهمیت به سزایی برخوردار است، بنابراین هر روز برای کار کردن روی مهارت های اجتماعی فرزندتان زمان بگذارید.

وقتی فرزند شما در مهارت اجتماعی به قدرت رسیده باشد قطعا به محبوبیت رسیده و به فردی دوست داشتنی در جامعه تبدیل می شود. این گونه کودکان کمتر دچار کم رویی یا انزوای اجتماعی خواهند شد.

همانطور که می دانید انزوای اجتماعی در سنین کودکی عواقب دراز مدت و جدی بر بهداشت روانی فرد در بزرگسالی خواهد گذاشت و ممکن است منجر به افسردگی، اضطراب، عزت نفس پایین و دیگر احساسات منفی شود احساساتی که افراد تنها از آن بسیار رنج می برند.
برای غلبه بر این مشکلات باید آموزش مهارت های اجتماعی و روابط مثبت با دیگران را از سنین پایین به کودکان آموخت تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

سلام کردن
سلام کردن یکی از مهم ترین مهارت ها است. افراد از طریق سلام کردن با دیگران ارتباط برقرار می کنند پس در نخستین گام واژه سلام بسیار مهم است.
به کودکان بیاموزیم با لبخند و با صدای بلند سلام کنند و هنگام سلام کردن حتما به چشم طرف مقابل نگاه کنند. تماس چشمی و داشتن لبخند منجر به تقویت روابط اجتماعی او خواهد شد.
بعضی از کودکان به سختی سلام می کنند و حتی تن صدای شان هنگام سلام کردن دوستانه نیست. کودک باید یاد بگیرد هنگام سلام کردن به طرف مقابل حس شادی و خوشحالی بدهد.
توجه به ظاهر
به کودکان بیاموزید که بهداشت شان را رعایت کنند و موهای شان آراسته باشد. رعایت این گونه موارد به آنها کمک خواهد کرد تا احساس خوبی دارا باشند.
رفتار خوب
خوش رفتاری را در کودکان تقویت کنید و آنها را عادت دهید از کلماتی مانند لطفا، معذرت می خواهم و سپاسگزارم بسیار استفاده کنند. این کلمات باعث تقویت روابط آنها در اجتماع می شود.
برداشت صحیح از صحبت های دیگران
در گفتگوها و تعاملات به کودکان بیاموزیم؛ انگیزه کودکان دیگر را به خوبی متوجه شود تا با برداشت غلط از صحبت های طرف مقابل پاسخ نادرست و نامتناسب ندهد.
کودک باید آنقدر مهارت داشته باشد که قبل از هر گونه برداشت از صحبت های دیگران، کمی فکر کرده، صبور باشد و در پاسخگویی شتابزده عمل نکند.
پذیرش مخالفت ها
کودکان باید توانایی درک اختلاف ضمن گفتگو را دارا باشند که اگر چنین نباشد دچار ضعف ارتباط شده و دوستان شان را به مرور از دست داده و در جامعه لطمه می خورند، بنابراین می توان گفت با آموزش مهارت های اجتماعی می توان کودکان را برای غلبه با مشکلات جدی آماده کرد.
اینها موضوعاتی است که در مدرسه به کودکان نمی آموزند در حالی که آنها بیشترین مشکل را در ارتباط با دوستان خود در مدرسه پیدا می کنند.
بنابراین دست به کار شوید و برای آموزش به کودکان تان در موارد مختلف صحبت و آنها را تشویق به گفتگو کنید.
مثال هایی بزنید و از او بخواهید نظرش را بیان کند و این گونه تفکرات منفی و مثبت او را ارزیابی نمایید.
به عنوان مثال؛ از او بپرسید:
اگر دوستانت در حال بازی با توپ باشند و توپ به تو برخورد کند چه می کنی؟
ممکن است جواب ها این گونه باشند:
تصادفی بوده
عمدی بوده و من حتما تلافی می کنم
میخواستند با من دعوا کنند
و...
اگر برای دوستت پیغام بگذاری و او جواب ندهد چه می اندیشی؟
با من قهر کرده
متوجه نشده
و...
اگر با دوستت قرار بگذاری و تو سر وقت حاضر باشی، اما او نیاید چه می اندیشی؟
شاید اتفاقی برایش افتاده.
من را دست انداخته.
بد قول است.
و سوالات مشابه دیگر.
و این گونه او را به مثبت اندیشی تشویق و از پیش داوری دوری کنید.
برای هر یک از والدین پیش آمده که کودکان شان به گله از دوستانش پرداخته و در مورد اتفاقاتی که برایشان رخ داده اظهار نظر می کنند.
مثلا کودک تان می گوید؛
در صف آب خوری بودم که محمد من را هول داد و من با او دعوا یا قهر کردم.
در این گونه موارد زود قضاوت نکنید و نظر ندهید در عوض کودک تان را مانند یک کارآگاه وارد بازی نمایید و از او بخواهید به جای قهر کردن با محمد از او بخواهد، توضیح دهد که چرا او را هل داده است.
شاید محمد این گونه توضیح دهد که:
آخر صف دو نفر با هم دعوا کردند و به من خوردند و من چون پشت سر تو بودم تعادلم را از دست داده و با تو برخورد کردم.
با این گونه روش ها شما کودک تان را دعوت به صبر و تفکر قبل از قضاوت می کنید و در حقیقت او را از مهارت اجتماعی برخوردار و کمک می کنید تا در این گونه موارد انگیزه کودکان دیگر را به خوبی متوجه شود و در نتیجه با برداشت غلط پاسخ نادرست و نامناسب ندهد.
کودکانی که در این گونه موارد مهارت کافی ندارند پیوسته با این تفکر بزرگ می شوند که همیشه فرد مقابل او مقصر است و از روی عمد کاری کرده یا حرفی زده و کودک با بازخورد سریع و فاقد اندیشه به مرور روابط اجتماعی اش ضعیف شده و دوستانش را از دست داده و به انزواطلبی سوق پیدا خواهد کرد.
چند توصیه برای اینکه کودکان بتوانند در جامعه رفتاری مناسب دارا باشند
به او بیاموزید پیش از تصمیم گیری در مورد افراد بداند فرد مقابل به چه چیزی فکر می کرده و یا چه چیزی باعث بروز چنین رفتاری از او شده است.
به عنوان مثال برایش توضیح دهید که اگر وارد کلاس شدی و دیدی دوستانت در حال خندیدن هستند به جای ناراحت شدن و کناره گیری؛ از آنها بپرس به چه چیزی می خندند؟
به او بگوئید وقتی از رفتار فردی ناراحت شدی ابتدا خودت را جای طرف مقابل بگذار و حدس بزن اگر در شرایط او بودی چه می کردی؟
به کودک بیاموزید هنگام صحبت کردن نوبت را رعایت کرده و صحبت دیگران را قطع نکند.
از او بخواهید همیشه حق بین و حق گو باشد حتی اگر به نفع وی نباشد.
آموزش همدلی را فراموش نکنید اگر کودکان همدل باشند به راحتی قادر به درک احساسات سایر افراد خواهند بود.
به عنوان مثال یک کودک همدل اگر همکلاسی اش در یکی از درس هایش ناموفق باشد به جای مسخره کردن به درک احساس او پرداخته و او را دلداری داده و یاری خواهد کرد.
و در آخر حتما به کودکان مهارت عذرخواهی کردن بعد از اشتباهات شان را بیاموزید.
مردمی که بابت اشتباهات شان عذرخواهی می کنند نه تنها احمق نیستند، بلکه انسان های شجاع و قابل احترامند.
.

منبع : tebyan.net