صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

آموزش رفتار با کودک لجباز علت لجبازی

پیشگیری از لحبازی کودک و رفتار با کودکان لجباز و علت لجبازی در کودکان و رفتار با کودک لجباز و علت لجبازی کودکان را در آکاایران ببینید

آکاایران: آموزش رفتار با کودک لجباز علت لجبازی

برای والدین عزیز که در پی بهترین ها برای تربیت و پرورش فرزندان خود هستند در بخش کودکان و والدین پورتال رنگی مطالب مطابق علم روز در زمین های مختلف را گردآوری و منتشر می کنیم که در این مقاله در مورد بی اشتهایی کودکان صحبت کرده ایم.

کودکان لجباز به هیچ صراطی مستقیم نیستند و راضی کردن شان حتی به انجام کارهای ساده روزمره مثل مسواک زدن یک جنگ اعصاب دائمی است که والدین را به سُتوه می آورد، تا جایی که گاهی پدر یا مادر در نهایت تسلیم خواسته کودک شان می شوند و ناخواسته به لجبازی او مُهر تأیید می زنند.

این در حالی است که والدین باید در برخورد با لجبازی کودک خود طوری رفتار کنند که او یاد بگیرد با لجبازی نمی تواند خواسته هایش را پیش ببرد، اما چطور؟ در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن اشاره به گزیده ای از توصیه های روان شناسان کودک و مربیان تربیت فرزند به بررسی راهکارهای برخورد با لجبازی کودکان بپردازیم.

لجبازی کودک یا مصمم بودن او

لطفا بین لجبازی با مصمم بودن فرق بگذارید و ابتدا اطمینان حاصل کنید که آیا کودک شما لجباز است یا مصمم. مصمم بودن یعنی سرسختی مثبت در رسیدن به اهداف سودمند و غلبه بر موانع. اغلبِ والدینی که خودشان این گونه هستند، دل شان می خواهد کودک شان نیز از عزم راسخ برخوردار باشد.

بنابراین سرسختی کودکی که برای پیروزی در یک رقابت ورزشی تلاش می کند، نباید با سرسختی یک کودک لجباز همسان تعبیر شود، چراکه لجبازی یعنی پافشاری مصرانه ای که از روی جهل و ناپختگی باشد.

کودک لجباز به هیچ وجه حاضر نیست کوچک ترین تغییری در رویه خود ایجاد کند و هدفش صرفا این است که ساز مخالف بزند. مثلا سرسختی بی جا در انتخاب غذا یا لباس چیزی جز لجبازی و کج خلقی ناموجه نیست. به بیان دیگر، سرسختی در وجه مثبت حاکی از قاطعیت و اراده قوی و در وجه منفی بیانگر لجبازی است.

آکاایران: آموزش رفتار با کودک لجباز علت لجبازی

راهنمای برخورد با کودکان لجباز

غذا دادن به کودک ناآرامی که قاشق و چنگالش را عمدا زمین می اندازد و اجازه نمی دهد غذا را دهانش بگذارید طاقت فرساست؛ متقاعد کردن کودک یک دنده ای که فقط جیغ می کشد و پا می کوبد تا مدرسه نرود صبر و حوصله خیلی زیادی می طلبد.

این قبیل لجبازی ها می تواند ریشه ژنتیکی داشته باشد، اما در بسیاری موارد این خودِ والدین هستند که با برخورد ناصحیح باعث لجباز بار آمدن کودکشان می شوند. در هر صورت اگر از سر وکله زدنِ بی نتیجه با کودک لجباز خود خسته و ناامید شده اید، پیشنهاد می کنیم از این پس در برخورد با لجبازی فرزند دلبندتان به توصیه های زیر عمل کنید:

به او فرصت شنیده شدن بدهید

برقراری ارتباط یک مسیر دوطرفه است. اگر می خواهید کودک لجباز شما به حرف تان گوش کند، اول از همه باید حرف او را بشنوید. کودکان لجباز اگر احساس کنند که قرار نیست حرف شان را بشنوید، ممکن است فورا حالت تدافعی به خود بگیرند. پس هروقت کودکتان روی انجام دادن یا ندادن کاری لجبازی کرد، به جای اینکه بلافاصله حکم صادر کنید و فرصت شنیده شدن را از او بگیرید، با نرمی و ملایمت به کودک خود نزدیک شوید و به یک گفت وگوی سالم دعوتش کنید تا او نیز بتواند علت مخالفتش را توضیح بدهد.

به او حق انتخاب بدهید

خیلی اوقات کودکان دوست ندارند به آنها امر و نهی شود. مثلا اگر به کودک لجباز چهارساله خود امر کنید که باید رأس ساعت ۹ شب در تختخوابش باشد، تعجبی ندارد که با یک جیغ بلند به شما «نه» بگوید یا اگر به پسربچه یک دنده خود اصرار کنید که فقط و فقط باید همان اسباب بازی انتخاب خودتان را بخرد، شک نکنید که روی اسباب بازی انتخاب خودش پافشاری خواهد کرد.

به جای اینکه به کودک لجباز خود امر کنید، به او حق انتخاب بدهید. مثلا بگویید: «خُب دیگه وقت خوابه. عزیزم دلت می خواد کدوم قصه رو برات بخونم؟» و سپس اسم چند قصه را نام ببرید. اگر کودکتان هنوز نافرمانی کرد، آرامش خود را حفظ کنید و با جدیت بگویید: «اما این جزو انتخابایی که می تونی داشته باشی نیست.» و این جمله را هر چند بار که لازم شد تکرار کنید.

با تکرارِ شما کودکتان ترغیب می شود که کوتاه بیاید.تعداد انتخاب هایی که در هر مورد در نظر می گیرید، نباید خیلی کم یا زیاد باشد. مثلا اگر درِ کمد لباس را باز کنید و به کودک خود بگویید که یک دست لباس انتخاب کند، احتمالا انتخابِ فقط یک دست لباس از میان همه لباس هایی که دارد، برایش سخت و گیج کننده خواهد بود. در عوض می توانید خودتان دو یا سه دست لباس مناسب انتخاب کنید و سپس از کودکتان بپرسید که دوست دارد کدام شان را بپوشد.

آرامش خود را حفظ کنید

اگر به لجبازی کودک خود با داد و بیداد پاسخ بدهید، گفت و گوی عادیِ بین شما و کودکتان در نهایت به جایی کشیده خواهد شد که از هر دو طرف تان فقط صدای جیغ شنیده می شود. داد و بیداد شما در واقع جرقه ای است برای شروع یک درگیری کلامی که فقط اوضاع را بدتر می کند. یادتان باشد که او کودک و ناپخته است و شما که بالغ و فهمیده هستید وظیفه دارید جریان گفت وگو را به سمتی هدایت کنید که به یک نتیجه معقول برسید. به کودک خود کمک کنید تا متوجه شود که باید دست از لجبازی بردارد و آنچه را شایسته است انجام بدهد.

با او همکاری کنید

کودکان لجباز در مورد اینکه چگونه با آنها رفتار می شود، روحیه بسیار حساسی دارند. پس در صحبت با این قبیل کودکان نسبت به لحن و کلماتی که استفاده می کنید محتاط باشید. اگر رفتار شما باعث آزار کودک لجباز تان شود، حالت تدافعی به خود خواهد گرفت و ممکن است سرکشی و حاضرجوابی کند و رفتارهای پرخاشگرانه ازخود نشان بدهد. آگاه باشید که نحوه رفتار شما تأثیر خیلی زیادی در طرز پاسخگویی کودکتان خواهد داشت.

مثلا به جای «ازت میخوام که این کار رو انجام بدی.» از جملاتی مانند «بیا با هم دیگه این کار رو انجام بدیم.» یا «چطوره این کار رو امتحان کنیم.» استفاده کنید.برای اینکه کودکتان به انجام کار خاصی ترغیب شود، بازی های سرگرم کننده ترتیب بدهید.

مثلا اگر کودک لجبازتان اسباب بازی هایش را جمع وجور نمی کند، اول خودتان دست به کار شوید و سپس از او بخواهید که در امرِ مرتب کردن اسباب بازی ها به عنوان دستیار ویژه همراهی تان کند. حتی می توانید برای اینکه بازیِ مرتب کردن اسباب بازی ها جذاب تر شود، وقت بگیرید و بگویید هرکس که تا پایان زمان تعیین شده اسباب بازی های بیشتری جمع کرد برنده است. این ترفندهای ساده معمولا جواب می دهند و هدفشان این است که با کودک خود رفیق شوید.

با او مذاکره کنید

گاهی لازم است با کودک خود مذاکره کنید. معمولا بچه ها اگر خواسته شان محقق نشود کج خلقی می کنند. اما اگر می خواهید کودک لجبازتان حرف شنوی داشته باشد، باید بدانید که علت مخالفتش چیست. برای شروع می توانید بپرسید: «چیزی باعثِ ناراحتیت شده؟» یا «چیزی می خواهی؟» تا کودکتان به صحبت کردن ترغیب شود. با این رفتار به او نشان می دهید که برای خواسته هایش احترام قائل هستید.

اما هدف مذاکره لزوما این نیست که در نهایت تسلیم خواسته های کودک خود شوید، بلکه قرار است نشان بدهید که نسبت به خواسته هایش بی اعتنا نیستید. مثلا اگر کودکتان حاضر نیست شب ها در ساعت مقرر بخوابد، به جای اجبار کردن بنشینید و با او در مورد ساعت خواب مذاکره کنید و نهایتا ساعتی را در نظر بگیرید که مورد رضایت هر دو طرف تان باشد.

رفتار مثبت او را تقویت کنید

گاهی اوقات والدین به قدری از لجبازی کودک خود به سُتوه می آیند که دیگر نمی دانند چگونه عصبانیت و پرخاشگری او را کنترل کنند. اما اگر فاقد فکر وارد عمل شوید، ممکن است ناخواسته رفتار غلطی از خودتان بروز بدهید که لجبازی او را تشدید کند.

مثلا اگر کودکتان تقریبا به هرچیزی که می گویید جوابِ «نه» می دهد، باید از خودتان بپرسید که آیا شما نیز زیاد «نه» می گویید. اگر به این نتیجه رسیدید که خودتان نیز این کلمه منفی را زیاد تکرار می کنید، پس حواس تان باشد که در تقویت رفتار منفی او بی تأثیر نبوده اید.

علت لجبازی کودک و چه باید کردهای والدین

لجبازی کودک بیشتر در فرزند اول دیده می شود، بدین دلیل که مادر می خواهد فرزندش را در بهترین شرایط ممکن تربیت کند و کنترل بیشتری بر رفتارهای وی داشته باشد که در نتیجه موجب بروز لجبازی در کودک می شود.لجباز کودک

​کودک از ۲ تا ۳ سالگی لجبازی را شروع یا بهتر بگوییم کشف می کند. وی به درجه ای از خودآگاهی و شناخت محیط و اطرافیان می رسد که می فهمد رفتارش روی دیگران تاثیر می گذارد و واکنش ها را برمی انگیزد. از این رو در برخی امور و هنگامی که از وی کاری خواسته می شود لجبازی را به کار می گیرد تا واکنش ها را مشاهده کند و کنجکاوی اش ارضا شود. این کنجکاوی می تواند به همان رفتار یا خواسته مربوط باشد یا به شخص درخواست کننده. کودک فاقد آن که درباره لجبازی قضاوتی داشته باشد یا آن را خوب یا بد بداند تنها لجبازی را به عنوان وسیله ای برای محک زدن واکنش دیگران به کار می گیرد. یادگیری نه گفتن و توانایی امتناع کردن قدرت لجبازی را در کودک بالا می برد و به او در کشف دنیایی که پیش رو دارد کمک می کند​.

واکنش اطرافیان بویژه والدین که کودک از نظر عاطفی به آنان وابسته است تعیین کننده ضعیف یا قوی شدن لجبازی در کودک است. واکنش های هیجانی، عصبی و تنبیه گونه در برابر لجبازی می تواند ابعاد آن را گسترده کند و لجبازی را به عادتی دائمی برای کودک تبدیل سازد. از سوی دیگر ممکن است این رفتارهای نادرست از سوی والدین نیاز کودک به امتناع و ارضای کنجکاوی را سرکوب کند. در چنین شرایطی دیگر نباید انتظار داشت استقلال شخصیتی کودک در سنین بالاتر رشد کند و شکل بگیرد. والدین باید بدانند لجبازی کودک خصلتی طبیعی است که باید پذیرفته شود. گاهی کودک به لجبازی به چشم یک بازی نگاه می کند و می خواهد والدین را در این بازی شریک سازد. معلوم است کودکانی چنین رفتاری از خود تلاش می کنند که نیاز آنها به بازی و لذت بردن در کنار والدین و همچنین تماس فیزیکی با بدن والدین در آنها ارضا نمی شود. ممکن است کودک لجبازی را به نشانه قهر انجام دهد و بخواهد به والدین بفهماند دلخور یا مخالف است. در حقیقت لجبازی کودک در هر زمینه ای معنای خاص دارد که باید درک و شناسایی شده و سپس مشکل برطرف گردد. بدترین حالت آن است که کودکی لجبازی را از حد بگذراند و والدین گمان کنند​ این کودک ذاتا لجباز است. چیزی به نام لجبازی یا پرخاشگری و ناسازگاری ذاتی موجود نیست، بلکه هر معلولی در کودکان علتی دارد که باید برطرف شود. ناگفته نماند که نوعی از لجبازی نیز وجود دارد که با استقبال والدین همراه است و از همین طریق تقویت می شود. در این حالت که به لوس شدن تعبیر می شود کودک امتناع ها و اصرارهای بیجا را به بازیچه ای برای جلب توجه و بلکه رضایت والدین تبدیل می کند و از همین طریق تاثیری عاطفی بر والدین می گذارد تا به خواسته اش برسد.

.

منبع : https:portal-rangi.com