صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

بهترین روش برای درمان ادرار سوختگی در کودک چیست؟

آلوده به ادرار یا مدفوع است و محیط مناسبی برای رشد میکروب هاست دکتر سارا الهی در گفت وگویی ا و  ناحیه پوشک اطفال مرطوب و همواره به دلیل دفع کودک را در آکاایران ببینید

آکاایران: بهترین روش برای درمان ادرار سوختگی در کودک چیست؟

آکاایران:  ناحیه پوشک اطفال مرطوب و همواره به دلیل دفع کودک، آلوده به ادرار یا مدفوع است و محیط مناسبی برای رشد میکروب هاست.

دکتر سارا الهی در گفت وگویی اظهار کرد: برای داشتن کودکی سالم و با نشاط، لازم است به اندازه توجه به تغذیه او به بهداشت شیرخواربویژه ناحیه پوشک توجه زیادی شود؛ چرا که از همان ساعت اول تولد، او با شروع تغذیه از پستان مادر به سرعت تولید ادرار و مدفوع خواهد داشت که در صورت عدم پاک کردن به موقع، میکروب ها و قارچ های فرصت طلب علایم را به سرعت وخیم تر می کنند.
وی در اشاره به عوامل ادرار سوختگی کودکان توضیح داد: ادرار سوختگی، حاصل رطوبت پوشک شیرخوار و سوار شدن میکروب های مستعد، برای رشد در آن ناحیه است و اگر اجازه باقی ماندن طولانی مدت ادرار و مدفوع و سپس رشد میکروب های مساعد در محل داده نشود و البته محیط خشک و تمیز نگه داشته شود و همچنین با شروع اولین علایم اریتم (Erythema ) و بثورات، سریع با پزشک مشورت شود، می توان از ایجاد Diaper rash جلوگیری کرد.
این متخصص کودکان و نوزادان، گفت: در نخستین مراحل درمان، شستشوی مرتب ناحیه و خشک کردن آن، عدم باقی ماندن کودک در پوشک آلوده به ادرار یا مدفوع، توجه به وجود حساسیت کودک به نوع پوشک استفاده شده، معاینه به موقع پزشک در صورت ادامه ادرار سوختگی، استفاده به موقع و منظم داروهای توصیه شده توسط پزشک و پرهیز از خود درمانی مجموعه ای است که بهترین درمان را شامل می شود.
الهی در بحث پیشگیری از بثورات تصریح کرد: از آنجا که ناحیه پوشک اطفال مرطوب و همواره به دلیل دفع کودک، آلوده به ادرار یا مدفوع است و محیط مناسبی برای رشد میکروب هاست، بنابراین از اولین توصیه های پزشکی به مادر نوزاد یک روزه آن است که هر دو ساعت یکبار و بویژه پس از هر بار دفع مدفوع، پوشک کودک را تعویض کند. ناحیه مورد نظر را با آب ولرم فاقد استفاده از مواد شوینده بشوید، با حوله مخصوص کودک را خشک کند و مجددا پوشک نوزاد را ببندد.
این متخصص کودکان و نوزادان به خانواده ها توصیه کرد: امروزه شرکت های دارویی، اقدام به تولید طیف وسیعی کرم های ناحیه Diaper کرده اند که می توان پس از هر بار شستشو و خشک کردن، از آن ها به صورت لایه نازکی برای جلوگیری از رسیدن سریع ادرار به پوست شیرخوار استفاده کرد. این کار جایگزین شستشوی مرتب نیست، بلکه فقط به مقاومت پوست حساس شیرخوار یا نوزاد در برابر ادرار یا مدفوع سوزاننده، بویژه در شرایط درمان کودک، کمک می کند.
الهی تصریح کرد: اگر در کودک اولین علائم قرمزی یا ظهور جوش های ریز به صورت نقاط برجسته و قرمز رنگ مشاهده شد، والدین، بی درنگ، برای مشورت با پزشک خود اقدام کنند و در صورت تجویز دارو آن را به موقع و تا زمانی که پزشک گفته است، به کودک بدهند.

 

گردآوری : فراناز

.

منبع : faranaz.com