صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

چگونه به افزایش وزن کودک کمک کنبم؟

کودک و وزن کودک و کمک به افزایش وزن کودک وتوصیه های غذایی برای افزایش وزن کودک وکمبود وزن کودک رادرنمناک بخوانید را در آکاایران ببینید

آکاایران: 8 توصیه غذایی برای افزایش وزن کودک

یکی از نگرانی های همیشگی والدین تغذیه کودک و نحوه وزن گیری او است. البته مادران باید توجه دارا باشند که به حساسیت اطرافیان نسبت به وزن و جثه فرزندشان اهمیت ندهند و در این مورد تنها نظر پزشک متخصص کودک را مدنظر قرار دهند.

از کجا بفهمیم کودک کمبود وزن دارد
برای ارزیابی وزن کودک فاکتورهای فراوانی را می توان لحاظ کرد. آیا همیشه لاغر بوده است؟ آیا هر دو والدینش لاغرند؟ وضعیت کودکی که تمایل ژنتیکی به لاغری دارد با کودکی که همیشه نرمال و قوی بوده و به تازگی از وزنش کاسته شده یا افزایش وزنش متوقف شده، فرق دارد. حتی اگر کودک شما به تازگی شروع به لاغر شدن کرده باشد هم چندان جای نگرانی نیست.


دکتر استیون دانیلز، پروفسور امراض کودکان در مرکز پزشکی بیمارستان کودکانِ سینسیناتی و عضو گروه تغذیه آکادمی می گوید «به خاطر داشته باشید که وزن کودک عنصری دینامیک است و با توجه به رشد تغییر می کند».

دانیلز معتقد است وقتی افزایش قد بر افزایش وزن پیشی بگیرد، فرزند شما مدتی لاغرتر به نظر می رسد تا زمانی که دوباره افزایش وزن او آغاز شود. همین طور ممکن است که به تدریج افزایش وزن کودک بر افزایش قد او پیشی بگیرد و باعث اضافه وزن او شود. دانیلز می گوید پزشکان متوجه شده اند که کودکان بسیاری با افزایش سن دچار اضافه وزن می شوند درحالی که بسیاری شان در ابتدا کمبود وزن داشته اند.


بهترین راه در تشخیص کمبود وزن و راههای مقابله با آن، آن است که با پزشک کودک قراری بگذارید و او رژیم و وزن کودک را ارزیابی کند.
چگونه به افزایش وزن کودک کمک کنبم؟
با فرض این که کودک شما هیچ مشکل پزشکی ندارد، بهتر است به او کالری بیشتری بدهید. برای بعضی از کودکان افزایش غذاهای سالم چرب که برای قلب ضرری ندارند، مثل آووکادو، گردو، بادام و روغنهای نباتی کالری بیشتری را برای رشد به بدنشان می رساند. وعده های غذایی سالم و پرکالری به همراه میان وعده به کودکتان بدهید تا به قدر کافی غذا بخورد.


دانیلز هشدار می دهد که به هیچ وجه برای افزودن وزن کودک، به او غذاهای بی ارزش نخورانید. عادت های غذایی در سنین آغازین کودکی شکل می گیرند و بعدها که ثابت شدند، تغییر دادن شان دشوار می شود.

زمان غذاخوردن را طولانی و مطبوع کنید. هروقت که می توانید دور هم بنشینید و از وقت و غذایی که با هم می خورید لذت ببرید. کودکان را درگیر مراحل برنامه ریزی غذایی، خرید (مثلا از او برای تهیه میوه و نان از مغازه کمک بگیرید)، و تهیه مواد غذایی بکنید تا به غذا و غذاخوردن علاقه مند گردد. همچنین، به کودکتان اجازه ندهید خود را مشغول کاری کند و از خوردن وعده های غذایی شانه خالی کند. اگر می خواهید کودکتان اضافه وزن پیدا کند، لازم است که مرتب غذا بخورد.
توصیه هایی غذایی برایافزایش وزن کودک
1. لبنیات باید بخش بزرگ و مهمی از برنامه غذایی کودک شما در روز باشد. خوردن لبنیات علاوه بر اینکه به سلامتی فرزند شما کمک شایان توجهی می کند می تواند باعث وزن گیری بهتر او نیز شود. برای این منظور می توانید از شیر پرچرب، ماست میوه ای، انواع خامه، کره و... استفاده کنید.
2. برای وزن گیری بهتر کودک باید خوراکی هایی را در برنامه غذایی روزانه او بگنجانید که سرشار از پروتئین و فیبر باشند مانند موز یا کره بادام زمینی که همچنین سرشار از مواد مغذی است.
3. استفاده از روغن مایع یا کره در طبخ غذاهای کودک می تواند به وزن گیری او کمک کند. برای این منظور می توانید از خوراکی هایی مانند سیب زمینی استفاده کنید. آماده کردن پوره سیب زمینی با استفاده از کره و استفاده از این مکمل غذایی خوش طعم در کنار غذاهای مختلف به وزن گیری کودک کمک شایان توجهی می کند.

 

آکاایران: چگونه به افزایش وزن کودک کمک کنبم؟


4. غلات بخش مهمی از رژیم غذایی همه افراد مخصوصا کودکان است. استفاده از غلات مختلف مانند گندم، جو، ماش و... به صورت استفاده در انواع سوپ می تواند این نیاز اساسی را مرتفع کند. استفاده از جوانه ماش و پودر جوانه گندم می تواند مقدار زیادی از مواد مغذی را در حجم کم به کودک شما برساند و به افزایش وزن او کمک کند.
5. ماده غذایی مهم بعدی برای کودک گوشت است. انتخاب نوع گوشت می تواند علاوه بر تامین نیاز بدن به مواد مغذی آن باعث وزن گیری بهتر کودک شود. به عنوان مثال، برای طبخ سوپ یا غذای کودک حتما از گوشت های استخوان دار استفاده کنید چون مواد معدنی و چربی بیشتری دارند. مانند قلم گوساله، ماهیچه گوسفندی یا ران مرغ. همچنین می توانید برای آماده کردن برنج کته نیز به جای آب معمولی از آب همین گوشت ها استفاده کنید.
6. به بچه ها بعد از غذا دسرهای سالم و مقوی بدهید. مخصوصا کودکانی که نیاز به وزن گیری دارند باید از مواد غذایی مانند خرما و شیر به عنوان دسر استفاده کنند. همچنین دانه هایی مانند کشمش و گردو و ترکیب آنها با این مواد غذایی بسیار سودمند است.
7. کودکانی که وزن کمی دارند نیاز به میان وعده های پرحجم و مقوی دارند. از ساندویچ های مختلف برای میان وعده های آنها می توانید استفاده کنید. این ساندویچ های کوچک می توانند شامل انواع کوکو و کتلت باشند. تخم مرغ را نیز از یاد نبرید که ماده غذایی بسیار مفیدی است.
8. یک نکته مهم که نباید آن را از یاد برد این است که باید خوردن تنقلات را در کودکانی که وزن گیری خوبی ندارند متوقف کرد. خوردن انواع کیک، شیرینی، شکلات، چیپس، پفک، آبمیوه و... آن هم در بین وعده های غذایی کاملا اشتباه است و باید این مواد را از دسترس کودک دور کرد. زیرا علاوه بر اینکه خالی از مواد مفید و ضروری بدن است بلکه جلوی اشتهای کودک را گرفته و میزان غذای او را تحت تاثیر قرار می دهد. در نتیجه کودک با کمبود وزن مواجه می شود.

 

چگونه به افزایش وزن کودک کمک کنبم؟

510
منبع : نی نی سایت -/ر
.

منبع :