صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

چند قلوزایی و شیردهی پس از آن

مطالعه‌‌های متعدد نشان داده‌اند و مطالعه‌‌های متعدد نشان و مطالعه‌‌های متعدد و مطالعه‌‌های و طریق اولی را در آکاایران ببینید

چند قلوزایی و شیردهی پس از آن


مطالعه‌‌های متعدد نشان داده‌اند حتی در مواردی که مادر فقط یک نوزاد به دنیا آورده است و به طریق اولی پس از زایمان چندقلو، عدم اعتماد به نفس مادر و تردید او نسبت به کفایت شیرش، مهم‌ترین علت قطع شیردهی بوده است.
برآورد تقریبی میزان تولید شیر توسط مادری که فقط یک نوزاد به دنیا آورده است بین 2 تا 4 ماه پس از زایمان 750 تا 800 میلی‌لیتر در 24 ساعت است.

رولند در زنان عرب استرالیا، مقدار 1100میلی‌لیتر در 24 ساعت را در مطالعه‌های خود گزارش کرده است. در مطالعه‌ای که سنت و همکارانش روی 8 مادری که دوقلو زاییده بودند و یک مادر که سه‌قلو به دنیا آورده بود، انجام دادند؛ ملاحظه شد که میزان تولید شیر در یکی از مادران که دوقلوها را به طور متوسط 7 بار در شبانه‌روز شیر می‌داد در 2 ماهگی 2200 میلی‌لیتر در 24 ساعت بود.
این مادر در 3 ماهگی حتی 3400 میلی‌لیتر در شبانه‌روز شیر تولید کرد و در 6 ماهگی مقدار شیر تولیدی او در شبانه‌روز از 1860 تا 4200 میلی‌لیتر بود و او قادر بود که دوقلوهای خود را به‌طور کامل با شیر خود تغذیه کند.

در این مطالعه تغذیه دوقلوها با شیرمادر به طور نسبی و همراه با سایر موادغذایی تولید شیر را به 1940 تا 2300 میلی‌لیتر رساند. مادری که سه‌قلو زاییده بود 5/2 ماه پس از زایمان و با 27 بار تغذیه فرزندانش با شیرخود تولید شیرش به 3080 میلی‌لیتر رسیده بود. در ترکیب شیر این مادران، میزان لاکتوز بیشتر از میزان گزارش‌های قبلی بود. این مطالعه‌ نشان می‌دهد که میزان تولید شیر توسط مادر بستگی به نیاز شیرخوار، دفعات مکیدن پستان‌ها، محیط و شرایط مناسب، آرامش و استراحت و تغذیه خوب مادر و همچنین داشتن کمک و مشوق دارد.
ذکر این نکته نیز جالب و آموزنده است که در قرن 17 در فرانسه دایه‌هایی بودند که به خوبی از عهده تغذیه 6 کودک شیرخوار برمی‌آمدند.


منبع:راسخون
ویرایش و تلخیص:آکاایران