صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

روند اضافه وزن در دوران بارداری

در دوران بارداری به هیچ وجه رژیم نگیرید را در آکاایران ببینید

آکاایران: در دوران بارداری به هیچ وجه رژیم نگیرید

روند اضافه وزن در دوران بارداری

آکاایران: روند اضافه وزن در دوران بارداری

در دوران بارداری به هیچ وجه رژیم نگیرید

اختصاصیآکا ایران:  

خانم های باردار در سه ماهه اول بارداری اضافه وزن جزئی خواهند داشت و حتی ممکن است وزن شان کم شود اما در ماههای بعدی اضافه وزن شان شروع می شود .

خانم های باردار در ماههای نخست بارداری به دلیل تهوع شدید و کم شدن اشتها با کاهش وزن رو به رو می شوند  . از سه ماهه دوم به بعد اضافه وزن کاملا طبیعی خواهد بود و به دلیل کاهش حالت تهوع اشتهای مادر بر می گردد .

خانم ها در طی دوران باردای به خاطر ناآگاهی پرخوری می کنند ، در صورتی که باید در این دوران خوب خورد نه اینکه زیاده روی کرد . در هیچ شرایطی نباید به صورت سرخود اقدام به گرفتن رژیم غذایی کنید .

اغلب می گویند خانم های باردار باید در طی 9 ماه بارداری 12 کیلوگرم اضافه کنند . این دیدگاه اشتباه را کنار بگذارید زیرا هر خانمی باید بر حسب وزن و ویژگی های خاص خود بیشتر یا کمتر از 12 کیلوگرم وزن اضافه کند . اضافه وزن طبیعی در دوران بارداری بین 8 تا 16 کیلوگرم است و نباید خود را با دیگر خانم های باردار مقایسه کنید .

میزان اضافه وزن در طی دوران بارداری به شرایط قبل از این دوران هم بستگی دارد . نباید به منظور اضافه وزن کمتر در دوران بارداری غذای کمتری بخورید زیرا این کار به رشد جنین تان آسیب وارد می کند و باعث زایمان زودرس نیز می شود . در واقع اضافه وزن جزئی از بارداری است و مسائلی چون بزرگ شدن سینه ها ، افزایش میزان خون ، تجمع آب آمونیاکی در کیسه آب ، وزن جفت ، وزن جنین ، حبس شدن بیشتر درون بدن باعث اضافه وزن در این دوران می شود .

در این دوران باید عادات غذایی غلط خود را کنار بگذارید و به هیچ وجه قبل از بارداری رژیم های سخت غذایی نداشته باشید . اکثر خانم های باردار از شش ماهگی به بعد ، یعنی در پایان سه ماهه دوم بارداری در حدود 6 کیلوگرم اضافه وزن خواهند داشت که از این میزان 6/2 وزن جنین و 6/4 وزن مادر می باشد . در صورتی که بعد از زایمان به نوزادتان شیر دهید ، با کاهش اضافه وزن روبه رو خواهید شد و نباید از بابت اضافه وزن نگرانی داشته باشید .

خانم های باردار در سه ماهه پایانی دوران بارداری هر ماه یک کیلوگرم اضافه وزن خواهند داشت . دلیل آن نیاز بدن به انرژی بیشتر برای تولید شیر ، ذخیره سازی آب ، وزن جنین و افزایش میزان خون می باشد .

باید اضافه وزن به صورت مرتب در دوران بارداری انجام گیرد . به همین خاطر پزشک متخصص زنان و زایمان ، خانم های باردار را هر بار چکاب وزن می کنند زیرا کاهش و افزایش ناگهانی وزن در دوران بارداری طبیعی نیست و باید دلیل آن مشخص شود . 

منبع :