صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

فرمولی برای محاسبه تاریخ دقیق زایمان

باید تاریخ هر قاعدگی را یادداشت کنید را در آکاایران ببینید

آکاایران: باید تاریخ هر قاعدگی را یادداشت کنید

فرمولی برای محاسبه تاریخ دقیق زایمان

آکاایران: فرمولی برای محاسبه تاریخ دقیق زایمان

باید تاریخ هر قاعدگی را یادداشت کنید

اختصاصیآکا ایران:  

خیلی از خانم های باردار تمایل دارند بدانند در چه تاریخی زایمان می کنند و تاریخ به  دنیا آوردن نوزادشان چگونه محاسبه می شود . دکتر زینب توکلی ، پژوهشگر و کارشناس مامایی و بهداشت باروری توضیحاتی در این باره می دهد .

محاسبه تاریخ زایمان از زبان دکتر زینب توکلی

جهت محاسبه زمان دقیق زایمان باید تاریخ آخرین عادت ماهیانه را داشت . به تمام خانم های در سن ازدواج و بارداری توصیه می کنیم که تاریخ اولین روز قاعدگی شان را یادداشت کنند تا از این طریق از تاریخ آخرین دوره قاعدگی خود مطلع باشند . خیلی از خانم ها تصور می کنند تاریخ آخرین روز قاعدگی اهمیت دارد در حالیکه این تاریخ اهمیتی ندارد زیرا بعضی از خانم ها دوره قاعدگی سه روزه ، برخی 5 روزه و برخی 7- 9 روزه دارند . پس تاکید می کنیم تاریخ اولین روز پریود در هر ماه را بدانید تا ماما بتواند سن تقریبی زایمان را تعیین کند .

البته باز هم تعیین تاریخ زایمان قطعی نیست زیرا ممکن است خانم هایی که پریود منظم دارند هم زایمان زودرس داشته باشند یا کیسه آب شان پاره شود و حتی ممکن است بارداری به صورت غیر نرمال طولانی باشد .

تاریخ زایمان بر طبق قانون نگل محاسبه می شود . برای این منظور اگر تاریخ آخرین قاعدگی در شش ماهه نخست سال باشد ، 9 ماه به ماه قاعدگی اضافه شده و 7 روز از آن روز کم می شود .

برای مثال خانمی که آخرین قاعدگی او در تاریخ 10/2/94 بوده است، تاریخ زایمانش به این شکل به دست می آید :

29=11

7-10=3

تاریخ زایمان : 3/11/94

اگر تاریخ آخرین قاعدگی در شش ماهه دوم سال باشد ، 3 ماه از ماه آخرین قاعدگی کم می شود و 7 روز از آن روز کم می شود و یک سال به سال اضافه می گردد .

برای مثال خانمی که آخرین قاعدگی اش در تاریخ 15/11/94 بوده است ، تاریخ زایمان او 8/8/95 خواهد بود .

البته با سونوگرافی هایی که در هفته های ششم تا دوازدهم دوران بارداری انجام می شود ، می توان به راحتی تاریخ زایمان را به دست آورد .

 

منبع :