صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

بارداری پوچ در هفته چندم مشخص می شود

روزها و هفته طول می کشد که بدن مادر بارداری پوچ را تشخیص دهد. بارداری پوچ بخاطر کیفیت پایین اسپرم یا تخمک یا تقسیم سلولی غیر طبیعی اتفاق می افتد. را در آکاایران ببینید

آکاایران: بارداری پوچ در هفته چندم مشخص می شود

آکاایران: بارداری پوچ چیست؟

بارداری پوچ به معنی خالی بودن رحم است. این بارداری به نام بارداری بی نطفه نیز معروف است. زیرا خانم باردار نطفه واقعی ندارد. تخمک لقاح را انجام می دهد و بدن را برای ترشح هورمون های بارداری و تشکیل کیسه بارداری آماده میکند اما به دلایلی تخمک هیچگاه به نطفه تبدیل نمیشود. در این حالت خانم تمام علائم بارداری مانند تست مثبت بارداری، قطع شدن پریودی، حالت تهوع و بزرگ شدن سینه ها را تجربه میکند اما خبری از نطفه نیست.

دلیل بارداری پوچ

بارداری پوچ بخاطر کیفیت پایین اسپرم یا تخمک است یا بخاطر تقسیم سلولی غیر طبیعی می باشد. اما در بیشتر موارد بارداری پوچ بخاطر ناهنجاری کروموزومی است.
مطالعات نشان می دهد بارداری پوچ دلیل 50% سقط جنین در سه ماه اول بارداری است.

درمان بارداری پوچ 

بارداری پوچ به روش های مختلف درمان می شود که بستگی به بارداری دارد. در ابتدای بارداری پزشک توصیه می کند مادر یک هفته صبر کند سپس سونوگرافی انجام دهد تا از نبود نطفه مطمئن شود. در مواردی دیگر مثلا در هنگام خونریزی پزشک کورتاژ یا سقط جنین را توصیه می کند. همچنین ممکن است قرص هایی نیز برای مادر تجویز شود.
در مواردی نادر بارداری خارج از رحم، در لوله های رحم یا تخمدان، اتفاق می افتد. در این موارد قرص هایی خاص به اسم متوترزات تجویز می شود که از رشد بافت جلوگیری کرده و به بدن اجازه می دهد بارداری را لغو کند. این قرص ها باعث درد در ناحیه پایین شکم، خستگی، حالت تهوع، استفراغ و درد ماهیچه ها میشود.
فرقی نمی کند کدام روش درمانی را استفاده کنید، پزشک هر هفته تست خون تجویز می کند تا زمانی که مقدار هورمون گنادوتروپین به مقدار مورد نظر در خانم های غیر باردار افت کند.

تفاوت سقط جنین بارداری پوچ با سایر سقط جنین ها

بارداری پوچ ممکن است روزها یا هفته ها به طول بینجامد تا بدن متوجه پوچ بودن آن شود. به همین خاطر برای خانم تجربه ای تلخ است. بارداری های مختلف با هم فرق می کنند اما با پزشک خود صحبت کنید و ببینید کدام روش سقط برای شما بهتر است. 
اگر به طور طبیعی در منزل سقط جنین اتفاق بیفتد، هیچ نطفه ای خارج نمی شود زیرا در بارداری پوچ نطفه ای وجود ندارد. در این حالت فقط لخته خون و بافت غلیظ دیده می شود. 

بهبود فیزیکی بعد از بارداری پوچ

بهبود فیزیکی نیز در خانم های مختلف به شکل متفاوت است. برخی خانم ها پس از سقط حدود دو ماه خونریزی داشته و برخی دیگر فقط چند روز خونریزی دارند. بهبود به روش سقط جنین و مدت زمان بارداری بستگی دارد. احتمالا احساس خستگی زیاد می کنید.

بعد از سقط جنین چه چیزی در انتظار شما است

به طور کلی پزشکان توصیه می کنند خانم ها پس از سقط و بهبود بهتر است ویتامین های پیش از بارداری را مصرف کرده و از نزدیکی جنسی، تامپون و شستشوی واژن با دوش آب اجتناب کنند. پریودی احتمالا بعد از یک ماه شروع می شود و اولین پریودی از حالت طبیعی شدیدتر می باشد. بیشتر پزشکان به خانم ها توصیه می کنند دو تا سه دوره پریودی را پشت سر بگذارند و بعد از آن دوباره باردار شوند. بنابراین خانم هنگامی که احساس راحتی کند باردار می شود.
پزشکان توضیح می دهند اگر بارداری پوچ در بارداری اول اتفاق بیفتد یا بعد از تولد فرزندی سالم اتفاق بیفتد مشکل ساز نیست. 

بهبود احساسی بعد از بارداری پوچ

با وجود اینکه بهبود فیزیکی پس از سقط جنین به سرعت اتفاق می افتد اما بهبود احساسی متفاوت است. 
بعلاوه برخی خانم ها پس از سقط جنین دچار افسردگی می شوند که دانستن علائم آن و صحبت کردن با همسر در این زمینه بسیار مهم است.
برای بهبود پس از سقط می توانید به نکات زیر توجه کنید:

  • به یاد این اتفاق درخت بکارید. 
  • با مادرهای دیگر که این تجربه را داشته اند صحبت کنید یا با یکی از دوستانتان حرف بزنید. 
  • سعی کنید پس از این اتفاق، احساسات خود را بنویسید. 
  • آهنگی خاص انتخاب کنید و به آن گوش دهید تا حالتان بهتر شود.
  • به یاد داشته باشید در این دوره تنها نیستید و خانم های زیادی با این اتفاق روبرو شده اند. هنگامی که نیاز دارید نیز از دیگران کمک بگیرید.

.

منبع :