صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

ویتامین های لازم قبل از بارداری

مصرف مکمل ها و ویتامین لازم قبل از بارداری الزامی است زیرا برخی ویتامین ها از طریق مواد غذایی به مقدار کافی دریافت نمی شوند و کمبود آنها باعث نقص در جنین م را در آکاایران ببینید

آکاایران: ویتامین های لازم قبل از بارداری

آکاایران: اگرچه مصرف مکمل جای تغذیه درست را نمی گیرد اما قبل از بارداری مصرف مکمل ضروری است. در این مقاله توصیه های پزشک در خصوص مصرف مکمل و ویتامین های لازم قبل از بارداری ذکر شده است.

در چه زمانی در بارداری باید مصرف ویتامین های لازم قبل از بارداری را آغاز کنم؟

سه ماه پیش از بارداری باید مصرف ویتامین های لازم قبل از بارداری را شروع کنید. تخمک ها سه ماه پیش از آزاد شدن شروع به بالغ شدن می کنند بنابراین مصرف مواد مغذی در ابتدای راه لازم است.  نقص لوله عصبی در چهار تا شش هفته اول بارداری اتفاق می افتد. اگر فکر می کنید باردار هستید و مکمل و ویتامین مصرف نمی کنید تا ملاقات با پزشک منتظر نمانید زیرا این دوره بحرانی و مهم را از دست می دهید. بنابراین سعی کنید 600 میکروگرم مکمل فولیک اسید مصرف کنید.

مهم ترین ویتامین ها و مواد معدنی لازم قبل از بارداری چیست و چرا؟

سه ماده مغذی بسیار مهم فولیک اسید، آهن و کلسیم می باشند. فولیک اسید از نقص لوله عصبی جلوگیری می کند. آهن برای رسیدن اکسیژن به جنین مهم است و از کم خونی در مادر جلوگیری می کند. کلسیم نیز به ساخت استخوان های جنین کمک می کند و از پوکی استخوان در مادر جلوگیری می کند. مواد غذایی حاوی کلسیم در بارداری در مقاله ای دیگر ذکر شده اند.
بنابراین مکمل این مواد مغذی مهم را در رژیم غذایی خود قرار دهید. 

آیا تمام انواع مختلف ویتامین های لازم قبل از بارداری شبیه هم هستند؟

خیر. ویتامین هایی که پزشک توصیه می کند باید توسط بهداشت تایید شده باشد. مکمل های مختلفی با غلظت های متفاوت وجود دارد. برخی حاوی مقدار کمی از هر ماده مغذی هستند و برخی دیگر حاوی فقط یک ماده مغذی هستند. اگر مشکل خاصی داشته باشید پزشک یک مکمل با ماده مغذی مورد نیاز شما توصیه می کند.

آیا می توانم ویتامین های لازم قبل از بارداری آلی یا بدون تجویز پزشک مصرف کنم؟

اگر مکمل و ویتامین استاندارد و تایید شده باشد می توانید بدون تجویز پزشک مصرف کنید. ویتامین هایی که حاوی داروهای گیاهی هستند یا حاوی مقدار زیادی از برخی ویتامین ها مانند ویتامین آ هستند باعث نگرانی می شوند. زیرا ویتامین آ تاثیر معکوس بر رشد جنین دارد. پیش از مصرف ویتامین های لازم قبل از بارداری مطمئن شوید حاوی مواد مجاز و سالم هستند.

آیا لازم است چیز دیگری همراه با ویتامین های لازم قبل از بارداری مصرف کنیم؟

اگر ویتامین های لازم قبل از بارداری شما حاوی کلسیم کافی نیست، مکمل کلسیم مصرف کنید. در واقع بیشتر مکمل ها کلسیم کافی ندارند زیرا افزودن مقدار زیادی کلسیم به مولتی ویتامین باعث غیر پایداری آن می شود. خانم بارداری روزانه هزار میلیگرم کلسیم نیاز دارد که در مکمل ها و ویتامین های لازم قبل از بارداری فقط 150 تا 250 میلیگرم کلسیم موجود است. 
بعلاوه مطالعات اخیر نشان می دهد بیشتر خانم های باردار کمبود ویتامین د دارند. یک مکمل حاوی 200 IU به همراه سی دقیقه آفتاب (حداقل دو بار در هفته) ویتامین د موردنظر شما را تامین می کند. 
همچنین توصیه می شود خانم باردار حداقل روزانه دویست میلیگرم DHA مصرف کند. این ماده اسیدهای چرب امگا سه است که در ماهی و برخی سبزیجات یافت می شود و برای رشد مغز جنین لازم است. بیشتر ویتامین های لازم قبل از بارداری حاوی DHA هستند. همچنین می توانید کپسول های روغن ماهی مصرف کنید. این کپسول ها دارای جیوه نیستند.

ید بسیار مهم است. آیا ویتامین های لازم قبل از بارداری حاوی ید هستند؟ اگر نیستند آیا لازم است مکمل ید مصرف کنم؟

برخی ویتامین های لازم قبل از بارداری حاوی ید هستند و برخی نیستد. پیش از مصرف مکمل چک کنید ببینید ید دارد یا خیر. بررسی ها نشان می دهد مصرف ید لازم نیست. اما ممکن است مطالعات آینده مصرف آن را توصیه کند. در حال حاضر ید مورد نیاز در نمک یددار وجود دارد. خانم باردار باید روزانه دویست و بیست میکروگرم ید مصرف کند. نصف قاشق چایخوری نمک یددار حاوی صدونود میکروگرم ید است و خانم باردار روزانه 190 تا 210 میکروگرم ید مصرف می کنند.

من گیاه خوار هستم. آیا لازم است مکملی دیگر علاوه بر ویتامین های لازم قبل از بارداری مصرف کنم؟

از آنجایی که گیاهخواران محصولات حیوانی مصرف نمی کنند، مواد مغذی مانند ویتامین ب دوازده، روی، آهن و اسید چرب امگا سه نیاز دارند. بنابراین مکمل هایی که حاوی این مواد مغذی همراه با DHA هستند مصرف کنید. 

اگر پس از مصرف ویتامین های لازم قبل از بارداری، حالت تهوع داشته باشم و استفراغ کنم باید چه کاری انجام دهم؟

سعی کنید پیش از خواب ویتامین بخورید بنابراین در حالی که حالت تهوع داشته باشید به خواب می روید.

مواد مغذی لازم برای خانم باردار: (روزانه)

کلسیم 1000 میلیگرم
DHA  دویست میلیگرم
فولیک اسید 600 میکروگرم
ید 220 میکروگرم
آهن 27 میلیگرم
ویتامین ب 6.1 میلیگرم
ویتامین ب دوازده 2.6 میکروگرم
ویتامین ث 80 میلیگرم
ویتامین د دویست IU
ویتامین ای 15 میلیگرم
روی 11 میلیگرم

.

منبع :