صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

نوزاد هفت ماهه

علائم رشد و تکامل نوزاد هفت ماهه چیست؟مهارت های لازم برای رشد نوزاد هفت ماهه چیست؟بیماری های نوزاد هفت ماهه کدام اند؟ را در آکاایران ببینید

آکاایران: نوزاد هفت ماهه

آکاایران: نوزاد هفت ماهه در هفته اول

چگونگی رشد نوزاد هفت ماهه در هفته اول

نوزاد شما در این ماه شروع به خوردن غذاهای جامد کرده است و خود به تنهایی این کار را می کند. البته برخی نوزادان تا ده ماهگی نمی توانند به تنهایی غذا بخورند. سعی کنید در ابتدا از غذاهای آبکی استفاده کنید.

بگذارید نوزاد خودش غذا بخورد. اگر از خوردن سوپ آبکی با قاشق خسته شد، بگذارید مایع را سر بکشد.

زندگی شما با نوزاد هفت ماهه: به شم خود اعتماد کنید

شم والدین ابزاری قدرتمند برای بزرگ کردن کودک است. شما فرزند خود را بهتر از هر کسی می شناسید بنابراین تغییرات او را متوجه می شوید.

اگر فکر میکنید سلامتی، رشد یا حال کلی فرزندتان خوب نیست، حس خود را نادیده نگیرید. گاهی توجه شما باعث می شود از بیماری جدی جلوگیری کنید.

بنابراین در ابتدا مشاهدات خود را بنویسید و به پزشک اطلاع دهید.

تب برای نوزاد هفت ماهه

چگونه می توان تب را تشخیص داد؟

در ماه هفتم، نوزاد را به خوبی می شناسید و می توانید مشکلات او را درک کنید. اگر بیش از حالت معمول گرم است از دماسنج استفاده کنید. دمای بدن نوزاد در حالت طبیعی بین 36 تا 38 درجه سانتی گراد است.

چه زمانی باید نگران شوم؟

تب زمانی اتفاق می افتد که بدن در حال مبارزه با عفونت است. نوزادان از بچه های بزرگتر دمای بالاتری دارند بنابراین تب در یکی از حالات زیر اتفاق می افتد:

 • دمای پیشانی بالاتر از 38 درجه سانتی گراد
 • دمای گوش بالاتر از 37.8 سانتی گراد
 • دمای زیر بغل بیشتر از 37.2 درجه سانتی گراد

چون کودکان بزرگتر می توانند بگویند کجایشان درد می کند، در هنگام تب آن ها کمتر نگران می شویم. اما هنگامی که نوزاد شما بین 3 تا 6 ماه است، نمی تواند حرفی بزند بنابراین باید به پزشک مراجعه کنید. در هفت ماهگی یا بیشتر، تا زمانی که دمای بدن نوزاد به 103 درجه فارنهایت نرسیده است، می توانید با پزشک تماس نگیرید. اما اگر نگرانید با پزشک نوزاد تماس بگیرید.

همچنین اگر تب با یکی از علائم زیر همراه بود حتما با پزشک تماس بگیرید:

تنفس دشوار، نقاط قرمز یا صورتی بزرگ روی پوست، کاهش اشتها، ناتوانی در قورت دادن، رفتار غیرطبیعی، هذیان، تراوش شدید آب از دهان، ظاهری غیر طبیعی. در کودکان بین 6 ماه تا 5 سال، تب به صورت حمله شروع می شود. حتما تمام این موارد را به پزشک اطلاع دهید.

چگونه می توانم تب نوزاد را پایین بیاورم؟

لباس های اضافی را دربیاورید، نوزاد را در آب ولرم قرار دهید یا او را در اتاقی سرد قرار دهید. به او نوشیدنی و شیر بدهید تا بدنش کم آب نشود.

اگر این کارها فایده نداشت با پزشک تماس بگیرید. اگر پزشک قرص تجویز کرد، مقدار مناسب آن را بپرسید. قرص ها را سر زمان معین و به مقدار مناسب به نوزاد بدهید. پزشک احتمالا قرص استامینوفن و ایبوپروفن تجویز می کند. بنابراین این قرص ها را در منزل داشته باشید. اگر نوزاد قرص دیگری مصرف می کند به پزشک بگویید. به هیچ عنوان به نوزاد آسپرین ندهید زیرا باعث سندروم ری می شود.

رشد و تکامل نوزاد هفت ماهه در هفته اول

مهارت های تشخیص

نوزاد در این سن از بازی های پنهان شدنی خوشش می آید. یکی از اسباب بازی هایش را زیر ملحفه قایم کنید. ملحفه را بردارید و به نوزاد نشان دهید و دوباره این کار را تکرار کنید.

 • برای جذاب تر بودن بازی، اسباب بازی را قایم کنید و اجازه دهید نوزاد پیدا کند.
 • نوزاد تن صدا را تشخیص می دهد و اگر عصبانی حرف بزنید متوجه می شود.
 • نوزاد دوست دارد یک بازی را پشت سر هم انجام دهد یا یک کتاب را چند بار برایش بخوانید.

نوزاد هفت ماهه در هفته دوم

چگونگی رشد نوزاد هفت ماهه در هفته دوم

در این ماه به نوزاد خود گوشزد می کنید که تلفن اسباب بازی نیست و نباید آن را پرتاب کند یا موهای خواهرش را نباید بکشد. در این سن نوزاد شروع به بررسی میزان اختیار شما می شود و کارهای کوچک را نمی پذیرد و انجام نمی دهد. در این حالت او فقط کنجکاو است و می خواهد واکنش شما را ببیند.

به یاد داشته باشید نوزاد در این سن نمی تواند دستوراتی که در چند ثانیه پیش به او داده اید را به یاد بیاورد. بهتر است فقط بگویید نه و حواس او را پرت کنید.

نوزاد در این سن متوجه رابطه بین اشیا می شود. او می تواند اسباب بازی ها را دسته بندی کند و بر اساس اندازه کنار هم بگذارد. می تواند آن ها در کنار هم قرار دهد و شکلی خاص یا پازل بسازد.

اگر نوزاد تصویر خود را در آینده ببیند و ناگهان شما پشت سرش ظاهرش شوید بر می گردد و شما را نگاه می کند تا مطمئن شود شما خودتان در آینه هستید.

نوزاد بازی قایم باشک را دوست دارد. زیرا از پدیدار شدن و ناپدید شدن اجسام خوشش می آید.

نوزاد در این سن می تواند بیش از پیش بنشیند.

زندگی شما با نوزاد هفت ماهه در هفته دوم: مراقب خود باشید

مراقبت از نوزاد و انجام سایر کارها کار دشواری است. نکاتی که باید در یک سال اول به یاد داشته باشید:

- سالم باشید. سعی کنید مواد مغذی مورد نیاز را فراموش نکنید. الکل و کافئین زیاد مصرف نکنید. زیرا تاثیر آرامش بخش آن ها موقتی است و پس از حذف تاثیر، حال شما بدتر می شود. سعی کنید ورزش کنید. بخوابید. دست ها را بشویید و سعی کنید چشم ها را نمالید زیرا باعث سرماخوردگی می شود. به خصوص اگر خیلی به نوزاد دست می زنید.

- بیرون بروید. از هوای آزاد لذت ببرید. نوزاد خیلی کوچک است  بنابراین سعی کنید از این مسئله سود ببرید زیرا زمانی که راه بیفتد دردسر ساز می شود. با دوستان و همسرتان بیرون بروید.

- خود را لوس کنید. ماساژ صورت، بدن یا هر چیزی که باعث شود احساس خاص بودن داشته باشید انجام دهید. یک حمام طولانی نیز به شما انرژی می دهد.

- تمرکز داشته باشید. در کلاس های یوگا یا کششی یا ورزش های آرامش دهنده شرکت کنید و نفس عمیق بکشید.

کم خونی نوزاد هفت ماهه

کم خونی چیست؟

کم خونی زمانی اتفاق می افتد که سلول های قرمز خونی مقدار کمتری هموگلوبین (رنگدانه قرمز که اکسیژن را به بافت ها می رساند و موادمضر و دی اکسید کربن را دور می کند) دارند.

کم خونی دلایل زیادی دارد از جمله به دلیل کمبود مواد مغذی، بیماری های ژنتیکی، قرص، عفونت و بیماری های مزمن ایجاد می شود. دلیل اصلی کم خونی نوزاد کمبود آهن است؛ کمبود آهن به خاطر کمبود آن در رژیم غذایی نوزاد یا جذب نشدن آن توسط بدن یا از دست دادن خون اتفاق می افتد. نوزاد کامل با آهن اضافی به دنیا می آید اما در شش ماه اول زندگی، مقدار آهن خون کاهش یافته و باید جایگزین شود.

برخی کم خونی ها ارثی است مانند بیماری کم خونی سلول سیکل، که به دلیل غیر طبیعی بودن هموگلوبین ایجاد می وشد.

علائم کم خونی

علائم اصلی کم خونی شامل خستگی و رنگ پریدگی پوست می باشد. علائم دیگر شامل ضربان قلب تند، از دست دادن اشتها، شکنندگی ناخن ها و تورم زبان می باشد. اما گاهی اوقات هیچ علائمی از کم خونی در نوزاد دیده نمی شود.

تشخیص کم خونی و درمان آن

اگر آزمایش خون نشان دهد مقدار آهن پایین است، پزشک مصرف مکمل های آهن را تجویز می کند. مصرف بیش از حد آهن نیز باعث ایجاد خطر می شود.

جلوگیری از کم خونی در نوزاد هفت ماهه

می توان با مصرف مقدار مناسب آهن، از کمبود آن جلوگیری کرد. کارهایی که می توان انجام داد شامل:

 • بررسی کنید کم خونی نوزاد خطرناک است یا خیر. فاکتورهای خطرناک شامل نارس بودن نوزاد و وزن کم نوزاد به خاطر کافی نبودن آهن در رژیم غذایی شما می باشد. بهتر است با پزشک مشورت کنید.
 • به نوزاد زیر یک سال شیر گاو ندهید. شیر گاو کم آهن است و باعث آزار پوشش داخلی روده می شود بنابراین باعث کاهش آهن در طول زمان می شود.
 • به نوزاد غذاهای آهن دار بدهید. غذاهایی مانند اسفناج، لوبیا، تخم مرغ و گوشت و ماهی مناسب است.
 • به نوزاد غذاهای حاوی ویتامین ث بدهید تا آهن جذب شود. برخی مواد مناسب شامل پاپایه، بروکلی، توت فرنگی و پرتقال می باشد.

نوزاد هفت ماهه در هفته سوم

چگونگی رشد نوزاد هفت ماهه در هفته سوم

نوزاد از سه ماهگی تا 12 ماهگی دندان در می آورد. اما برخی نوزادان اولین دندان را بین 4 تا 7 ماهگی مشاهده می کنند. اگر بین دندان در آوردن نوزاد فاصله افتاد تعجب نکنید. دندان ها معمولا از داخل لثه دیده می شوند و ناگهان تمام 20 دندان در سن 3 سالگی آشکار می شوند.

هنگامی که نوزاد دندان در می آورد بیش از پیش در دهانش آب تراوش می کند.

زندگی شما با نوزاد هفت ماهه در هفته سوم: زمانی دور از نوزاد بگذرانید

- سعی کنید به خاطر فرزند خود، چند ساعت در روز او را به فرد دیگری بسپارید. جدا شدن های کوتاه مدت به او فرصت می دهد با سایر افراد ارتباط برقرار کند.

- لازم نیست مدت زیادی بیرون باشید سعی کنید مدتی کوتاه در هنگام بیداری نوزاد از او فاصله بگیرید. متوجه می شوید با نبود شما آسمان به زمین نمی رسد.

انسداد در نوزاد هفت ماهه

آیا من متوجه آن می شوم زمانی که آن را ببینم؟

بله، انسداد به معنی زمانی است که نوزاد می خواهد نفس بکشد و چیز راه تنفسی اش را مسدود کرده است. در این هنگام نوزاد نمی تواند نفس بکشد و صداهای عجیبی در می آورد. پوست او قرمز یا آبی می شود و بیهوش می شود.

اگر نوزاد در حال خفه شدن بود چه کاری انجام دهم؟

اگر نوزاد می تواند گریه کند، سرفه کند یا حرف بزند می تواند نفس بکشد بنابراین راه تنفسی به طور کامل مسدود نشده است. او می تواند به تنهایی انسداد را از بین ببرد. اما اگر نوزاد برای نفس کشیدن تلاش می کند، رنگش از قرمز به آبی تغییر کرده است و در حال بیهوش شدن است با اورژانس تماس بگیرید. سعی کنید به پشت او بزنید و مانع را از راه تنفسی خارج کنید.

چطور می توان از مسدود شدن راه تنفسی جلوگیری کرد؟

به نوزاد غذاهای مناسب سنش را بدهید مراقب او باشید هنگامی که غذا می خورد و هنگامی که به او غذا می دهید در حالت نشسته باشد. نگذارید با اسباب بازی های کوچک بازی کند. اسباب بازی براساس سن نوزاد باشد.

چطور بفهمم نوزادم چیزی قورت داده است؟

خوردن اشیا کوچک توسط نوزاد امری طبیعی است و گاهی این مواد به راهی از روده رد می شوند و مشکلی ایجاد نمی کنند. اما اگر نوزاد نمی تواند به خوبی قورت دهد، تراوش آب از دهانش خیلی زیاد است، به شدت اشتهایش کم شده است یا احساس درد دارد به پزشک مراجعه کنید یا با اورژانس تماس بگیرید.


نوزاد هفت ماهه در هفته چهارم

چگونگی رشد نوزاد هفت ماهه در هفته چهارم

احساسات نوزاد در حال واضح شدن است. در چند ماه آینده شروع به تقلید می کند و نشانه های همدردی را نشان می دهد. به عنوان مثال اگر کسی گریه کند نوزاد نیز شروع به گریه می کند. همچنین نوزاد شروع به کپی کردن کارهای شما می کند و نوع برخورد شما با دیگران را تقلید می کند.

 • اگر نوزاد در اتاقی دیگر می خوابد، سعی کنید زمان بیشتری پیش از خواب با او بگذرانید.
 • سعی کنید کاری کنید که نوزاد راحت بخوابد.
 • به نوزاد بیاموزید اتاقش بهترین مکان برای خواب است و هر شب به صورت منظم کاری ثابت انجام دهید تا به آن عادت کند.
 • اگر فرزندتان از اینکه اتاق را ترک می کنید ناراحت می شوید به او بگویید بر می گردید. در این حالت او به زودی به خواب می رود.

زندگی شما با نوزاد هفت ماهه در هفته چهارم: آسان بگیرید

- غذای خود را آماده کنید. برخی والدین غذا، میان وعده، شیر خشک را آماده می کنند و ذخیره می کنند.

- منظم باشید. وسایلی که استفاده می کنید را مرتب کنید تا به راحتی در هنگام نیاز استفاده کنید.

- نوزاد. حمام با نوزاد کاری جالب است و باعث می شود وقتتان کمتر هدر رود. با همسرتان کارهای مربوط به نوزاد را تقسیم کنید.

اسهال نوزاد هفت ماهه

چطور بفهمم نوزاد اسهال است؟

اسهال به معنی مدفوع آبکی است. نوزاد اگر بیش از قبل دستشویی می کند و مدفوعش آبکی یا دارای خون یا مخاط است به معنی اسهال است. مدفوع در این حالت سبز، زرد یا تیره است و بوی بدی می دهد.

عواملی که باعث اسهال می شود شامل:

دلایل اصلی اسهال عفونت معده، عفونت تنفسی، حساسیت به غذا و آنتی بیوتیک است. همچنین آبمیوه زیاد نیز باعث اسهال می شود.

هنگامی که نوزاد اسهال است چه کاری باید انجام دهم ؟

- اگر مایعات نمی خورد، در مدفوعش خون است یا شکمش ورم کرده است یا تبش بیش از 24 ساعت طول کشیده است با پزشک تماس بگیرید. ادرار تیره، دهان خشک، گریه بدون اشک نشانه های کم آبی بدن است.

- به نوزاد آب بدهید تا بدنش کم آب نشود. اما آبمیوه های شیرین به او ندهید. آب، شیر خشک و شیر مادر بهترین درمان است.

- نوزاد را آرام کنید. زیرش خشک باشد و به بدنش کرم بزنید.

- دلیل اسهال را پیدا کنید.

- از اسهال در آینده جلوگیری کنید. دست ها و میوه ها و سبزیجات را به خوبی بشویید.

 

.

منبع :