صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

درمان کیست سینه

درمان کیست سینه چگونه است؟با توده های سرطانی چه فرقی دارد؟ را در آکاایران ببینید

آکاایران: درمان کیست سینه

آکاایران: نکات اصلی

    بیماری کیست سینه بیماری غیرسرطانی است که در آن خانم یک توده دردناک در سینه به وجود می آید.
    در بیش از پنجاه درصد خانم ها در طول زندگی بیماری کیست سینه پیشرفت می کند.
    قرمزی سینه، پستی بلندی های نوک سینه و ترشحات خاصی از سینه نشانه سرطان سینه است.

بیماری کیست سینه با احساس توده در سینه شروع میشود. کیست سینه مضر یا خطرناک نیست اما ممکن است باعث آزار و اذیت برخی خانم ها شود. مطالعات نشان می دهد بیش از نیمی از خانم ها در طول زندگی از این بیماری رنج می برند. بیشتر خانم ها با کیست سینه هیچ علائمی نشان نمی دهند.

چه چیزی باعث بیماری کیست سینه می شود؟

بافت های سینه در واکنش به هورمون های تولیدی توسط تخمدان تغییر می کنند. اگر کیست سینه داشته باشید، تغییرات در مقابل واکنش های هورمونی بیشتر است. این مسئله باعث ورم و درد در ناحیه توده های سینه می شود. علائم این بیماری پیش از قاعدگی و در طول آن رایج تر است. علاوه بر توده های تشکیل شده در سینه که توسط کیست و ورم لوبول سینه (غدد تولید شیر) ایجاد شده است، احتمالا توده ها در اثر رشد بافت های لیفی بزرگ می شوند. با روش معاینه سینه زنان آشنا شوید.

علائم بیماری کیست سینه چیست؟

اگر بیماری کیست سینه دارید علائم زیر را مشاهده می کنید:

    ورم
    سوزش
    درد 
    ضخیم شدن بافت ها
    توده در یک یا دو سینه

ممکن است در یک سینه بیش از دیگری ورم یا توده مشاهده شود. علائم پیش از قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی شدیدتر هستند اما در طول ماه نیز علائم مشاهده می شوند. توده های موجود در سینه در طول ماه تغییر سایز می دهد و معمولا تغییر مکان نیز می دهد. اما در صورتی که بافت های لیفی به تعداد زیاد موجود باشند، توده در یک جا ساکن می ماند. احتمالا زیر بازوها احساس درد می کنید. از نوک سینه برخی خانم ها ترشحات سبز یا قهوه ای تیره خارج می شود. اگر از نوک سینه مایع قرمز، شفاف یا خونی خارج شد بلافاصله با پزشک تماس بگیرید زیرا احتمال سرطان سینه وجود دارد.خودآزمایی سینه یکی از راههای پیشگیرانه است.

تشخیص بیماری کیست سینه

پزشک با انجام آزمایشات بر روی سینه می تواند کیست سینه را تشخیص دهد. پزشک همچنین با انجام ماموگرافی یا ام آر آی تغییرات سینه را بررسی می کند. در برخی موارد، سونوگرافی تفاوت بین بافت های نرمال سینه و بافت های غیرنرمال را نشان می دهد. اگر پزشک نگران شکل ظاهری کیست در سینه باشد، احتمالا برای تشخیص سرطانی یا غیرسرطانی بودن کیست، بافت برداری انجام می دهد. بافت برداری توسط یک سوزن نازک با استفاده از برداشت بافت ها و مایعات انجام می شود.با علائم سرطان سینه در زنان  آشنا باشید.

درمان کیست سینه

  1. بیشتر خانم های مبتلا به بیماری کیست سینه به درمان سنگین و جدی نیاز ندارند. درمان های خانگی باعث آرام شدن و کاهش درد می شود.
  2. مسکن هایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن باعث کاهش درد و آرام شدن می شوند. همچنین می توانید با پوشیدن سوتین های مناسب، درد و سوزش سینه را کاهش دهید. برخی خانم ها با استفاده از کمپرس سرد یا گرم درد را کاهش می دهند. یک پارچه گرم یا کمپرس یخ بر روی سینه خود قرار دهید و ببینید کدام یک برای شما عمل کرده و باعث کاهش درد می شود.

تغییر رژیم غذایی

برخی خانم ها با کاهش مصرف کافئین و چربی یا مصرف مکمل های اسید چرب، علائم بیماری کیست سینه را کاهش می دهند. 

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرید؟

اگر علائم زیر را مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید. ممکن است این علائم نشان دهنده سرطان سینه باشد:

    توده های جدید یا غیر معمول در سینه
    قرمزی یا چروکی پوست سینه
    ترشحات از نوک سینه به خصوص ترشحات قرمز، شفاف و خونی
    سطح هموار یا غیرهموار نوک سینه

خلاصه 

مطالعات نشان می دهد دلیل اصلی کیست سینه دقیقا مشخص نیست. پزشکان معتقدند هورمون استروژن و سایر هورمون های تولید مثل نقش مهمی بازی می کنند. علائم با رسیدن به سن یائسگی ناپدید می شوند زیرا نوسانات و تولید هورمون ها کاهش می یابد و به حالت پایدار می رسد.

.

منبع :