صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

تفاوت علائم بارداری با علائم قاعدگی

علائم بارداری چیست؟علائم قاعدگی چیست؟این دو علائم چه شباهت ها و چه تفاوت هایی باهم دارند؟ را در آکاایران ببینید

آکاایران: تفاوت علائم بارداری با علائم قاعدگی

آکاایران: بیشتر خانم ها از سندروم پیش از قاعدگی رنج می برند اما از آن آگاهی ندارد. سندروم پیش از قاعدگی به چرخه قاعدگی مربوط است. خانم ها معمولا این سندروم را یک یا دو هفته پیش از قاعدگی تجربه می کنند و هنگامی که قاعدگی شروع می شود این سندروم را نیز ناپدید می شود. بنابراین بیشتر خانم ها علائم سندروم قاعدگی را با علائم بارداری اشتباه می گیرند بخصوص زمانی که برای باردار شدن تلاش میکنند. علائم آن ها مشابه است و برای یک خانم تشخیص تفاوت ها سخت است.

اگر تلاش می کنید باردار شوید راحت ترین راه منتظر ماندن و مشاهده نتیجه است. سندروم پیش از قاعدگی باعث نگرانی خانم ها می شود. برخی خانم ها این سندروم را هر دو هفته تجربه می کنند. اما نگران نباشید. در اینجا تفاوت بین سندروم پیش از قاعدگی و علائم بارداری ذکر شده است. 

علائم رایج سندروم پیش از قاعدگی:

سندروم پیش از قاعدگی یک یا دو هفته پیش از قاعدگی اتفاق می افتد. این علائم بعد از تخمک گذاری شروع می شوند؛ یعنی از روز چهاردهم دوره قاعدگی (اگر قاعدگی شما منظم و بیست و هشت روزه باشد). هنگامی که قاعدگی شروع می شود، علائم ناپدید می شوند و دوباره پیش از قاعدگی بعدی ظاهر می شوند. این چرخه ادامه دارد و هنگامی که خانم باردار می شود یا یائسه می شود این سندروم از بین می رود.

شدت سندروم پیش از قاعدگی در خانم های متفاوت مختلف است بنابراین علائم نیز منحصر به فرد است. به عنوان مثال برخی خانم ها علائم را به شدت آزاردهنده می بینند اما دیگران راحت تر به آن کنار می آیند. 

برخی از رایج ترین علائم سندروم پیش از قاعدگی شامل:

-    خستگی
-    ورم و درد پستان
-    سردرد
-    افسردگی همراه با حالت روحی نامتعادل
-    نگرانی
-    درد عضلات و مفاصل
-    هوس کردن غذا
-    گرفتگی های قاعدگی
-    دشواری در تمرکز 

بیشتر علائم سندروم پیش از قاعدگی مشابه علائم بارداری هستند. بنابراین اشتباه گرفتن علائم کاملا طبیعی است بخصوص اگر قاعدگی شما منظم نباشد. خانم هایی که دمای بدن را اندازه گیری می کنند راحت تر می توانند تفاوت علائم را تشخیص دهند. اما برای افرادی که قاعدگی نامنظم دارند تشخیص تفاوت سندروم پیش از قاعدگی و بارداری سخت است.

علائم اولیه بارداری:

در اینجا علائم اولیه بارداری ذکر شده است. نگاهی گذرا به شما نشان میدهد دلیل دشوار بودن تشخیص تفاوت سندروم پیش از قاعدگی و بارداری چیست.

1-    درد و ورم پستان:

درد و ورم پستان از علائم رایج بارداری و سندروم پیش از قاعدگی می باشد. چگونه می توان تفاوت آن ها را تشخیص داد:

در سندروم پیش از قاعدگی:

- اگر سندروم پیش از قاعدگی دارید، پستان در نیمه دوم دوره قاعدگی ورم می کند و درد دارد. خانم هایی که در سن بچه دار شدن هستند از این مسئله بیشتر رنج می کشند. درد در خانم های مختلف متفاوت است. این درد می تواند دقیقا پیش از شروع قاعدگی شدید باشد و پس از آن کاهش یابد. در بیشتر موارد، درد بعد از خونریزی به طور کامل از بین می رود.
- در سندروم پیش از قاعدگی، بافت های پستان سفت و ناهموار به نظر می رسند و احساس پری و سنگینی در آن ها همراه با درد می باشد. در بیشتر خانم ها پستان ها به شدت ورم می کند. البته این تغییر به مدت دو روز ادامه می یابد و بعد از شروع قاعدگی از بین می رود.
- پستان های ورم کرده و درد در پستان یکی از علائم رایج در هنگام بارداری است. پستان ها درد می کند و احساس سوزش دارد. احساس می کنید نسبت به قبل پرتر و سنگین تر هستند. تغییرات ایجاد شده در پستان تا دو هفته پس از بارداری ادامه می یابد.

در بارداری:

در روزهای اول بارداری، پستان ها درد می کند و احساس سوزش در  هفته اول بارداری و هفته دوم بارداری طبیعی است. ورم و درد با افزایش پروژسترون بدن افزایش می یابد.

2-    حالت تهوع:

حالت تهوع یکی از علائم رایج بارداری است اما بیشتر خانم ها در سندروم پیش از قاعدگی نیز آن را تجربه می کنند. بنابراین اگر احساس تهوع دارید احتمال دارد باردار باشید.

در سندروم پیش از قاعدگی:

هنگامی که قاعدگی دیر می شود خانم حالت تهوع ندارد بنابراین حالت تهوع را نمی توان نشانه سندروم پیش از قاعدگی دانست.

در بارداری:

حالت تهوع علامتی است که تمام خانم های باردار تجربه می کنند. اگر قاعدگی شما تاخیر داشته است و احساس حالت تهوع دارید علامت بارداری است. کارشناسان معتقدند که حالت تهوع در سه هفته اول بارداری اتفاق می افتد و لازم نیست همه خانم هر دو علامت حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنند. بیشتر خانم ها فقط از استفراغ رنج می برند و حالت تهوع ندارد. مطالعات نشان می دهد حالت تهوع فقط صبح اتفاق نمی افتد و تمام ساعات روز احتمال آن وجود دارد.

3-    خستگی:

خستگی از علائم سندروم پیش از قاعدگی و بارداری است.

در سندروم پیش از قاعدگی:

اگر در طول یک روز معمولی که کار خاصی انجام نداده اید به شدت احساس خستگی می کنید و قاعدگی شما نزدیک است، احتمال سندروم پیش از قاعدگی زیاد است.

در بارداری:

اگر قاعدگی شما به تعویق افتاده و احساس خستگی شدید دارید احتمالا باردار هستید. خانم ها اغلب از خستگی در سه ماهه اول و سوم بارداری شکایت می کنند. این مسئله به دلیل افزایش هورمون پروژسترون اتفاق می افتد که باعث کاهش فشار خون و قند خون می شود.درباره خسنگی در بارداری بیشتر بدانید.

4-    هوس کردن غذاهای عجیب:

در طول بارداری معمولا خانم ها هوس غذاهای خاصی می کنند. اگرچه این مسئله پیش از قاعدگی نیز اتفاق می افتد. 

در سندروم پیش از قاعدگی:

اگر به غذاهای شیرین، شکلات و قند علاقه مند شده اید و اشتیاق زیادی برای دسر دارید دچار سندروم پیش از قاعدگی هستید. اگرچه غذای خاصی هوس می کنید اما می توانید تحمل کنید.

در بارداری:

در طول بارداری هفته به هفته هوس غذاهای عجیب می کنید. این غذاها چیزهایی است که اصلا دوست نداشته اید و این ویار زمانی از بین می رود که این غذا را بخورید. این علائمت بارداری است. در بیشتر خانم ها این علائم در مراحل اول بارداری دیده می شود اما در برخی علائم ادامه می یابد. برخی خانم ها نیز در طول بارداری غذاهایی می خورند که حاوی مواد مغذی نیستند.

5-    گرفتگی عضلات و لکه بینی:

گرفتگی عضلات و لکه بینی علائم بارداری و سندروم پیش از قاعدگی است. گرفتگی عضلات در طول سندروم طبیعی است و در افراد مختلف با توجه به ساختار بدن متفاوت است. اگرچه برخی خانم ها در روزهای اول بارداری لکه می بینند و گرفتگی را تجربه می کنند. 

در سندروم پیش از قاعدگی:

گرفتگی عضلات از علائم رایج سندروم پیش از قاعدگی است که خانم 24 تا 48 ساعت پیش از قاعدگی تجربه می کند. هنگامی که خونریزی شروع می شود، درد کاهش می یابد.

در بارداری:

هنگامی که تخمک ها روی دیواره رحم کاشته می شود، در روزهای اول بارداری خونریزی سبکی ایجاد می شود یا گرفتگی عضلات ایجاد می شود. خونریزی در اثر کاشت علائم اولیه بارداری است و بیشتر خانم ها درد شکم همراه با لکه مشاهده می کنند.در بارداری، گرفتگی در پایین شکم و پشت احساس می شود و این گرفتگی چند ماه یا چند هفته طول می کشد.

6-    حالت روحی نامناسب و گریه:

اگر حالت روحی شما نامناسب است باردار هستید. این مسئله فقط محدود به بارداری نمی شود بلکه بیشتر خانم ها این علائم را در هنگام قاعدگی تجربه می کنند.

در سندروم پیش از قاعدگی:

تمام خانم ها پیش از قاعدگی حالت روحی نامناسبی را تجربه می کنند. گاهی خوشحال و گاهی ناراحت هستید. بیشتر خانم ها پیش از قاعدگی حساس تر می شوند و هورمون ها از کنترل خارج می شوند.

در بارداری:

هنگامی که تغییرات احساسی بیش از دو روز طول می کشد یا قاعدگی منظم باشد احتمال بارداری بیشتر است. تغییرات هورمونی در بدن باعث حساس شدن خانم می شود.
تغییرات احساسی در بارداری و پیش از قاعدگی مشابه است. بنابراین اگر این تغییرات احساسی همراه با تاخیر قاعدگی باشد نشانه بارداری است.

7-    لکه شدن صورت:

تغییرات هورمونی بر ظاهر شما نیز تاثیر می گذارد. لکه ایجاد شده بر روی صورت پیش از قاعدگی طبیعی است. اگرچه بیشتر خانم ها این لکه ها را در طول بارداری مشاهده می کنند. تشخیص تفاوت بین بارداری و سندروم پیش از قاعدگی دشوار است.

در سندروم پیش از قاعدگی:

مطالعات نشان میدهد حدود 78% خانم ها در طول سندروم پیش از قاعدگی لکه هایی بر روی صورت مشاهده میکنند. این پدیده لکه پیش از قاعدگی می باشد و پزشک قرص های هورمونی مانند قرص های کنترل بارداری یا قرص های کاهنده ظهور لکه پیش از قاعدگی را به شما پیشنهاد میکند. هرچند این لکه ها همانطور که ظاهر شده اند از بین می روند.

در بارداری:

در طول بارداری تغییرات زیادی در بدن خانم اتفاق می افتد. افزایش تولید آندروژن، هورمون هایی که در بدن که باعث افزایش غدد چربی در پوست می شود، اتفاق می افتد. این هورمون ها باعث افزایش تولید غدد چربی که باعث تشکیل لکه و جوش در صورت می شود، است. اگر جوش های صورت بعد از یک هفته یا ده روز از بین نروند احتمال بارداری وجود دارد.

8-    افزایش وزن و نفخ:

بارداری باعث افزایش و نفخ می شود. اما این علائم برای سندروم پیش از قاعدگی نیز وجود دارد.

در سندروم پیش از قاعدگی:

بدن پیش از قاعدگی تمایل به جذب آب دارد. نفخ نشانه رایجی است که خانم هایی که به سن بچه آوردن رسیده اند پیش از قاعدگی تجربه می کنند. سوتین تنگ به نظر می رسد و شکم جلو می آید و شلوار از قبل تنگ تر می شود. بیشتر خانم ها پیش از قاعدگی چند پوند افزایش وزن نیز دارند. هنگامی که خونریزی شروع می شود این علائم از بین می رود.

در بارداری:

اگر در اطراف شکم افزایش وزن قابل توجهی مشاهده کردید، بیشتر از روزهای پیش از قاعدگی، احتمالا باردار هستید. نفخ یکی از علائم اولیه بارداری است و وزن جدید شما را آزار می دهد. اگر باردار باشید این حالت ها بعد از چند روز از بین نمی رود. در طول بارداری هورمون پروژسترون باعث نفخ می شود.با درمان نفخ در بارداری آشنا باشید.

آیا قاعدگی شما قطع شده است؟

دلایل زیادی برای تاخیر در قاعدگی وجود دارد مانند بیماری های تیروئید، مقدار کم هموگلوبین، کمبود آهن، مصرف دارو، چاقی، موادمخدر و مصرف زیاد مشروبات الکلی. اما یکی از دلیل اصلی قطع قاعدگی بارداری است. اگر قاعدگی منظمی داشتید و ناگهان قاعدگیتان متوقف شد به معنی بارداری است. بیشتر خانم ها در ابتدای بارداری، لکه بینی و خونریزی خفیف مشاهده می کنند که با قاعدگی منظم و سبک اشتباه گرفته می شود؛ این اتفاق بیشتر در افرادی می افتد که قاعدگی نامنظمی دارند. بنابراین اگر قاعدگی شما قطع شده است احتمالا باردار هستید. با پزشک خود صحبت کنید و او چند آزمایش متداول را تجویز می کند تا از این مسئله مطمئن شود.
درصد کمی از خانم ها در طول بارداری خونریزی خفیف دارند و این مسئله طبیعی است. اما اگر خونریزی شدید باشد احتمال سقط جنین وجود دارد بنابراین بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

علائمی که فقط در طول بارداری تجربه می کنید:

برخی علائم فقط در دوران بارداری مشاهده می شود و اگر این علائم را بدانید می توانید تفاوت بین علائم بارداری و سندروم پیش از قاعدگی را بفهمید.

1-    ادرار مکرر:

در طول بارداری، رحم در حال رشد است بنابراین به مثانه فشار می آورد و باعث افزایش ادرار می شود. همچننی هر خانم باردار باید هر یک ساعت مدفوع کند.همچنین احتمال دارد این مسئله نشانه افزایش قند خون یا عفونت ادراری باشد. بنابراین در صورتی که قاعدگی شما قطع نشده است و این علائم را می بینید با پزشک مشورت کنید.

2-    تنگی نفس: 

خانم باردار معمولا دچار تنگی نفس می شود و این مسئله هنگامی اتفاق می افتد که نقطه در رشد است و نیاز به اکسیژن اضافی دارد. اگر هنگامی که در حال استراحت هستید یا دراز کشیده اید، علائم اینچنینی همراه با درد شدید مشاهده کردید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

3-    تیره شدن حلقه دور نوک پستان:

در طول بارداری مقدار استروژن بدن افزایش می یابد که باعث افزایش اندازه نوک پستان یا حلقه دور آن می شود. با پیشروی بارداری، این مسئله با تیره شدن حلقه دور نوک پستان همراه است. همچنین یک خط تیره از مرکز شکم به پایین نزدیک واژن می رسد. نوک پستان حتی بعد از زایمان نیز تیره می ماند. اما خط تیره چند ماه بعد از زایمان ناپدید می شود. این علامت اصلی بارداری است.

4-    افزایش دمای بدن:

دمای بدن در صورت بارداری افزایش می یابد. دمای بدن به مدت حداقل 18 روز یا بیشتر در طول تخمک گذاری افزایش می یابد. دمای اصلی بدن حدود 5/0 تا 5/1 درجه افزایش می یابد و اگر باردار باشید این افزایش ادامه می یابد. در موارد نادر پیش از قاعدگی نیز دمای بدن افزایش می یابد که با شروع قاعدگی کاهش می یابد.

5-    تغییر در مخاط دهانه رحم:

یکی از علائم تخمک بارور شده  تغییر در مخاط دهانه رحم است. هنگامی که یک خانم تخمک گذاری انجام می دهد، ترشحات واژن شفاف می شود مانند سفیده تخم مرغ. در طول تخمک گذاری ترشحات خیلی مخاطی تر از حالت نرمال هستند و نسبت به حالت طبیعی چسبنده تر هستند.

6-    تیره شدن پوست:

بیشتر خانم ها در سه ماهه اول بارداری دچار تغییراتی می شوند.پیشانی، لبه بالا، بینی و گونه ها تیره تر می شود. دو طرف صورت نیز تیره می شود. این اتفاق بیشتر در خانم های با پوست تیره مشاهده می شود.

7-    سردرد:

سردردهای ماه های اول بارداری کم اتفاق می افتد اما بیشتر خانم ها از این سردردها به شکلی منظم رنج می برند. تغییرات هورمونی باعث این سردردها می شود. معمولا در د بر کل سر اثر می گذارد اما بر روی بینایی تاثیر نمی گذارد.

بنابراین بهترین راه برای تشخیص بارداری و قاعدگی مشاهده دقیق تفاوت ها و رفتارهای بدن است. 

آیا باردار هستید؟

بعد از مطالعه این تفاوت ها می توانید تشخیص بدهید که باردار هستید یا علائم سندروم پیش از قاعدگی را مشاهده کرده اید. بهترین راه برای تشخیص بارداری انجام آزمایش بارداری در منزل است. بیبی چک در داروخانه ها وجود دارد و با انجام آزمایش ادرار می توانید بفهمید باردار هستید یا خیر.

بهترین زمان برای انجام آزمایش بعد از زمان قاعدگی است. زیرا کیت های آزمایش خانگی بسیار حساس هستند و اگر خیلی زود آزمایش را انجام دهید پاسخ درستی دریافت نمی کنید. اگر خیلی زود آزمایش کنید احتمال مثبت بودن آزمایش است که ممکن است به دلیل نزدیک شدن قاعدگی و شروع آن باشد.

اگر قصد بچه دار شدن ندارید آزمایش بارداری خانگی را انجام دهید. انجام آزمایش در زمان مناسب خیلی مهم است. بعد از انجام آزمایش و بررسی علائم ، اگر باز هم مطمئن نیستید با پزشک خود مشورت کنید تا آزمایشات دیگری تجویز کند.

تشخیص تفاوت کار آسانی نیست و شاید بعد از چند بار مشاهده علائم بتوانید تفاوت علائم بارداری و سندروم قاعدگی را بفهمید. بنابراین اگر نگران بارداری هستید کیت بارداری خریداری کنید.

برای خانمی که تجربه بارداری ندارد، تشخیص تفاوت کار سختی است. بنابراین اطلاعات گفته شده در این مقاله برای تمام خانم ها مفید می باشد.

.

منبع :