صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

موادغذایی مفید برای ریه

برای سلامت ریه چه مواد غذایی مفید است؟غذاهای موثر در سلامت ریه چیست؟ را در آکاایران ببینید

آکاایران: موادغذایی مفید برای ریه

آکاایران: باید یادآوری کرد ریه یکی از اندام های مهم در بدن شما است. انسان روزانه به طور متوسط 20000 بار نفس می کشید. در هر بار نفس کشیدن ریه پر می شود و گازهای ضروری جهت ادامه حیات را از اتمسفر جذب می کند.
بیماری های ریوی رایج ترین نوع بیماری در دنیا می باشند. بیماری های تنفسی شامل آسم، ذات الریه، سرطان ریه، برنشیت، از بین رفتن الیاف مثانه و... می باشند.

ورزش، اجتناب از سیگار کشیدن و دوری از محیط های آلوده راه های رایجی است که به حفظ سلامتی ریه کمک می کند. اما رژیم غذایی نیز به سلامت ریه کمک می کند. بنابراین سعی کنید موادغذایی ذکر شده در ادامه مطلب را به رژیم خود بیفزایید و ریه ای سالم داشته باشید.

سبزیجات خانواده کلم

این سبزیجات دارای آنتی اکسیدان هستند و به پاکسازی بدن از مواد سمی کمک می کنند. بهترین انتخاب از سبزیجات این دسته بروکلی، گل کلم و کلم پیچ می باشد.

موادغذایی حاوی کاروتنوئیدها

کاروتنوئیدها آنتی اکسیدان نارنجی رنگ است که احتمال سرطان ریه را از بین می برد. کاروتنوئیدها در میوه ها و سبزیجاتی یافت می شود که قرمز یا نارنجی هستند. هویج حاوی بتا- کاروتن می باشد. این آنتی اکسیدان به ویتامین آ تبدیل شده و احتمال آسم را کاهش می دهد.

غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا3

اسیدهای چرب برای سلامتی مفید هستند. مطالعات نشان می دهد موادغذایی حاوی اسیدهای چرب برای آسم مفید هستند. اگر با مصرف ماهی، آجیل یا دانه ها به میزان کافی اسید چرب دریافت نکردید از مکمل استفاده کنید. 

موادغذایی حاوی فولات

این مواد برای جلوگیری از سرطان مفید هستند. اسفناج، مارچوبه، چغندر و عدس منابع فولات می باشند.

سیر

سیر به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد برای سلامتی بدن مفید می باشد. مقدار زیاد آلیسین باعث کاهش التهاب و از بین رفتن عفونت می شود. این ماده رادیکال های آزاد را از بین برده و باعث بهبود آسم می شود. 

غذاهای حاوی ویتامین ث

غذاهای حاوی ویتامیت ث به ریه کمک می کند انتقال اکسیژن را در بدن به بهترین شکل انجام دهد. غذاهای سرشار از ویتامین ث شامل: کیوی، فلفل دلمه قرمز و سبز، مرکبات مثل لیمو، پرتقال، گریپفروت، سبزیجات و آب گوجه فرنگی، توت فرنگی، بروکلی، آناناس، انبه و طالبی می باشند.

توت

خانواده توت ها میوه های سرشار از آنتی اکسیدان هستند که حاوی پلی آنتوسیانین، فلاونوئید بتا کاروتن، لوتئین و زیگزانتین می باشند. این آنتی اکسیدان ها از سرطان ریه، بیماری ها و عفونت های ریوی جلوگیری می کنند. آبمیوه هایی که حاوی خانواده توت ها هستند احتمال ابتلا به سرطان را کم می کنند. 

سیب

فلاونوئیدها و ویتامین های دیگر عملکرد سیستم تنفسی را تحت کنترل قرار داده و باعت جلوگیری از بیماری های ریوی می شوند. 

زنجبیل

این ادویه را می توان به غذا افزود. نقش ضدالتهاب آن باعث تمیز شدن ریه و سلامتی آن می شود.

زردچوبه

زردچوبه نیز مشابه زنجبیل ضدالتهاب است. افزودن آن به غذا باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان می شود.

گریپ فروت

فلاونوئید موجود در گریپفروت به تمیز شدن ریه و جلوگیری از سرطان کمک می کند.

انار

انار حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. مواد مغذی داخل آن باعث کند شدن روند پیشرفت مشکلات ریوی مانند پیشرفت غدد سرطانی می شوند.

غذاها و منیزیم

منیزیم ماده معدنی است که معمولا به افرادی که از آسم رنج می برند توصیه می شود. منیزیم باعث افزایش ظرفیت ریه و بهبود عملکرد تنفس می شود. بهترین راه مصرف منیزیم مصرف دانه ها، آجیل ها و لوبیا است.

آب

هرچقدر آب بیشتری در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد، ریه آب بیشتری جذب می کند و مواد سمی را بیرون می ریزد.

برخی افراد از این که موادغذایی بر تنفس آن ها تاثیر می گذارد تعجب می کنند. اما به یاد داشته باشید مصرف موادغذایی مفید به سلامت ریه کمک می کند.

روش دیگر پاکسازی ریه نفس عمیق است. نفس عمیق و دریافت هوای پاک به سلامت ریه و خروج مواد سمی کمک می کند. با رژیم غذایی سم زدایی بدن آشنا شوید.

.

منبع :