صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

عوارض دوران بارداری برای مادرانی که پیشینه آسیب کلیوی حاد دارند

خطر ابتلا به پره اکلامپسی و دیگر عوارض دوران بارداری برای مادرانی که پیشینه آسیب کلیوی حاد دارند و بیشتر بوده و این موضوع حتی اگر و براساس نتایج یک تحقیق جدید را در آکاایران ببینید

آکاایران: عوارض دوران بارداری برای مادرانی که پیشینه آسیب کلیوی حاد دارند

بارداری و نوزاد

براساس نتایج یک تحقیق نوین، خطر ابتلا به پره اکلامپسی و دیگر عوارض دوران بارداری برای مادرانی که پیشینه آسیب کلیوی حاد دارند، بیشتر بوده و این موضوع حتی اگر عملکرد کلیوی طبیعی پیش از بارداری وجود داشته باشد نیز صادق است.

آسیب های کلیوی حاد( AKI:Acute Kidney Injury) به شروع ناگهانی نارسایی یا آسیب های کلیوی اتلاق می شود. این عارضه ممکن است منجر به تجمع مواد زائد در خون و متعاقب آن عدم تعادل در مایعات بدن شــود. همچنین ایــن موضوع ممکن است روی عملکرد دیـگر اعضا از جمله مغز، قلب و ریه ها تأثیر مخرب داشته باشد. براساس گزارش بنیاد ملی کلیه (NKF:National Kidney Foundation)، آسیب های کلیوی حاد در میان افراد مسن تر بیشتر دیده می شود اما می تواند روی کودکان یا افراد جوان نیز تأثیر بگذارد.
دلایل ابتلا به AKI شامل عفونت های شدید مانند سپسیس، التهاب رگ یا واسکولیت، واکنش های آلرژیک، فشار خون پایین و یا جراحی های بزرگ می باشند. محققان معتقد هستند که بیماری های کلیوی شناخته شده قبلی، با افزایش خطر ابتلا به عوارض بارداری برای مادران باردار در ارتباط هستند. آنها همچنین اظهار می دارند که بررسی های پیشین، چگونگی تأثیر پیشینه آسیب کلیوی حاد را بر بارداری بررسی نکرده اند.

*افزایش خطر ابتلا به پره اکلامپسی در بیماران دارای سوابق AKI، ۵/۹ برابر بیشتر است.

شرح کارآزمایی :

به منظور بررسی این رویداد، گروه تحقیقاتی اقدام به ارزیابی سوابق پزشکی ۲۴۷۴۵ خانم باردار نمودند که در بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷ در بیمارستان عمومی ماساچوست(MGH) زایمان کرده بودند. از میان این خانم ها، ۲۴۶۴۰ تَن فاقد سوابق بیماری های کلیوی (گروه کنترل) و ۱۰۵ تَن دارای سابقه ابتلا به AKI بودند که بیماری کلیوی گروه دوم، پیش از بارداری به طور کامل بهبود یافته بود.

• تخمین زده شده است که در حدود ۳ تا ۵ درصد از بارداری ها در آمریکا تحت تأثیر پره اکلامپسی قرارمی گیرند.

• نشانه های این بیماری شامل فشارخون بالا، ورم دست و صورت و مشاهده پروتئین اضافی در ادرار است.

• احتمال ابتلا به پره اکلامپسی در بارداری های اول متداول تر است.

در مقایسه با زنانی که سوابق بیماری کلیوی ندارند، زنانی که پیشتر به این بیماری مبتلا و درمان شده اند (r-AKI) ،در معرض خطر بیشتر ابتلا به عوارض بارداری قرار دارند.
نرخ ابتلا به پره اکلامپسی درگروه کنترل ۴ درصد بود، در حالی که این میزان در زنان دارای سابقه (r-AKI) به ۲۳ درصد می رسید.

نوزادان زنانی که به r-AKI مبتلا هستند، به احتمال زیاد هم زودتر به دنیا می آیند (۳۷/۶ هفته در مقابل ۳۹/۲ هفته) و هم نسبت به سن بارداری خود با ابعاد کوچکتری متولد می شوند (۱۵ درصد در مقابل ۸ درصد).همچنین گروه تحقیقاتی دریافت که زنان مبتلا به r-AKI با احتمال زیادتری به زایمان سزارین نیاز خواهند داشت (۴۰ درصد در گروه آزمایش در مقابل ۲۷ درصد در گروه کنترل).

بعد از تعدیل تعدادی از متغیرهای مخدوش کننده، محققان دریافتند زنانی که مبتلا به r-AKI هستند، ۲/۴ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات جنینی و ۹/۵ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی قرار دارند.

با وجود این، محققان نتوانستند توضیح دقیقی برای سازوکار ارتباط (Underlying mechanisms) میان سابقه ابتلا به r-AKI و خطر ابتلا به عوارض بارداری بیابند و احتمال می دهند که تغییرات در رگ های خونی کوچک که در جریان بهبودی از نارسایی کلیوی به وجود می آید، روی عملکرد طبیعی کلیه در دوران بارداری تأثیری مخرب خواهد داشت.

می دانیم که کلیه ها در دوران بارداری دستخوش تغییراتی عمده می شوند و نوعی آزمایش استرس کلیه ممکن است بتواند از بیماری های کلیوی پنهان در زنانی پرده بردارد که دارای سوابق آسیب کلیوی حاد بوده اند.

اهمیت آگاهی از سوابق بیماری های کلیوی در زنان باردار:

محققان این پژوهش بر این باور می باشند که مادران بارداری که دارای سوابق AKI هستند، باید در طی بارداری ازنزدیک تحت پایش دقیق قرار گیرند. اطلاعاتی از این دست به متخصصان کمک می کند تا مراقبت های لازم را درخصوص این زنان انجام دهند و نشان می دهد که پرسش در مورد سوابق ابتلا به بیماری کلیوی بسیار مهم است .

توجه و دقت به نشانه های پره اکلامپسی در چنین بیمارانی، یکی از حیاتی ترین عناصر این کار است. در مقیاس بزرگتر، این تلاش ها موجب ایجاد فرضیه هایی بیشتر برای تحقیقات آینده می شود. آیا درمان های مداخله ای در بیماران دارای سوابق AKI می تواند از عوارض ناشی از پره اکلامپسی پیشگیری کند؟ مصرف روزانه آسپیرین بچه در طی بارداری برای زنانی که در معرض خطر پره اکلامپسی قرار دارند، بسیار توصیه می شود. آیا اینگونه درمان های پیشگیرانه می تواند درمورد زنانی که دارای سابقه AKI هستند نیز صادق باشد؟ یافتن جواب برای پرسش هایی از این قبیل، نیاز به بررسی و تحقیق بیشتر دارد .

.

منبع :