صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

ناآرامی شیرخواران

چرا نوزادان و شیرخواران برخی اوقات بی قراری می کنند و چهعاملی سبب این امر می شود و آنان را آشفته و بی تاب می کند. دکتر بهنام مقدادی و شایع ترین علت بی قراری را در آکاایران ببینید

آکاایران: ناآرامی شیرخواران

بارداری و نوزاد, روی خط خبرگزاری ها

چرا نوزادان و شیرخواران برخی اوقات بی قراری می کنند و چهعاملی سبب این امر می شود و آنان را آشفته و بی تاب می کند.

دکتر بهنام مقدادی، شایع ترین علت بی قراری دوران نوزادی و شیرخوارگی بخصوص در چهار ماه اول دوران شیرخوارگی کولیک شیر خوارگی یا وجود نفخ یا اتساع شکم شیرخوار دانست و گفت: این مشکل اغلب در ساعات مشخصی از شبانه روز باعث درد و بی قراری کودک و دفع دردناک در شیرخوار می شود.

وی گفت: علت بروز حملات کولیک در شیرخواران ناتوانی روده در هضم کامل شیر دریافتی به علت وجود ناکافی باکتری های مفید در سطح روده کودک و روش های نادرست شیردهی نظیر شیردهی طولانی مدت از پستان یا استفاده از پستانک یا شیشه شیر و استفاده از شیرخشک جهت تغذیه شیرخوار است.

مقدادی یادآور شد: اغلب با تصحیح روش های نادرست شیردهی، گرفتن آروغ کودک و رعایت دستورات غذایی توسط مادران مانند پرهیز از مصرف غذاهایی که باعث تشدید نفخ نوزاد می شود نظیر لبنیات ، حبوبات، غذاهای دارای ادویه فراوان، شکلات، کاکائو ، سبزیجات خام و سالاد می توان تا حد زیادی از شدت بی قراری نوزاد کاست.

این متخصص کودکان با تاکید بر اینکه مواردی از بی قراری نوزادان وجود دارد که خارج از کولیک طبیعی دوران نوزادی می تواند سبب بروز مشکلاتی برای نوزادان شود، گفت: اغلب عدم تشخیص به موقع می تواند سبب آسیب های جدی در نوزادان در آینده شود. از این جهت لازم است تا والدین کودک در صورت مشاهده علائم غیر عادی در وی به پزشک متخصص مراجعه کنند تا موارد بیماری های آسیب رسان از موارد کولیک طبیعی دوران شیرخوارگی تشخیص داده شده و تحت درمان اختصاصی قرار گیرند.

وی گفت: یکی از علل به نسبت شایع بی قراری نوزاد به ویژه در جوامع پیشرفته امروزی عدم تحمل قند شیر یا لاکتوز است که با علائمی چون بی قراری شدید و دائمی نوزاد، (بر خلاف کولیک نوزادی که اغلب در ساعات خاصی از شبانه روز و به طور معمول در بعد از غروب آفتاب تا نیمه های شب اتفاق می افتد) و دفع مدفوع شل و آبکی به دفعات زیاد همراه با بوی بسیار تند و زننده و نیز سوختن شدید نواحی اطراف مقعد شیرخوار که گاهی حتی باعث خونریزی در آن نواحی می شود بروز می کند و ممکن است در صورت عدم تشخیص به موقع سبب ترک تدریجی پستان مادر توسط شیر خوار شود یا به اصطلاح کودک با مادر قهر کند.

.

منبع :