صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

سزارین مادر و رابطه عاطفی با نوزاد پس از تولد

سزارین مادر و رابطه عاطفی با نوزاد پس از تولد و را در آکاایران ببینید

آکاایران: سزارین مادر و رابطه عاطفی با نوزاد پس از تولد

آکاایران: مادرانی که کودکانشان به شیوه طبیعی متولد شده اند، در مقایسه با مادرانی که عمل سزارین داشته اند، نسبت به گریه کودک واکنش بهترین تلاش می کنند.
متخصصان یادآور شده اند مادرانی که عمل سزارین را پشت سر گذاشته اند نباید احساس شکست بکنند و این امر دلیل برآن نیست که این افراد مادران خوبی نیستند.
دکتر «جیمز.ای. سوین» از دانشگاه یل در این مورد می گوید عوامل دیگری مانند سابقه مادر بودن، حضور یک پدر حمایت کننده، عوامل اجتماعی اقتصادی و فاکتورهای فرهنگی نیز در این زمینه مؤثر بوده و ایفای نقش می کنند.

 


محققان با بررسی اسکن های مغزی زنانی که تازه صاحب فرزند شده بودند به بررسی این واکنش ها پرداخته و دریافتند بخش های خاصی از مغز زنان با زایمان طبیعی که به احساسات و رفتارهای مادرانه وابسته است، نسبت به زنان با زایمان سزارین فعال تر عمل می کنند.
علاوه بر این آنها معتقدند زایمان طبیعی باعث می شود تا هورمون اوکسی توسین سریع تر آزاد شود.
این هورمون که طی فرآیند زایمان طبیعی آزاد می شود، باعث وابستگی بیشتر مادر و کودک می شود.

 


تحقیقات دیگری نیز مؤید این مطلب است که احتمال بروز افسردگی پس از زایمان در عمل سزارین بیشتر است و این امر شاید به دلیل تفاوت در آزاد شدن هورمون اوکسی توسین باشد.
این هورمون در سزارین مدتی پس از عمل و با در آغوش کشیدن نوزاد و شیردهی آزاد خواهد شد که شیردهی در این میان نقش به سزایی دارد.
فاکتور دیگری که در اینجا نقش مهمی را ایفا می کند مدت زمان جدایی کودک از مادر پس از تولد است که بهتر است این زمان تا حد ممکن کاهش پیدا کند.

 

[زینب السادات محسنی]


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :