صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

فریز کردن رحم برای سلول های سرطانی

از فریز کردن رحم یا کرایوتراپی دهانه رحم برای از بین بردن سلول های سرطانی رحم استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با این روش جراحی و خطرات آن و همچنین علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم بیشتر آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید. و مراقبت های بعد از عمل را در آکاایران ببینید

آکاایران: از فریز کردن رحم یا کرایوتراپی دهانه رحم برای از بین بردن سلول های سرطانی رحم استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با این روش جراحی، مراقبت های بعد از عمل، خطرات آن و همچنین علائم و نشانه های سرطان دهانه رحم بیشتر آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

آکاایران: فریز کردن رحم برای سلول های سرطانی

 

سرما درمانی یا کرایوتراپی

سرما درمانی یا کرایوتراپی روشی است که با استفاده از گاز منجمد کننده (نیتروژن مایع) سلول‌های سرطانی موجود در دهانه رحم را از بین می‌برند. پایین‌ترین قسمت رحم را دهانه رحم می گویند که به سمت واژن باز می‌شود. در این روش با استفاده از ابزارهایی، سلول‌های مشکوک و سرطانی را فریز خواهند کرد. در این حالت سلول‌ها از بین رفته و به تدریج توسط سیستم ایمنی بدن تجزیه و در نهایت از داخل بدن دفع می‌شوند و بدن سلول‌های نوین و سالمی را به جای آن‌ها تولید خواهد کرد.


نحوه انجام کرایوتراپی

کرایوتراپی یا فریز کردن رحم معمولا در مطب دکتر انجام شده، نیاز به بیهوشی ندارد و معمولا مدت زمان این عمل حدود ۱۰ دقیقه می‌باشد. می‌توانید از دکتر خود بخواهید که برای کاهش درد‌های عضلانی به شما قبل از جراحی دارو‌های ضد درد بدهد. ممکن است بعضی از افرد بعد از عمل دچار سرگیجه شوند، بنابراین بهتر است یک همراه با خود داشته باشید. همچنین نوار بهداشتی همراه خود داشته باشید، زیرا بعد از جراحی مایعاتی از بدن شما خارج خواهد شد.
در این روش ابتدا دکتر یک آینه طبی یا اسپکولوم (speculum) را وارد واژن می‌کند تا دیواره‌های واژن باز نگه داشته شوند. پزشک همچنین ممکن است از ابزار کولپوسکوپ برای بررسی بهتر سلول‌های سرطانی موجود در دهانه رحم نیز استفاده کند.
سپس پزشک وسیله‌ای به نام سرمازنه (cryoprobe) را وارد واژن کرده و آن را به دهانه رحم فشار می‌دهد. گاز نیتروژن با دمای منفی ۵۰ درجه سانتی گراد، باعث انجماد دستگاه سرمازنه شده و نوعی توپ یخی در دهانه رحم ایجاد می‌کند. این توپ یخی، سلول‌های سرطانی را از بین خواهد برد. در این مرحله ممکن است به شما احساس لرز یا گرفتگی عضله دست دهد.
پزشک دستگاه سرمازنه را به مدت سه دقیقه در دهانه رحم نگه می‌دارد. سپس آن را خارج کرده و حدود پنج دقیقه اجازه می‌دهد که مایعات از رحم خارج شوند و دوباره این روند را تکرار می‌کند.
 


مراقبت‌های بعد از عمل فریز کردن رحم

بعد از جراحی، پزشک برای شما یک آزمایش پاپ اسمیر خواهد نوشت که ۳ تا ۶ ماه پس از جراحی باید آن را انجام دهید تا مطمئن شوید که تمام سلول‌های سرطانی از بین رفته‌اند. همچنین بهتر است سالی یک بار چکاپ کنید. بر اساس آمار میزان موفقیت کرایوتراپی حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد می‌باشد. هرچند اگر پس از سه تا شش ماه هنوز سلول‌های سرطانی باقی مانده باشند، پزشک روش‌های دیگری را در نظر خواهد گرفت.
اگر قرص‌های ضد حاملگی مصرف می‌کنید، می‌توانید به مصرف آن‌ها ادامه دهید. احتمالا برای دو هفته اول پس از جراحی، ترشح مایع یا خون از واژن خود خواهید داشت که این امری طبیعی می‌باشد. پس از جراحی بیمار باید به مدت سه هفته چیزی را وارد واژن خود نکند؛ بنابراین به جای استفاده از تامپون، بهتر است از نوار بهداشتی استفاده کند. همچنین باید از مقاربت جنسی یا شنا کردن نیز خودداری کند.

آیا فریز کردن رحم یا همان کرایوتراپی خطرناک می‌باشد؟

شایع‌ترین خطر این عمل گرفتگی عضلات در حین عمل می‌باشد. بلافاصله پس از عمل برخی از بیماران دچار سرگیجه می‌شوند که با کمی استراحت، این موضوع برطرف خواهد شد. برخی از عوارض نادر کرایوتراپی عبارتند از:
 • خونریزی شدید واژن
 • عفونت
 • غش کردن
 • عود کردن عفونت‌های لگنی
 • احساس سوزش در واژن

از آن جایی که ابزار خارجی وارد واژن شما شده است، این احتمال وجود دارد که دچار خونریزی و عفونت شوید. در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب شدید
 • لرز
 • ترشحات غیر معمول و بد بو
 • درد شکم

در موارد نادر، کرایوتراپی ممکن است باعث ایجاد زخم بر روی دهانه رحم شود که به آن تنگی دهانه رحم می‌گویند. در این شرایط ممکن است بیمار نتواند حامله شود یا سقط جنین کند. همچنین تنگی دهانه رحم ممکن است باعث افزایش گرفتگی عضلات در طول دوره قاعدگی نیز شود.

نشانه‌های سرطان دهانه رحم

همان طور که گفتیم از سرما درمانی یا همان فریز کردن رحم برای از بین بردن بافت‌های سرطانی ایجاد شده در دهانه رحم استفاده می‌کنند. نشانه‌های سرطان دهانه رحم عبارتند از:
 • خونریزی نامنظم و یا بیش از حد واژن: خونریزی یکی از مهمترین علائم نشان دهنده سرطان دهانه رحم می‌باشد. خونریزی معمولا در طول دوره قاعدگی روی می‌دهد. هرچند، گاهی پس از رابطه جنسی نیز خونریزی اتفاق می‌افتد.
 • ترشح واژن: ممکن است واژن مایعی بد بو، کم رنگ و خونین را از خود ترشح کند. این ترشحات می‌توانند در بین دوره‌های قاعدگی، پس از رابطه جنسی یا حتی بعد از یائسگی ایجاد شوند. ترشح واژن به این علت روی می‌دهد که سلول‌ها به خاطر کمبود اکسیژن از بین می‌روند.
 • درد لگن: یکی دیگر از علائم سرطان دهانه رحم، ایجاد درد‌های لگنی می‌باشد. اگر درد قطع نشود، احتمالا سرطان به دیگر بافت‌های بدن نیز سرایت کرده است. درد‌های لگنی معمولا زمانی ایجاد می‌شوند که سرطان پیشرفت کرده است.
 • درد پا: یکی دیگر از علائم سرطان دهانه رحم، درد پا می‌باشد. به دلیل فشار تومور به دیواره لگن، پا متورم شده و درد می‌گیرد. البته درد پا به تنهایی نشانه سرطان نبوده و باید هم زمان دیگر علائم سرطان دهانه رحم نیز وجود دارا باشند.
 • درد کمر: زمانی که دهانه رحم دچار عفونت می‌شود، سلول‌های سرطانی به استخوان‌ها نیز سرایت می‌کنند. درد کمر یکی از علائم اجتناب ناپذیر در سرطان دهانه رحم می‌باشد، زیرا به احتمال زیاد استخوان‌ها به سلول‌های سرطانی آلوده شده‌اند.
 • کاهش اشتها و وزن: تقریبا تمام بیماران مبتلا به سرطان دهانه رحم بیان کرده‌اند که اشتها و وزن خود را از دست داده‌اند. هرچند این واکنش طبیعی می‌باشد. سرطان نوعی پروتئین‌های کوچک به نام سیتوکین تولید می‌کند که میزان بیش از حد آن‌ها باعث از بین رفتن چربی و پروتئین بدن می‌شود.
 
 • خستگی: در این حالت بیمار دچار نوعی خستگی می‌شود که حتی پس از خواب و استراحت هم از بین نمی‌رود.
در پایان به حقایقی درباره کرایوتراپی دهانه رحم اشاره می کنیم:
 • جالب است بدانید که سرما درمانی برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ در کشور ژاپن صورت گرفت.
 • از این روش برای درمان تومور‌های موضعی استفاده می‌شود. 
 • این روش عوارض جانبی کمی را پدید آورده و دوره نقاهت آن کوتاه مدت است. 
 • ممکن است در درمان مزوتلیوما مورد استفاده قرار بگیرد. 
 • از این روش می‌توان برای کاهش وزن نیز استفاده کرد. قرار گرفتن در معرض سرما در حدود ۳ دقیقه می‌تواند حدود ۸۰۰ کالری را بسوزاند.
 • در برخی از کشور‌ها از سرما درمانی برای درمان بیماری‌های روماتیسمی استفاده می‌کنند.
 • از کرایوتراپی می‌توان برای درمان برخی بیماری‌های مقاربتی مانند زگیل‌های تناسلی نیز استفاده کرد.
.

منبع : setare.com