صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

نوع و رنگ مدفوع نوزاد نشانه چیست؟

یکی از کارهای مهمی که مادران باید برای نوزادشان اجام دهند بررسی مدفوع اوست زیرا مدفوع نوزاد نشان دهنده سلامت یا بیماری نوزاد است. هر رنگ مدفوع نوزاد چه معنایی را در آکاایران ببینید

آکاایران: نوع و رنگ مدفوع نوزاد نشانه چیست؟

آکاایران: نوع و رنگ مدفوع نوزاد نشانه چیست؟

بارداری و نوزاد

یکی از کارهای مهمی که مادران باید برای نوزادشان اجام دهند بررسی مدفوع اوست زیرا مدفوع نوزاد نشان دهنده سلامت یا بیماری نوزاد است.
هر رنگ مدفوع نوزاد چه معنایی دارد و نشانه چیست؟
یکی از وظایف والدین عوض کردن پوشک نوزاد است والدین باید به مدفوع کودک توجه کنند رنگ ، بو مدفوع کودک در اثر رژیم غذایی مادر تغییر می کند و این تغییر گاهی می تواند نگران کننده باشد ؛ برای آنکه در این مورد مهم بیشتر بدانید و در مواقع ضروری از بروز و پیشروی بیماری در فرزند تازه متولد شده تان جلوگیری کنید ادامه این بخش از نمناک را با دقت بخوانید.

مفهوم رنگ مدفوع در تشخیص بیماریها
شبیه قیر یا شیره متمایل به سبز چسبنده :
مدفوع نوزاد تازه متولد شده یا مامیزه سفت ، تیره ، و بسیار چسبناک است. شامل سلول های خونی، مایع آمنیوتیک و چیزهای دیگر هنگامی که در رحم تغذیه می کند است عمدتا بی بو است. انتظار داشته باشید حدود سه روز بگذرد سپس نوزاد مدفوعی که کم تر چسبنده و بیشتر رنگ سبز دارد تولید می کند . این انتقال نشانه آن است که سیستم گوارشی و روده هایش به درستی کار می کنند.

شبیه دانه های سبز و زرد خردل :
یک قاعده برای یک نوزاد است. ممکن است گاهی خیلی آبکی باشد – چون رژیم غذایی نوزادتان مایع است، اما بوی خیلی زیادی ندارد. نوزاد ممکن است به اندازه شش یا هشت بار در روز بیرون روی داشته باشد . البته بعد کمتر می شود.

شبیه اسموتی اسفناج سبز :
اگر چیزی شبیه این در پوشک نوزاد شیرخوار دیدید نشانه کمبود کالری ، چربی در آغوز است برای درمان این وضعیت، کودک را به همان سمت که شیرخورده بخوابانید ، هم چنین ممکن است نشان دهنده حساسیت لبنی باشد. با پزشک اطفال صحبت کنید تا مطمئن شوید.

کره بادام زمینی :
نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند این نوع مدفوع را دارند این نوع شیرباعث می شود بیرون روی کمتری نسبت به نوزاد شیر خواراز پستان مادر داشته باشد اما مدفوع آنها بد بواست.

شبیه کلم سبزتیره پخته :
کودکانی که مکمل های آهنین می خورند این نوع مدفوع را دارند ممکن است به شدت بوی آهن بدهد اما اگر نوزادتان شربت آهن مصرف نمی کند باز هم چنین مدفوعی دارد سریع به پزشک بگویید.
شبیه پوره سبز ، قهوه ای نخود فرنگی :
تغییر رنگ مدفوع کودک می تواند هشدار و نشان دهنده سرعت هضم باشد .مدفوع زرد رنگ یعنی زود عبور کرده ،سبز و قهوه ای یعنی آرام بوده اگر اسهال سبز و قهوه ای بود ممکن است نشانه بیماری باشد حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت را بیابد.

شبیه پوره کره بادام زمینی و لوبیا :
نوزادانی که رژیم ثابتی از غذاها دارند این نوع مدفوع را دارند. این مدفوع را زمانی که کودک رژیم غذایی کاملا مایع دارد، تولید می کند. همچنین ، ممکن است متوجه تکه های غذا در مدفوع او شوید. نیازی نیست نگران باشید اگر با پزشک مشورت کنید، چه کسی می تواند مطمئن شود سیستم به درستی مواد غذایی را جذب می کند.

شبیه سوپ زرد ، سبز ، قهوه ای ،آبکی لوبیا :
اسهال آبکی ، چسبنده ، کثیف است بخصوص برای کودکانی که مدفوعشان از پوشک پس می زند .اسهال نشانه ی عفونت و بیماری است و اگر درمان نشود موجب خشکی بدن می شود اگر کودکتان سه ماهه یا کمتر است و اسهال زیاد یا خونی دارد حتما به پزشک مراجعه کنید.
شبیه سنگ سخت و تیره :
یبوست کودک موجب می شود مدفوعی شبیه سنگ دارا باشند . اگر کودکان غذای جامد بخورند احتمال یبوست زیاد است . ممکن است مقداری خون در اثر فشار زیاد هنگام خارج شدن مدفوع در آن ببینید اگر مشکل ادامه یافت کرد به پزشک مراجعه کنید ممکن است به علت آلرژی به شیر مادر ، یا پروتئین شیر سویا باشد.

شبیه سس کچاپ قرمز و خونی :
وقتی پوشک نوزاد قرمز و خونی باشد می تواند سه معنی داشته باشد اگر مدفوع طبیعی همراه خون باشد یعنی آلرژی به شیر ،اگر یبوست و مدفوع خونی دارا باشند یعنی پارگی کوچکی در مقعد در اثر فشار خارج شدن مدفوع صورت گرفته ، اسهال خونی نشانه عفونت باکتریایی است در هر صورت به پزشک مراجعه کنید.

وجود دانه هایی شبیه خشخاش در مدفوع :
وجود خون تیره در مدفوع یعنی کودک در اثر شیر خوردن از سینه مادر خون خورده اما اگر از شیر مادر تغذیه نمی کنند یا هیچگونه دردی مادر در سینه ندارد ممکن است کودک دچار خون ریزی معده شده باشد.

.

منبع : pezeshk.us