صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

14 سوال رایج شما درباره اسپرم

چندین سوال رایج و پرکاربرد وجود دارد که همواره توسط خانم ها و آقایان پرسیده میشود که در این مقاله سعی شده به این سوالات اشاره شود. را در آکاایران ببینید

آکاایران: 14 سوال رایج شما درباره اسپرم

آکاایران: 1- آیا اسپرم پس از قرار گرفتن در معرض هوا از بین می رود؟

هنگامی که اسپرم خشک است، مرده است و نمی تواند تخمک را بارور کند. اگر اسپرم در محیط گرم و مرطوب مانند واژن یا رحم زن باشد، میتواند 3-2 روز زنده بماند. اگر اسپرم پس از خشک شدن مرطوب شود، نمی تواند زنده شود.

2- چه مدت طول می کشد تا اسپرم روی پوست بمیرد؟

اسپرمی که تقریبا واژن است که در آن گرما و رطوبت وجود دارد می تواند تا 20 دقیقه زنده بماند و هنوز هم می تواند را داخل شود. از آنجا که اسپرم به رطوبت و گرما نیاز دارد تا زنده بماند، زمانی که انزال در حمام یا وان حمام اتفاق می افتد، اسپرم می تواند زنده بماند.

3- آیا مقدار کمی اسپرم باعث حاملگی می شود؟

پیش از انزال مرد کمی مایع در طول نزدیکی جنسی از آلت نشت می کند. ... این بدان معنی است که می توانید پیش از انزال  نیز باردار شوید. اسپرم می تواند فاقد دخول وارد مهبل (واژن) شود. این حالت زمانی رخ می دهد که اسپرم خارج از واژن قرار دارد و وارد واژن می شود.

4- آیا اسپرم با صابون و آب از بین می رود؟

اسپرم پس از خشک شدن از بین می رود. همچنین اسپرم به خاطر شوک اسموزی با آب تازه (شیر آب) از بین می رود. صابون و مواد شوینده نظیر آنهایی که برای شستشوی دست استفاده میشوند نیز آنها را می کشند، زیرا این مواد غشای سلولی اسپرم را از بین می برند.

5- اگر اسپرم خارج از بدن را لمس کند احتمال بارداری وجود دارد؟

ممکن است فاقد داشتن مقاربت جنسی باردار شوید، اگر، مثلا: اسپرم وارد مهبل (واژن) شود- مثلا اگر شما یا همسرتان روی انگشت مایع منی داشته باشید و واژن را لمس کنید. یا اگر همسرتان در نزدیکی واژن ارضا شود.

حتما بخوانید: احتمال بارداری با پیشاب چقدر است؟

6- آیا می توانید با اسپرم خشک شده باردار شوید؟

اسپرم می تواند در شرایط گرم و مرطوب مانند واژن، 4 تا 5 روز زندگی کند. با این حال، اسپرم خشک ظرف چند دقیقه می میرد. اگر بلافاصله پس از انزال اسپرم را به وسیله دست وارد واژن کنید، در معرض خطر حاملگی ناخواسته هستید.

7- اسپرم چه مسافتی را باید طی کند تا باردار شوید؟

اسپرم هایی که زنده ماندند هنوز یک مسیر طولانی پیش رو دارند. آنها باید حدود 18 سانتیمتر از دهانه رحم تا لوله های فالوپی طی کنند. هنگامی که در نظر بگیرید اسپرم ها با سرعت 2.5 سانتی متر در هر 15 دقیقه حرکت می کنند، این مسیر یک سفر واقعی برای آن ها می شود. سریع ترین شناگران تخمک را پس از 45 دقیقه پیدا می کنند.

8- در چه دمایی اسپرم می میرد؟

در نمونه های منی که در دمای 37 درجه سانتیگراد نگهداری می شوند، اسپرم از حرکت و زنده ماندن باز می ماند. اگر دما در 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود، اسپرم ها زنده می مانند، اما حرکت خود را به خاطر شوک حرارتی از دست می دهند.

حتما بخوانید: 12 سوال رایج درباره احتمال بارداری فاقد دخول

9- چقدر احتمال دارد پس از وارد کردن انگشت آغشته به مایع منی باردار شوید؟

وارد کردن انگشت به تنهایی منجر به حاملگی نمی شود. اما اگر انگشت آغشته به مایع منی باشد احتمال بارداری وجود دارد. هرچند شانس این اتفاق کمی می باشد. در این حالت به احتمال زیاد دچار عفونت می شوید تا باردار شوید.

10- آیا احتمال بارداری در صورت نزدیکی با لباس زیر وجود دارد؟

هنگامی که خانم و آقا فاقد دخول، با لباس زیر نزدیک جنسی دارند امکان بارداری بسیار کمی وجود دارد زیرا مایع منی از طریق لباس زیر نشت می کند.

11- آیا می توان در وان آب داغ باردار شد؟

اگر در وان آب داغ رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، می توانید باردار شوید.

12- آیا هیچ راهی برای باردار شدن فاقد اسپرم وجود دارد؟

بارداری زمانی اتفاق می افتد که اسپرم مرد تخمک خانم را بارور می کند؛ این اتفاق حتی فاقد دخول نیز رخ می دهد. در طول رابطه جنسی، مایع منی از آلت تناسلی مرد به داخل واژن خانم وارد می شود. تخمک توسط اسپرم موجود در مایع منی بارور می شود. 

حتما بخوانید: بیرون ریختن مایع منی از واژن و احتمال بارداری

13- آیا می توان از طریق اسپرم باقی مانده باردار شد؟

اگر مرد پیش از انزال، آلت را از واژن خارج کند احتمال بارداری وجود دارد زیرا مایع خروجی پیش از انزال دارای اسپرم باقی مانده (از انزال قبلی) می باشد. حتی اگر دخول نداشته باشید هم امکان بارداری وجود دارد.

14- اسپرم در بدن زن چند روز زنده می ماند؟

اسپرم در بدن زن معمولا 24 تا 36 ساعت یعنی دو تا سه روز بیشتر زنده نیست. به همین دلیل بهتره در روزهایی که شانس باروری بالاست یک شب درمیان نزدیکی داشته باشید. 

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir