صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

آیا لرزش بدن بعد از زایمان طبیعی است؟

بسیاری از مادران بعد از زایمان لرزش غیر ارادی و سرما احساس می کنند که به دلایل مختلفی مثل هورمون ها و تزریقات و بی حسی است. لرزش بدن بعد از زایمان کاملا طبیعی است و در عرض چند ساعت از بین می رود. و فشار فیزیکی را در آکاایران ببینید

آکاایران: بسیاری از مادران بعد از زایمان لرزش غیر ارادی و سرما احساس می کنند که به دلایل مختلفی مثل هورمون ها، فشار فیزیکی، تزریقات و بی حسی است. لرزش بدن بعد از زایمان کاملا طبیعی است و در عرض چند ساعت از بین می رود.

آکاایران: آیا لرزش بدن بعد از زایمان طبیعی است؟


ستاره| سرویس مادر و کودک - بعد از درد زایمان، احتمالا احساس نشاط می‌کنید، درست زمانی که برای اولین بار نوزادتان را دیدید، با وجود شادی و خوشحالی، ممکن است تعجب کنید که بعد از زایمان بدنتان شروع به لرزش می‌کند، برخی از زنان آن را به عنوان لرزش از سر تا پا، حتی در گرم‌ترین روز تابستان، یاد می‌کنند. در واقع لرزش غیر قابل کنترل بدن بعد از زایمان، کاملا طبیعی است و برای اغلب زنان اتفاق می‌افتد، فرقی هم نمی‌کند که زایمان طبیعی باشد یا سزارین. اما ببینیم دلایل لرزش بدن بعد از زایمان چیست؟


دلایل لرزش بدن بعد از زایمان

لرزش بدن بعد از زایمان، جای هیچ نگرانی ندارد. اگرچه ممکن است احساس ناراحتی برایتان ایجاد کند، باید بدانید که هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند، اما شاید خوب باشد دلایل لرزش را بدانید تا خیالتان راحت‌تر شود.بعد از زایمان، بدن شما با سرعتی فوق‌العاده تغییر می‌کند.

سه مرحله در زایمان وجود دارد:

  • مرحله اول: این مرحله شروع زایمان است. شما احتمالا در روده‌ها احساس انقباض می‌کنید و تقریبا ده سانتی متر انبساط در ناحیه تناسلی و لوله‌های رحم اتفاق می‌افتد. هر دو دقیقه یکبار، ۶۰ تا ۹۰ ثانیه انقباض را تجربه خواهید کرد.
  • مرحله دوم: در این مرحله شما با زور زدن و فشار وارد کردن کودک را به بیرون می‌فرستید یا با جراحی سزارین کودک بیرون آورده می‌شود. بسیاری از زنان در این مرحله تهوع و استفراغ را نیز تجربه می‌کنند. این سخت‌ترین مرحله است.
  • مرحله سوم: مرحله‌ی نهایی است که جفت از شما بیرون می‌آید و بدن درواقع همه چیز را به بیرون می‌فرستد.

 


حس سرما و لرزش در حالت عادی در طول مرحله دوم " زور زدن" وقتی که شما واقعا کودک خود را به دنیا می‌آورید، شروع می‌شود. این لرزش می‌تواند تا مرحله سوم یعنی زمانی که جفت و بند ناف از بدن نوزاد و شما جدا می‌شود ادامه یابد، اما شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

این لرزش و احساس سرما ممکن است از چند دقیقه تا چندساعت ادامه یابد و به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

۱. تقلای فیزیکی

آیا تا به حال شده که تمرین ورزشی سختی انجام دهید و بعد از آن حس کنید بدنتان شبیه به ژله شده است؟ زایمان هم تقریبا مشابه همین است، بدن شما تلاش فیزیکی بسیار زیادی کرده تا کودکتان را سالم و به صورت طبیعی به شما تحویل دهد. حتی اگر زایمانتان سزارین بوده باشد، بدن در معرض جراحی بزرگی بوده است. هجوم اندروفین و آدرنالین و مراحل پایانی زایمان کافی هستند تا بدن شما را به لرزه در آورد.

۲. تغییرات هورمونی

جریان‌های هورمونی در طول زایمال و بعد از زایمان بسیار شدید است. این هورمون‌ها به تنهایی باعث ایجاد لرزش در لحظه‌ی تولد می‌شود و به محض اینکه کودک به دنیا آمد، فروکش نمی‌کنند؛ بنابراین ممکن است پس از زایمان و برای چند ساعت، تا وقتی همه چیز به حال عادی برگردد، ادامه پیدا کند و شما لرزش بعد از زایمان را تجربه کنید.

۳. دارو‌های بی حسی

انواع خاصی از دارو‌های بی حسی و یا بیهوشی هستند که باعث افت فشار خون می‌شوند و این فشار خون پایین موجب لرزش بدن بعد از زایمان می‌شود.
 
 

۴. تزریقات وریدی

مایعاتی که در زمان زایمان به شما تزریق می‌شوند، معمولا موجب لرزش غیر ارادی بدن بعد از زایمان می‌شوند. دلیل آن این است که این مایعات سردتر از دمای مرکزی بدن هستند، و درست مثل خوردن بستی در روز‌های سرد زمستان، بدن شما را به لرزه می‌اندازند.

۵. مایع آمنیوتیک

اگر سزارین سکشن داشته اید؛ مقدار کمی از مایع آمنیوتیک می‌تواند به جریان خون نفوذ کند که این مایع موجب لرزش در بدن می‌شود.

۶. عفونت

در برخی مورد، مادران ممکن است در طول زایمان همراه با لرزش، تب داشته باشد که اگر این مقدار زیاد باشد نشانه‌ی عفونت است. پزشک شما تا ۲۴ ساعت پس از زایمان شما را بررسی خواهد کرد. اگر تب ادامه داشته باشد و در سینه و لگن احساس درد می‌کنید، ممکن است عفونت، انسداد مجاری شیر و حتی التهاب پستان تشخیص داده شود.
با این حال، این آخرین باری نیست که شما احساس لرزش می‌کنید، شما هربار، با هر زایمان این احساسات را تجربه خواهید کرد و هر بار هم طبیعی است.
 
 

درمان لرزش بدن بعد از زایمان‌

می‌توانید خود را با یک پتو یا پد‌های حرارتی بپوشانید تا به تدریج لرزش‌ها کاهش یابند. ممکن است در این شرایط از در آغوش گرفتن نوزادتان بترسید، اما نگران نباشید، متخصصان بر این باورند که تماس پوست با پوست شما با کوچولوی تازه به دنیا آمده‌تان می‌تواند بدن را آرام کند. لرزش بدن در عرض چندساعت از بین می‌رود و باعث می‌شود شما و کودک خیلی زود با یکدیگر آشنا شوید.
در برخی موارد نادر که لرزش بدن با تب همراه است، ممکن است شرایط برای مادر و کودک خطرناک شود. چراکه مادر باید در عرض یک ساعت به کودک شیر دهد و اگر تب داشته باشد، کودک کلستروم شیر اول را دریافت نمی‌کند. در چنین شرایطی پزشکان تجویز‌های دارویی برای پایین آوردن دمای بدن مادر ارائه می‌کنند و هم‌زمان او را با پتو می‌پوشانند تا بدن آرام شود.
تنها چیزی که مهم است این است که لرزش بدن بعد از زایمان کاملا طبیعی است؛ و در واقع بخشی از فرآیند ریکاوری بدن است.

آیا شما لرزش بعد از زایمان را تجربه کرده‌اید؟ تجربیات و دیدگاه‌های خود را از طریق بخش "ارسال نظر" با ما و سایر مخاطبین ستاره در میان بگذارید.

برگرفته از: pregnant
.

منبع : setare.com