صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

درمان افسردگی دوران بارداری با توصیه های قرآنی

افسردگی و روشهای درمان افسردگی دوران بارداری و درمان افسردگی دوران بارداری با توصیه های قرآنی و درمان افسردگی زنان باردار و افسردگی بعد از زایمان و افسردگی بارداری چیست را در آکاایران ببینید

آکاایران: روشهای درمان افسردگی دوران بارداری

افسردگی بیماری است که امکان آن در همه دوران های زندگی وجود دارد اما ابتلا به افسردگی در دوران بارداری و بعد از زایمان بیشتر است . در این دوران تغییراتی در بدن زنان باردار شکل میگیرد که آنها را مستعد ابتلا به افسردگی میکند . با تغییرات هورمونی که در دوران بارداری ایجاد می شود، بدن خانم ها تا حدی به کمک اکسی توسین و پرولاتین در مقابل اختلالات روانی ایمن می شود مگر اینکه سابقه اختلالات روان پزشکی را از قبل دارا باشند. در این افراد احتمال دارد اختلالی که از قبل وجود داشته، تشدید شود.

به همین دلیل اگر خانمی افسرده است، باید قبل از اقدام به بارداری ، درمان شود چون ممکن است افسردگی در دوران بارداری به رشد جنین آسیب برساند.مهم تر از دوران بارداری ، دوران پس از بارداری است که به علت کاهش سریع هورمون ها، احتمال افسردگی در خانم ها بالا می رود.

تقریبا 70درصد از خانم ها در روزهای اولیه بعد از زایمان حالت ملال را تجربه می کنند که به صورت گریه گهگاه و احساس غم تظاهر می کند ولی این حالت های روانی نشانه افسردگی نیستند و طی هفته اول پس از زایمان برطرف می شود اما 10 درصد خانم ها دچار افسردگی اساسی می شوند که لازم است درمان شوند.

درمان افسردگی دوران بارداری و بعد از آن

مطالعه علمی اخیرا نشان داده است که آسان ترین درمان برای علاج افسردگی و اندوهی که مادر ممکن است در حین بارداری و پس از زایمان به آن مبتلا شود، انجام تمرین های ورزشی سبک است.
مطالعات علمی تأکید می کند که ورزش و تحرک به درمان افسردگی دوران بارداری کمک شایانی می کند؛ این در حالی است که قرآن کریم، 14 قرن پیش در سوره مبارکه مریم(س) به این امر توصیه کرده و حضرت مریم را به انجام آن دستور داده است.

آکاایران: درمان افسردگی دوران بارداری با توصیه های قرآنی

افسردگی بارداری با ورزش درمان میشود

پژوهشگران، میزان تأثیر ورزش بردرمان افسردگی بانوان شرکت کننده در این پژوهش را مورد بررسی قرار دادند. این مطالعات به منظور ارزیابی حالت روانی آن ها و بررسی علائم افسردگی و همچنین تعیین سطح فعالیت بدنی در هر کدام از مادران طی سه مرحله «قبل از آغاز برنامه ورزش»، «بعد از پایان برنامه که هشت هفته زمان برد» و «تأثیر برنامه پس از گذشت 4 هفته» انجام شد.
نتایج این مطالعه که توسط مجله «فیزیوتراپی» وابسته به انجمن فیزیوتراپی آمریکا منتشر شد، نشان داد: تعداد مادرانی که قبل از انجام این پژوهش با خطر جدی افسردگی بعد از زایمان مواجه بودند، از بین کل مادرانی که درس های آموزشی را دریافت کرده و تمرین های ورزشی مخصوص را انجام داده بودند؛ تقریبا به نصف رسیده بود.
این پژوهش همچنین نشان داد:بانوانی که به این برنامه ورزشی ملحق شدند، در مقایسه با مادرانی که به فعالیت ها و برنامه های دیگری می پرداختند، در حالت روانی و افسردگی آن ها بهبودی حاصل شده و علایم افسردگی در آن ها به صورت آشکاری کاهش یافته بود؛ تأثیر این برنامه نیز تا 4 هفته پس از پایان برنامه ورزشی ادامه داشت.
بنابراین گزارش، مطالعات قبلی بر اهمیت انجام برخی تمرین های ورزشی قبل از زایمان که به آسان تر کردن آن کمک می کند، تأکید می کرد و تجربه ها حاکی از آن است که فعالیت های ورزشی سبک برای مادر و کودک مفید است زیرا گردش خون را فعال و به تأمین بهتر غذا برای جنین و رشد و افزایش ضریب هوشی او نیز کمک می کند.
تحقیقات علمی بر اهمیت فعالیت و ورزش جهت درمان افسردگی در دوران بارداری و پس از زایمان تأکید می کند، این در حالی است که 14 قرن پیش، قرآن کریم به آن اشاره کرده است؛ وقتی خداوند عزوجل به حضرت مریم(س) می فرماید که تنه درخت خرما را تکان دهد و ناراحت و غمگین نباشد:آیات 24 تا 26 سوره مبارکه مریم:
«فَنَادَاهَا مِنْ تَحْتِهَا أَلَّا تَحْزَنِی قَدْ جَعَلَ رَبُّکِ تَحْتَکِ سَرِیًّا»( پس از زیر [پای] او [فرشته] وی را ندا داد که غم مدار پروردگارت زیر [پای] تو چشمه آبی پدید آورده است)، « وَهُزِّی إِلَیْکِ بِجِذْعِ النَّخْلَةِ تُسَاقِطْ عَلَیْکِ رُطَبًا جَنِیًّا» (و تنه درخت‏ خرما را به طرف خود [بگیر و] بتکان بر تو خرمای تازه می ریزد) « فَکُلِی وَاشْرَبِی وَقَرِّی عَیْنًا....» (و بخور و بنوش و دیده روشن دار).
در این آیات خداوند به صراحت به حضرت مریم(س) توصیه می کند که ناراحت و اندوهگین نباشد، سپس امر می کند که با جنب و جوش درخت را تکان دهد.

درمان افسردگی دوران بارداری با توصیه های قرآنی

55
منبع : فردا / م.ف
.

منبع :