کوچولو های وسواسی!

سارا بشدت از آلوده شدن می‌ترسد ، اگر او احساس آلودگی بکند ، به هیچ وجه نمی‌خواهد بدن خود و یاحتی چیزهای متعلق به خود را در خانه و دور و بر آن لمس کند. او به هیچ وجه دستگیره درها و حتی شیر آبی که قبلا دست دیگران به آنها خورده را لمس نمی‌کند و درها را با پا و یا با آرنج خود باز می‌کند و حتی شیرهای آب را با آرنج خود باز و بسته می‌کند.

سارا سعی می‌کند از دستکش برای گذاشتن آشغال‌ها در ظرف آشغال استفاده کند. او به هیچ وجه حاضر نیست چیزی را از زمین بردارد ، با دیگران دست نمی‌دهد و به طور کلی از دست زدن به هر چیزی که به نظرش آلوده می‌رسد اجتناب می‌کند.
به گزارش جام جم اختلال وسواس فکری - عملی‌( Obsessive Compulsive Disorder ) در کودکان به صورت تفکرات مزاحم و تکرار کلیشه‌وار رفتارهای خاصی بروز می‌کند که موجب نگرانی آنان می‌شود. این‌گونه افکار ناخواسته بوده و همیشه مزاحم و ناراحت‌کننده هستند.

رفتار و عادت‌های وسواسی ، اعمالی هستند که کودک آن ها را بارها و بارها تکرار می‌کند. این افکار نه ‌تنها خوشایند نبوده بلکه مفید هم نیستند. در بسیاری از موارد ، وسواس در کودکان همانند بزرگسالان است ولی غالبا تشخیص و درمان نمی‌شود.

چنانچه این وسواس درمان نشود ، نه تنها باعث ناراحتی و استرس بیشتر کودک شده بلکه ممکن است موجب اختلالاتی در امور تحصیلی ، روابط طبیعی اجتماعی و رشد عاطفی وی ‌شود. وقتی وسواس کودک بسیار شدید باشد ، دوستان و همکلاسی‌های او علائم و نشانه‌های وسواس او را به سخره گرفته و باعث گریه و آزار او می‌شوند. عاقبت کودک منزوی و از مدرسه گریزان می‌شود.

وسواس نتیجه ترکیب عوامل مختلف زیستی (ژنتیک) ‌، روانی و اجتماعی است. در فردی ممکن است علل عمده این بیماری، عوامل زیستی (ژنتیک)‌ باشند ، در حالی که در فرد دیگر ، ممکن است عوامل روانی یا اجتماعی باشند. شرایط زندگی اجتماعی شامل وقایع بسیار جدی در دوران کودکی و نوجوانی است که فرد ممکن است از نظر عاطفی کمبود داشته باشد. از طرف دیگر وقایع کم‌اهمیت دیگری مثل تغییر شغل و مدرسه نیز می‌تواند باعث شدت آن شوند.

شایع‌ترین نشانه‌های رفتارهای وسواسی‌

- ترس از گرد و خاک و عفونت و بیماری که با شستشوی وسواسی همراه شود ، از جمله شایع‌ترین نشانه‌های رفتار وسواسی است. افکار وسواسی هراس از کثیفی و عفونت‌ها و نیز اعمال وسواسی است که با شستشوی فراوان و نامتناسب همراه است. ترس از کثیفی و عفونت، اغلب در هر دو گروه دختران و پسران مشاهده شده است.

بعضا شستشوی وسواسی چنان شدید می‌شود که به خشکی مفرط پوست دست و پا، حساسیت و پوسته شدن و حتی کنده شدن پوست بدن و نهایتاً مشکلات جدی‌تر می‌انجامد.

- دومین نشانه شایع از علائم وسواس، چک کردن‌های مداوم است. کودکی که از علائم وسواس به صورت چک کردن در عذاب است، به طور مداوم و بکرات موارد خاصی را چک می‌کند. به عنوان مثال، هر 5 دقیقه یک بار به در منزل سر می‌زند تا مطمئن شود کاملا بسته است .

- یکی دیگر از انواع شایع افکار وسواسی به بیماری و مرگ مربوط می‌شود. به افکار وسواسی در ارتباط با بیماری، غالبا مالیخولیا گفته می‌شود که کودک همواره فکر می‌کند به نوعی بیماری مبتلا است. کودک در ذهن خود به بررسی این افکار می‌پردازد و هر قدر که سعی می‌کند در مقابل آنها مقاومت کند، متاسفانه موفق نیست.
- تمایل به پاکیزگی و نظم . نیاز به ایده‌آل بودن در بسیاری از کودکان خصوصا در مراحل خاصی از رشد دیده شده ولی اگر این تمایل تقویت و یا در آن زیاده‌روی شود ، می‌تواند نشانه‌ای از وسواس باشد که تصحیح چندین و چند باره تکالیف شب و یا غلط‌گیری و پاکنویس کردن مکرر یک نامه نمونه‌هایی از این رفتار است.
بعضی از کودکان مبتلا به وسواس نظم، تمایل زیادی به نظم بخشیدن به امور دارند ، مثلا همه وسایل اتاق باید در مکان خاصی و با نظم مخصوصی قرار گرفته باشد.پاره‌ای از کودکان مبتلا به شمارش‌های وسواسی‌اند ، مانند شمارش یک عدد خاص، شمارش با فواصل معین، شمارش ضمن حرکت. به عنوان مثال کودک احساس می‌کند باید تمام پنجره‌ها و یا منازل را در طول مسیرش بشمارد.

در مقاله ی بعد راجع به چگونگی درمان وسواس در کودکان و همچنین نقش خانواده در این روند می پردازیم.
جمع آوری : داوودی

منبع : تبیان