آکاایران: با انواع کودک آزاری آشنا شوید

کودک آزاری توسط والدین!

خیلی از والدین گمان می کنند که کودک آزاری تنها آزار و اذیت جنسی توسط متجاوزین است در حالی که گاهی کودکان توسط نزدیک ترین کسانشان مورد ازار قرار می گیرند حتی توسط پدر و مادر!

آکاایران: کودک آزاری توسط والدین!


اجبار کردن کودک به منظبت بودن با تنبیه های بدنی و پرخاشگری ها نوعی کودک آزاری محسوب می شود که متاسفانه برخی از والدین به بهانه تربیت درست اینگونه رفتارها را لطف به فرزندشان می دانند. اولین گام برای اصلاح رفتارهای غلط در زمینه کودک آزاری ، آشنایی با انواع کودک آزاری و مصادیق آن است .پس در ادامه مطلب با رفتارهایی که در همه جای جهان کودک آزاری به شمار می آید، آشنا شوید.

کودک آزاری چیست؟

کودک آزاری (child abuse) عبارت است از هر گونه فعل یا ترک فعلی که باعث آزار روحی و جسمی و ایجاد آثار ماندگار در وجود یک کودک شود. هرچند به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد آزار کودکان ناممکن است ولی به طور تخمینی در سال بیش از یک میلیون کودک دچار نقص عضو شده، زخمی می شوند، به شدت کتک می خورند، آزار جنسی می بینند، گرسنگی می کشند، چاقو یا شلاق می خورند، زندانی می شوند و یا با آنان بدرفتاری های دیگری می شود. آزار کودکان در طبقات پایین بیشتر از طبقه متوسط گزارش شده است ولی در همه طبقات، نژادها و گروه های قومی مشاهده شده است.

شایع ترین انواع کودک آزاری کدامند؟

آزار جسمی

برخی از والدین با تفکر اینکه با تنبیه بدنی باعث تربیت کودک می شوند به این رفتار دست می زنند، اما تنبیه بدنی نوعی کودک آزاری است.هل دادن، کتک زدن، کبود، زخمی یا حتی داغ کردن اعضای بدن، پرتاب اشیاء به سمت کودک و ... .

علائم نشان دهنده تنبیه بدنی کودک

جراحات روی بدن کودک، نداشتن علاقه رفتن به خانه، ترس از بزرگسالان و دوست نداشتن محیط خانواده. 
کودک آزاری توسط والدین!کودک آزاری توسط والدین!

بی توجهی

بی توجهی شاید شایع ترین نوع کودک آزاری باشد. والدینی که کودک شان را نادیده می گیرند، از متهمان اصلی آزار کودکان هستند. آزاری که اغلب دیده نمی شود و کسی به خاطرش مجازات نمی شود. به موارد زیر توجه کنید:
- مادری که به خاطر به هم خوردن تناسب اندامش، به نوزاد شیر نمی دهد و به او شیر خشک می خوراند، او را در معرض ابتلا به بیماری های جسمی و روحی قرار می دهد.
- پدر و مادری که برای بچه شان به اندازه کافی وقت نمی گذارند یا فرزندشان به جای غذای خانگی و سالم دائم فست فود می خورد و درنتیجه دچار چاقی و انواع بیماری هایی می شود که ناشی از چاقی هستند.
- پدر و مادری که در کوچه و خیابان برای شوخی یا تنبیه خود را از دید کودک خارج می کنند تا خیال کند گم شده و به این وسیله تنبیه شود یا خودشان تفریح کنند.
- پدر و مادری که به نظافت و بهداشت کودک بی توجه هستند. بچه لباس کثیف می پوشد و دیربه دیر حمام می کند. زیر ناخن های بلندش همیشه کثیف است و تذکری بابت شست وشو نمی گیرد.
- پدر و مادری که نسبت به آموزش و تربیت بچه بی تفاوت هستند و درنتیجه انسان بی اطلاع و بی تربیتی را به دست جامعه و طبیعت می سپارند.
- پدر و مادری که به هر دلیلی به بچه محبت نمی کنند. برایش وقت نمی گذارند. با او حرف نمی زنند. وقتی بچه حرف می زند، گوش نمی کنند و با شخص دیگری صحبت می کنند.
-موارد بی شماری در این باره وجود دارد و این مثال ها تنها مشتی از خروار هستند.

آزار جنسی

 هرگونه آزار جنسی و درگیر کردن کودک در فعالیتی که باعث ارضای فرد بزرگسال گردد. لمس، بوسیدن، وادار کردن کودک به دیدن روابط دو فرد بزرگسال، اجبار به برهنه شدن، عکس گرفتن از بدن کودک، نشان دادن عکس از افراد برهنه به کودک را می توان از انواع کودک آزاری جنسی نام برد.

توصیه هایی به والدین برای پیشگیری از آزار جنسی کودک

1. برخی والدین به فرزندان خود می آموزند که همیشه باید به حرف بزرگ ترها گوش کرد؛ اما کودک باید یاد بگیرد که گاهی هم به خواسته های دیگران «نه» بگوید. چون در غیر این صورت کودک خود را تسلیم هر نوع خواسته بیمارگونه و آزاردهنده ای خواهد کرد.
2.اگر فرزند شما مساله ای را که آزارش می دهد یا باعث اضطراب او می شود برای شما تعریف کرد حتی اگر خیلی هم پیش پاافتاده بود، به او نخندید یا واکنشی نشان ندهید که او احساس حماقت کند، چون این کار شما باعث می شود کودک کم کم مشکلات خود را بروز ندهد.
3.به فرزندان خود تاکید کنید که هیچ رازی نباید بین آنها و افراد بزرگ تر دور از چشم والدین وجود داشته باشد، چون اکثر افرادی که کودک آزاری می کنند، به کودک می گویند بوسیدن یا تماس بدنی بین ما، رازی است که غیر از ما دو نفر کسی نباید آن را بفهمد.
4.هر کودکی باید بداند که هیچ کس حق ندارد او را به زور ببوسد یا در آغوش بگیرد. باید به فرزند خود بیاموزید که اگر فردی او را مجبور به انجام چنین کارهایی کرد، حتما به پدر و مادر یا بقیه اعضای خانواده اطلاع دهد.
5.چنانچه آسیب ایجاد شده است به جای سرزنش خود یا مقصر دانستن کودک در اولین فرصت فاقد ترس از قضاوت به مشاورین متخصص مراجعه کرده تا از پیامدهای شدید آن جلوگیری کنید.
6.به اعتقاد روانشناسان بایستی کودکان را متناسب با سن آنها در زمینه سوءاستفاده جنسی آگاه کرد. چنانچه والدین تربیت جنسی کودک را بیاموزند و از سنین 4-3 سالگی آموزش مسایل جنسی به کودکان را شروع کنند، امکان آسیب های جنسی در کودکان بسیار کاهش یافته و از پیامدهای آن در کودکی و بزرگسالی جلوگیری می شود.

خانه را برای کودک امن کنید

تحقیقات نشان می دهد رفتار وحشت زده و استرس فردی که از کودک مراقبت می کند می تواند آشفتگی در دلبستگی را در او برانگیزد.
بنابراین کودکانی که از دلبستگی ایمن برخوردارند کمتر دچار استرس می شوند.
مطالعات متعددی، اهمیت مادری کردن حساس و پاسخگو را در رشد سالم کودک نشان داده اند.
بعضی از مادران علی رغم تمامی مشکلاتی که دارند، و حتی گاهی ممکن است زجر بکشند، قادرند در مقابل نیاز کودک شان پاسخگو باشند. اما متاسفانه برخی آنقدر غرق در استرس می شوند که نوزاد به دلیل استرس حاکم در خانه در فضای خشونت خانگی قرار گرفته و از رابطه باکیفیت با پدر و مادر محروم می شود.
اگر خانه و خانواده برای او ناامن باشد، در روند رشد حس امنیت و اعتماد در کودک خردسال رشد نمی کند و در نتیجه ممکن است دچار اختلالات روان تنی، مشکل در تمرکز و توجه، پرخاشگری، ضعف تحصیلی و ... شوند.
دانشمندان معتقدند هر چه کودک بیشتر در معرض عوامل خطر باشد، احتمال اختلالات رفتاری در او بیشتر و دوره نوجوانی او پرخطرتر می شود.
با امن ساختن خانه برای زندگی کودک حس امنیت را در وجود کودک تان پرورش دهید، چرا که تحقیقات ثابت کرده کودکانی که به سن سه سالگی رسیده اند و در معرض خشونت خانگی قرار دارند، دچار پریشانی و پرخاشگری می شوند به خصوص با هم سن و سالان خود.
برخی معتقدند دختران بیشتر دچار پریشانی و پسران بیشتر دچار پرخاشگری می شوند.
همچنین احتمال بالای اختلالات روان تنی، وجود مشکلات در کارهای مدرسه، ضعف تحصیلی، ترس از مدرسه و مشکلات در توجه و تمرکز نیز از دیگر مسائل مربوط به ناامنی و عدم اعتماد کودک، مطرح شده است.
با توجه به اهمیت موضوع و نقش جدی والدین امید داریم، آموزش های قبل از ازدواج که نقش موثری در کاهش بروز رفتار پرخاشگرانه دارد، به وفور و به صورت رایگان در اختیار زوجین قرار گیرد تا با بهره مندی از آن بتوانیم دنیایی بهتر بسازیم.


منابع : زندگی آنلاین / مجله دلگرم / مجله ستاره 
.

منبع : tebyan.net