bxs1

تاثیر تکنولوژی بر کودکان

آکاایران: متأسفانه گاهی والدین از سکوت کودک هنگام بازی با لوازم الکترونیکی خوشحال می‌شوند، اما نمی‌دانند که در پس ظاهر آرام کودک دلبندشان چه ضررهایی به او وارد می‌شود.امروزه تکنولوژی اولین حرف را در دنیا می‌زند به همین دلیل همه ما باید با تکنولوژی نوین آشنا باشیم.اما در این میان باید بسیار مراقب کودکان بود چرا که شیوع فراگیر این موضوع و استفاده مداوم از آن کودکان را با خطرات جدی روبرو می‌سازد، از ضعف بینایی گرفته تا مشکلات عصبی. در این قسمت از آکاایران به تاثیر منفی تکنولوژی بر هوش کودکان میپردازیم.

تاثیر منفی استفاده از تکنولوژی

 

وقتی تکنولوژی مستقیما بر تکلم و قدرت بیان کودکان تاثیر می گذارد

استفاده متداول از تلویزیون، تبلت و دیگر دستگاه های رسانه ای، تحریف واقعیت برای کودکان را ایجاد می کنند، و نمی دانند چطور واقعیت را از افسانه طبقه بندی کنند وقتی که دنیای دو بعدی را روی صفحه ، نمایش می دهد بسیار درخشان تر و بلندتر از دنیای عادی آنهاست ، برای آن ها دشوار است که نحوه هم زیستی دو نفر را درک کنند.

مطالعه جدید نشان می دهد که ابزارهای تکنولوژیکی 70 درصد افزایش در مشکلات گفتاری کودکان طی شش سال گذشته ایجاد کرده اند . مشکل اصلی این است که ما فن آوری را به عنوان یک اعتیاد نمی بینیم.

مثلا، هرگز فکر نمی کنید که یک ماده مخدر سخت به کودک می دهید. پس چرا در مورد زمانی که آن ها را چند دقیقه مقابل کامپیوتر برای رسیدگی به کارهای دیگر قرار می دهیم ، فکر نمی کنیم ؟ شاید فکر می کنید تماشای تلویزیون یا بازی کردن بازی های ویدئویی در مقایسه با سایر فعالیت های دیگر بی ضرر است، درست است ؟اگر اینطور فکر می کنید، همانطور که بیشتر مردم فکر می کنند ، تجدید نظر کنید.

تاثیرات منفی تکنولوژی در ورزش

 استفاده از تکنولوژی برای کودکان مشکل گفتاری ایجاد می کند

تاثیر تکنولوژی بر کودکان مانند مصرف مواد مخدر

اجازه دادن به کودکان و قرار گرفتن در معرض ابزار فنی ممکن است معادل اجازه دادن آن ها برای خوردن داروهای سخت باشد . اگرچه می تواند تاثیر مشابهی بر مغز آن ها داشته باشد به همین دلیل است :وقتی مغز تحریک می شود، پوسته جلویی با دوپامین پر می شود، که یک هورمون احساس خوب است و در طی شهوت، مصرف مواد مخدر، و ورزش ایجاد می شود.

این امر زمانی درست است که کودکان با کامپیوتر، تلفن های هوشمند و یا دستگاه های الکترونیکی دیگر بازی می کنند. لذت و پاداش در مراکز مغز آن ها روشن است، به همین دلیل است که کودک اغلب وقتی در یک بازی ویدئویی یا نمایش تلویزیونی جذب می شوند، نگاهی خالی به چشمان آن ها می اندازد. انگار دنیای اطراف آن ها دیگر وجود ندارد.

مشکل واقعی وقتی بروز می کند که شما سیستم لذت را بردارید - مغز به هم می ریزد، این شبیه چیزی است که وقتی یک دارو را از یک فرد معتاد می گیرید رخ می دهد. این کار باعث ایجاد رعب و وحشت می شود و اینجاست که مشکلات رفتاری اغلب بوجود می آیند.

تاثیرات منفی تکنولوژی

جدا کردن کودکان از تکنولوژی مانند دوری افراد معتاد از مواد مخدر

مغز در حال توسعه آن ها برای ارضای مستمر، فوری و آنی مورد استفاده قرار گرفته است و زمانی که چیزی که باعث بالا رفتن سطح دوپامین می شود، قادر به تطبیق با زندگی روزمره نخواهند شد بنابراین مشکلاتی مانند خشونت، اختلال کم توجهی بیش فعالی، اختلال شناختی، موانع احساسی، و ناتوانی در روابط اجتماعی به طور معمول رایج می شود.

با توجه به مطالعه جدید ژاپنی ها که 276 کودک بین 5 تا 18 سالگی را بررسی کردند، کودکانی که هر روز بین صفر تا 4 ساعت تلویزیون تماشا می کنند، بر ساختار مغزشان تاثیرمی گذارد . تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند بر ساختار مغز کودک تاثیر بگذارد.

به بیان نویسندگان مطالعه دانشگاه توهوکو ، اسکن مغزی نشان داده کودکانی که بیش ترین ساعات را در مقابل تلویزیون گذرانده اند ، مقادیر بیشتری از مواد خاکستری در مناطق اطراف قشر مغز داشته اند و این حجم افزایش یافته با اطلاعات شفاهی کمتری مرتبط بوده است یعنی هرچقدر این میزان بیشتر بوده توانایی بیان شفاهی در کودکان و قدرت تکلم کمتر بوده است.

تاثیر منفی تکنولوژی

اختلال در ساختار مغز کودکان با استفاده بیش از حد از تکنولوژی

اما از طرفی در این دوران ، جایی که تقریبا غیرممکن است یک کودک را از تماس بیش از حد تکنولوژی محافظت کنیم، به یاد داشته باشید که فن آوری نقش حیاتی در جامعه امروز ایفا می کند و نباید کاملا نادیده گرفته شود.

محدود کردن تماس کودکان با وسایل فنی، نظارت بر استفاده از این ابزارها و فراهم کردن سرگرمی بر پایه فن آوری و قدردانی کردن ازآنها برای فعالیت های خارج از خانه و رویدادهای اجتماعی می تواند باعث شود آن ها استفاده از تکنولوژی را محدود کنند ولی مثل هرچیز مفیدی که تعادل در ان لازم است تکنولوژی هم از این قاعده مستثنی نیست و باید در استفاده از آن حد و حدود به خصوص برای کودکان رعایت شود.

ضررهای استفاده نابجا از تکنولوژی در کودکان
آنها بر این باورند که نداشتن تعادل در استفاده از تکنولوژی تأثیر منفی و مخربی در رشد و نمو کودک بر جای می‌گذارد و باعث به تأخیر افتادن فرآیند ذهنی کودک می‌شود.
بازی‌های کودکان در گذشته مانند: گرگم به هوا، قایم باشک، دویدن در حیاط، خاک‌بازی و... علاوه بر تحرک باعث می‌شدند تا کودک از حواس پنج‌گانه خود استفاده کرده و این حواس در محیط و تعامل با همبازی‌ها، روبرو شدن با گرما، سرما، حتی آسیب دیدن‌ها و... در کودک تقویت می‌شدند.
اما کودک امروز با استفاده از فضاهای چند اینچی الکترونیکی نه تنها؛ حواس پنجگانه‌اش درست تقویت نمی‌شود، بلکه ممکن است به تأخیر هم بیفتد.
از طرف دیگر هوش هیجانی کودک که بخش مهمی از هوش در انسان‌ها است کاهش می‌یابد.
همان‌طور که می‌دانید انسان‌ها با بهره‌گیری از هوش هیجانی قادر به مدیریت زندگی خود هستند.
در این زمینه تحقیقاتی در دانشگاه یو سی آل در سال ۲۰۱۴ انجام شد که نشان داد گوشی‌های هوشمند می‌توانند باعث کاهش توانایی کودک در برقراری ارتباط با دیگران و فعالیت‌های اجتماعی‌شان شوند و یا به عبارتی باعث کاهش هوش هیجانی در آنها می‌شوند.
بر اساس این تحقیق کودکان زیر دو سال اصلاً نباید به گوشی تلفن همراه یا تبلت و ... نگاه کنند.

نگرانی دیگر دانشمندان؛ کاهش مهارت مکالمه در کودک است.
آکادمی بیماری‌های کودکان آمریکا اعلام کرد کودکان کمتر از دو سالی که در معرض صفحه‌های الکترونیکی اعم از تلویزیون، رایانه، گوشی‌های هوشمند، تبلت و... قرار می‌گیرند دچار کاهش مهارت‌های کلامی و یادگیری زبان هستند.
مشکل دیگر قرار گرفتن کودک در شرایط نامناسب جسمی هنگام استفاده از این ابزار است که باعث منقبض شدن عضلات و حتی وارد کردن آسیب به ستون مهره‌های نرم کودک است و نکته مهم بعدی نامنظم شدن خواب کودک و کاهش عمق خواب در وی می‌باشد که می‌تواند باعث خستگی مزمن در کودک شود.
با توجه به توضیحات داده شده بهتر نیست به جای آموزش و بازی الکترونیکی در سنین پایین، برای کودکان‌مان کمی وقت گذاشته و خود به بازی و آموزش آنها بپردازیم؟
آن‌ها با بازی و شنیدن مطالب، چیزهای بیشتری می‌آموزند و سلامت‌شان کمتر به خطر می‌افتد.
دقت کنید کودک باید در سنین پایین اجتماعی شود اگر تنها همدمش تبلت و گوشی موبایل و... باشد؛ اجتماعی شدنش چگونه خواهد بود؟
چرا راه دور؟ به نوجوانان امروز نگاه کنید، هیچ از خود پرسیده‌اید چرا نوجوانان امروز به سختی می‌توانند در دنیای واقعی روابط اجتماعی خوبی از خود نشان دهند؟
پس امروز نیاز است که با جایگزین کردن بازی و اسباب بازی‌های مناسب و اختصاص دادن وقت به کودک دلبندمان کمک کنیم در دنیای واقعی به فعالیت ذهنی و جسمی بپردازد.مطمئن باشید با صرف کمی وقت و مانع شدن از یک جا نشستن کودک‌تان در دنیای مجازی به او بسیار کمک خواهید کرد تا سالم بماند.