آکاایران: نحوه مدیریت استرس کودکان

استرس و نگرانی ها بخش عمده ای از افکار و احساسات روزانه ی ما به خصوص کودکان، را تشکیل می دهد. این حس می تواند بار خدادهای کوچک شروع شود، ولی گاهی آنقدر در ذهن شاخ و برگ می گیرد که تبدیل به غولی شکست ناپذیر می گردد. هر چقدر سن و تجربه ی ما کمتر باشد، به زانو درآوردن این غول مشکل تر و مفیدتر می نماید؛ تا جایی که با پذیرش ناتوانی خود در مبارزه ناخودآگاه به راهکارهایی مانند ناخن خوردن، شب ادراری، گریز از خواب و بیداری نشستن های طولانی، از خواب پریدن های پی در پی ناشی از دیدن کابوس های شبانه و گریه و زاری غیرقابل کنترل، روی می آوریم.

بخش خانواده ایرانی تبیان

آکاایران: نحوه مدیریت استرس کودکان

یکی از راه حل های عملی برای کنترل و مدیریت استرس درست کردن جعبه ی نگرانی هاست. در این تکنیک نگرانی ها، عوامل استرس زا و گاه ترس های بجا و نابجا با تمام شاخ و برگ هایش نوشته و با نقاشی شده و سپس در جعبه ای که بنابر میل و سلیقه ی سازنده تزیین شده است، انداخته می شوند.

اولین فایده ی این تکنیک این است که غول نگرانی ها و ترس ها را که در ذهن مان همه جا با خود حمل کرده ایم، بر روی کاغذ می آوریم. همین کار باعث می شود تا غول ما از حالت انتزاعی به حالت عینی تغییر پیدا کرده و وجهه ی رمزآلود و ترسناک خود را تا حدودی از دست بدهد. با دیدن کاغذ نقاشی و یا نوشته درمی یابیم که بخش عمده ای از نگرانی ها صرفاً تخیلات ذهن ما بوده و مسئله در حالت کلی آنقدرها نگران کننده و یا ترس آور نیست.

در مرحله ی بعد، این نگارش ها باعث می شوند ذهن مان کمی آزاد و تپش قلب مان کم شود و تنفس مان به حالت طبیعی برگردد که همین مسئله باعث ایجاد آرامشی کوتاه می شود، این آرامش فرصتی را فراهم می آورد تا برای لحظاتی ذهن مان استراحت کند تا با دیدی روشن تر به مسئله نگاه کنیم. قضاوت و احیاناً خشم خود را کنار بگذاریم و به درک مسئله و چرایی آن بپردازیم. خود را از نقش فردی منفعل و آسیب پذیر خارج کرده و در حالتی بی طرفانه و برابر به خود و مشکل مان نگاه کنیم، برای دقایقی احساس قربانی بودن را کنار بگذاریم و اوضاع را آن چنان که هست مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. گاه در همین مرحله به این شناخت می رسیم که اگر شاخ و برگ ها را هرس کنیم و غول مان را فاقد هیچ زواید اضافی از بیرون نگاه کنیم، تنهایی و بی پناهی او آنقدر به چشم می آید که حاضر خواهیم شد برای کمک به او (و به بیانی دیگر به بخش آسیب پذیر خودمان) او را در آغوش خود بگیریم و با مهر با او برخورد کنیم.

یکی از راه حل های عملی برای کنترل و مدیریت استرس درست کردن جعبه ی نگرانی هاست. در این تکنیک نگرانی ها، عوامل استرس زا و گاه ترس های بجا و نابجا با تمام شاخ و برگ هایش نوشته و با نقاشی شده و سپس در جعبه ای که بنابر میل و سلیقه ی سازنده تزیین شده است، انداخته می شوند

این راهکار برای کودکان در جهت مدیریت و مقابله با نگرانی ها و ترس های شان بسیار کاربردی است. کودک نقاشی اش را از جعبه بیرون می آورد و بزرگتر در نقش تسهیل گر، خود را در آن موقعیت شریک می کند، اکنون ذهنش نسبت به قبل بازتر شده و با دیدی روشن تر می تواند آن را ببیند. در این لحظه می تواند، مشاهده کند که آنقدر جسور و شجاع بوده که توانسته غول ترسناکش را بر روی کاغذ آورد و هیچ اتفاق وحشتناکی هم نیفتاده است اکنون اوست که تصمیم می گیرد با آن مشکل چه برخوردی کند؟ آن را مچاله کند، به آن حمله کرده و کاغذ را ریزریز کند. در زیرزمین دفن کند. در مکانی قایمش کند، آن را آتش بزند. زیر آب بشویدش- آن را خط خطی کند- با آن دعوا کند. در موردش با بزرگتر خود گفتگو کند و یا آن را دوباره به جبعه برگرداند و به عنوان دوست خود نگهش دارد یا...

به محض اینکه کودک دریابد معادله عوض شده و این بار اوست که می تواند به جای ترسیدن و کنار کشیدن، راه هایی را برای مبارزه ترساندن و حتی کنار آمدن و دوست داشتن غول پیدا کند؛ اعتماد به نفس لازم برای برخورد با مسئله را پیدا می کند، اکنون نوبت بزرگ تر است که با تسهیل کردن شرایط به کودک کمک کند. تا راهکار مناسب را برای مسئله اش پیدا کند و با امتحان کردن آن، شیوه ی منحصر به فردش را برای مدیریت شرایطی که برایش آسیب زا تلقی می شوند، در یابد. نباید انتظار داشت به محض اولین امتحان، نگرانی کامل از بین برود و با راه حل درست کشف شود؛ گاه برای برخی نگرانی ها هیچ راه حلی موجود نیست. ما در جهانی سرشار از احتمالات زندگی می کنیم و گاهی هیچ کنترلی بر پیشامدهای احتمالی نداریم اما هدف ما باید این باشد که در درجه ی اول، کودک خود را باور و به توانایی هایش اعتماد کند و بعد از آن سعی نماید که با شناخت و آگاهی، افکار، و احساسات خود را ابتدا در شرایط ساده و سپس در شرایط بزرگ تر و سخت تر مدیریت نماید، تا در نهایت با وجود تمام ترس ها و نگرانی ها و کاستی ها خود را مالک دنیای خویش بداند و بتواند با ذهنی هوشیار و افکاری مثبت و نگاهی امیدوارانه، چراغ راهش را در دل تاریکی ها روشن نگه دارد. 

.

منبع : tebyan.net