آکاایران: کودک آزاری که همیشه جسمی نیست!

آزار کودکان به شکل جسمی، عاطفی، لفظی، جنسی و یا حتی نادیده انگاشتن و توجه نکردن به کودکان به نوعی کودک آزاری است.

آکاایران: کودک آزاری که همیشه جسمی نیست!

در حقیقت هرگونه اقدامی که باعث آثار روحی و جسمی ماندگار در وجود کودک شود که برخی از این اقدامات مخفی هم می تواند باشد کودک آزاری نامیده می شود.
مثل حبس کودک در حمام یا زیرزمین، ممانعت از حاضر شدن در کلاس درس، محروم کردن از دادن غذا، تنبیه بدنی، آزارهای جسمی مثل سوزاندن، شکستن استخوان، کتک زدن و... یا آزار جنسی و لمس بدن کودک، تجاوز جنسی و... در حقیقت این آزارها به کودک می تواند صدمات جدی وارد کرده یا حتی باعث مرگ کودک شود و در این خصوص باید گفت علت عمده مرگ و میر در کودکان 4 ساله و کوچکتر کودک آزاری و یا غفلت می باشد.
پژوهش ها نشان داده از هر 4 دختر و هر 8 پسر یک نفر آنها در سنین قبل از 8 سالگی مورد آزار قرار می گیرند.
مشکلات کودک آزاری برای کودک
کودکی دوران رشد و شکل گیری شخصیت است و کودک آزاری در این سال های حساس و مهم بر رشد و سلامت کودک آسیب جدی می رساند.
کودکانی که آزرده شده اند باید هر چه سریع تر درمان و مورد پشتیبانی خاص قرار گیرند و هر چه آزار کودکان طولانی تر و مکرر باشد احتمال بهبود آنها کمتر خواهد بود و در آن خصوص می باید بیشتر مراقب تغییرات جسمی و یا رفتاری کودک خود باشید هر چند توضیحی به شما ندهد.

کودکان آزار دیده در همه جنبه های رشد مثل رشد جسمی، روانی، ذهنی و اجتماعی با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد.
تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد بسیاری از کودکانی که در دوران کودکی قربانی کودک آزاری بوده اند در بزرگسالی خود به آزار کودکان پرداخته اند و این بزرگترین زیان و ضرر کودک آزاری است که باعث تداوم آن می شود.
غالب این کودکان وقتی بزرگ می شوند به مواد مخدر روی می آورند و در نهایت تحمل آزار در کودکی ممکن است در بزرگسالی به خودکشی و افسردگی منجر شود.
نشانه های کودک آزاری
کودکی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرد از بیان آن می ترسد چرا که فکر می کند دیگران او را مورد سرزنش قرار دهند و یا بزرگتر ها حرف او را باور نکنند از طرفی والدین اغلب نشانه های کودک آزاری را نمی شناسند و از روبرو شدن با واقعیت وحشت دارند ولی آنچه مسلم است کودکانی که آزرده شده اند باید هر چه سریع تر درمان و مورد پشتیبانی خاص قرار گیرند و هر چه آزار کودکان طولانی تر و مکرر باشد احتمال بهبود آنها کمتر خواهد بود و در آن خصوص می باید بیشتر مراقب تغییرات جسمی و یا رفتاری کودک خود باشید هر چند توضیحی به شما ندهد. به نشانه های زیر توجه کنید.
نشانه آزار جسمی
هرگونه جراحت، کوفتگی، کبودی پوست، سوختگی، شکستگی، گاز گرفتن که کودک راجع به آن توضیح ندهد.
رفتارهای ناشی از ترس، کابوس، افسردگی، ترس غیر معمول، تلاش برای فرار کردن، درد شکمی، شب ادراری، خونریزی.
نشانه آزار عاطفی
مثل توهین کردن، تبعیض، تحقیر، ترساندن، تغییر ناگهانی در سطح اعتماد به نفس، معده درد، سردرد فاقد علت مشخص پزشکی، ترس غیر طبیعی، افزایش کابوس و تلاش برای فرار، ترس از بزرگسالان، تنفر.
نشانه های بی توجهی عاطفی و غفلت از کودکان مثل عدم توجه به تغذیه، پوشاک، آموزش و بهداشت و ... اختلال در روند رشد کودک، میل و تمایل شدید به رفتار محبت آمیز.
راهکارهای کاهش کودک آزاری
کودکان را بیشتر و بهتر بشناسیم: شناخت کودک و نیاز آن سبب می شود که رفتار بهتری با او داشته باشیم.
برای این کار می توانیم از روش های مختلف مثل مطالعه کتاب، شرکت در کلاس های آموزشی مرتبط و کمک گرفتن از مشاور متخصص آگاه بهره مند شویم. علت کودک آزاری را بشناسیم.
کودک آزاری مانند هر رفتار دیگری علت دارد، باید سعی و تلاش کنیم علت را پیدا کرده و با برطرف کردن آن کودک آزاری را کاهش دهیم و اگر مشکلی بود که نتوانستیم آن را از بین ببریم در این صورت پذیرش آن بهتر از آزار کودکان است.
از دیگران کمک بگیریم: کمک گرفتن و مشورت کردن نشانه ناتوانی نیست بلکه نشانه آگاهی است از مراکز مشاوره حضوری و تلفنی کمک بگیرید.
آرامش خود را حفظ کنید: زندگی همیشه با مشکلات همراه است. سعی کنید خشم خود را کنترل و برای مشکلات چاره جویی کنید.
بسیاری از کودک آزاری ها به این علت صورت می پذیرد که والدین قادر به کنترل خشم خود نیستند. کنترل خشم آموختنی است و می توانیم با تمرین بر خشم خود غلبه کنیم.
توصیه به والدین برای پیشگیری از آزار جنسی کودک
برخی والدین به کودک خود آموزش می دهند که همیشه به حرف بزرگترها گوش دهند اما کودک باید یاد بگیرد که گاهی به خواسته های دیگران «نه» بگوید.
اگر کودک شما را مسئله ای آزار می داد یا باعث اضطراب او بود و برای شما تعریف کرد حتی اگر خیلی هم پیش پا افتاده بود به او نخندید یا واکنش بد نشان ندهید این امر باعث می شود کودک کم کم مشکلاتش را بروز ندهد.
به فرزند خود تذکر دهید هیچ رازی نباید بین کودک و فرد بزرگتر دور از چشم والدین باشد.
روانشناسان اعتقاد دارند بایستی به تناسب سن کودک او را در زمینه سوء استفاده جنسی آگاه کرد و از سنین 4-3 سالگی آموزش مسائل جنسی می بایستی در کودک شروع شود که در این صورت امکان آسیب جنسی در کودک به شدت کاهش می یابد.

هر کودکی باید بداند هیچکس حق ندارد او را به زور ببوسد یا در آغوش بگیرد و اگر چنین کرد به والدین خود اطلاع دهد.
چنانچه کودک آسیب دید به جای سرزنش خود یا مقصر دانستن کودک در اولین فرصت فاقد ترس از قضاوت به مشاورین متخصص این زمینه مراجعه تا از پیامد شدید آن جلوگیری کنید.
روانشناسان اعتقاد دارند بایستی به تناسب سن کودک او را در زمینه سوء استفاده جنسی آگاه کرد و از سنین 4-3 سالگی آموزش مسائل جنسی می بایستی در کودک شروع شود که در این صورت امکان آسیب جنسی در کودک به شدت کاهش می یابد.
جمع بندی
با توجه به موارد پیش گفت و مشکلاتی که کودک آزاری برای فرد، خانواده و اجتماع ایجاد می کند، هرگونه بی توجهی و تکذیب کودک آزاری شرایط را وخیم تر کرده و شانس کودک را برای بهبودی به شدت کاهش می دهد و در این خصوص هر که طبیعتی آزار دهنده دارد باید فوراً گزارش شود و برای رفع آن کمک گرفته شود.
اگر شما حدس می زنید کودکی به نوعی تحت آزار قرار گرفته باید؛
به محلی امن و آرام بروید.
اطلاعات دقیق از چگونگی آزارهایی که به او رسیده کسب نمایید.
آرام باشید و کودک را عصبانی نکنید.
برای اینکه کودک با شما حرف بزند و مشکل خود را مطرح کند به او اطمینان قلبی بدهید تا باورتان کرده و تمامی اتفاقات را صادقانه بیان کند.
به کودک اطمینان دهید که به او کمک می کنید و از دیگران نیز برای او کمک خواهید گرفت.
تمامی اطلاعات بدست آمده را یادداشت کنید.
فوراً به مقامات مسئول گزارش دهید.
.

منبع : tebyan.net