آکاایران:  

تربیت کودک ، از به دنیا آوردن کودک مهم تر است، مردم می گویند شادی یک مادر به کودکش بستگی دارد، چون مردم برای رفاه کودکشان نفس می کشند و زندگی می کنند و حاضرند برای آنها هرگونه فداکاری بکنند، برای مادر بهترین چیز در دنیا دیدن موفقیت و شادی فرزندش است، هر مادری می خواهد بداند چگونه مادر خوبی باشد و کودکش را چگونه تربیت کند ، اما لزوما برای خوب بودن و تربیت کودک، یک مادر مجبور نیست مانند دوستانش یا شخصیت تلویزیونی مورد علاقه اش رفتار کند، بلکه باید در چند مورد ضروری مهارت کسب کند.

روش های موثر در تربیت کودک:

1. هنگام تربیت کودک ، صبور باشید و خود را کنترل کنید

اگر کودکانتان روی فرش نو با شیر و کلوچه خرابکاری می کند نفس عمیق بکشید و از یک تا ده بشمارید، اینکه جلوی دادکشیدنتان را بگیرید ، دشوار است چرا که هر مادری بالاخره در یک موقعیت داد می کشد، اما راهی برای تربیت کودک است ، به خود سخت نگیرید فقط سعی کنید هر بار بهتر عمل کنید، پدر و مادر بودن در حقیقت تمرین صبر است و اگر صبر کنید ، هم برای خودتان و هم برای کودکتان خوب خواهد بود، با بالا بردن صبرتان شما الگوی خوبی برای کودکتان خواهید بود.

2. برای تربیت کودک حمایتگر او باشید

مطالعات نشان داده اند کودکانی که والدین حمایتگر و گرمتری دارند در بزرگسالی سازگاری بهتری در مشکلات و امور شناختی خواهند داشت، در واقع مطالعه ای در دانشگاه واشنگتن نشان داده کودکانی که در دوران پیش دبستانی (در واقع اضطراب اور) والدین حمایتگرتری دارند، در آینده هیپوکامپ(اصلی ترین قسمت مغز در روند حافظه بلند مدت) بزرگتری خواهند داشت که مستقیما با عملکرد مناسب حافظه در ارتباط است، لذا از مهمترین نکات برای تربیت کودک حامی بودن برای اوست.

آکاایران: 5 روش عالی برای تربیت کودک دات کام

3. برای تربیت کودک ، لازم است فهیم باشید

به عنوان یک شنونده ی خوب وقت کافی برای کودکتان بگذارید و پدر و مادر فهیمی باشید، وقتی کودک درحال رشد است ، اینکه بتوانند در مورد مسائل مختلف (مثل کمک به انجام تکالیف ، روابط دوستانه و یا حتی پرسش در مورد بلوغ) به شما مراجعه کنند، بسیار برایشان کمک کننده خواهد بود، بنابراین گوش شنوای شما می تواند تاثیر زیادی در تربیت کودکتان داشته باشد،هنگام صحبت با کودکان مراقب جملات خود باشید.

4. برای تربیت کودک ، با آنها تعامل داشته باشید

مطمئن باشید که به اندازه کافی با کودکتان تعامل دارید، سعی کنید از همه چیزشان، مثل کارها، افکار، عشق ها و نفرت هایشان آگاه باشید، به این طریق او می فهمد که چقدر برایتان مهم است.
این پیشنهادات به شما در برقراری ارتباط با کودک کمک می کند:
- وقتی احتمال دارد کودکتان حرفی برای گفتن داشته باشد، در دسترس باشید.
- مکالمه ای را با آنها شروع کنید تا بدانند به آنها اهمیت می دهید و سعی کنید بحث را با چیزهایی که در فکرتان دارید آغاز کنید، نه با سوال.
- هفته ای یک بار زمانی برای صحبت دونفره تان تعیین کنید.
- به علاقه مندی های کودکتان علاقه مند شوید.
- علاقه خود را به کودکتان نشان دهید، اما به حریم او تجاوز نکنید و روی احساسات او تمرکز کنید، اگر فرزندتان از چیزی نگران است، با دقت به او گوش دهید تا بداند به او اهمیت می دهید.
- نظر خود را به او بگویید ولی به او یاد بدهید که می تواند مخالفت هم بکند.

5 روش عالی برای تربیت کودک  دات کامتربیت کودک

5. یاد دهی احترام متقابل ، در تربیت کودک

با به دست آوردن احترام کودکتان نسبت به خودتان، به او نیز یاد می دهید به خودش احترام قائل شود، فاقد احترام کودکان برای خود ارزشی قائل نمی شوند که این خود باعث می شود با دیگران بدرفتاری کنند یا در معرض موقعیت های خطرناک مثل مصرف مواد و روابط نامشروع قرار گیرند، اگر مسئله تربیت کودک به درستی انجام شود، احتمال بروز این اتفاقات خیلی کم است.
اگر کودک از حرمت به خود برخوردار باشد، با خودش به درستی رفتار می کند، او طوری رفتار می کند که علائق خود را پرورش دهد و انتخاب های خوبی بکند، کودکانی که از سنین پایین احترام به آنها آموزش داده می شود، بخشنده، حامی، شاد، موفق، متواضع و با مسئولیت به بار می آیند و روابط سالم تری خواهند داشت.

 

5 روش عالی برای تربیت کودک  دات کامتربیت کودک

.

منبع : mamanam.com