آکاایران: حرف زدن در خواب

صحبت کردن در خواب، همان گونه که از نام آن پیداست، اختلالی است که در آن افراد در طول خواب حرف می زنند بدون آنکه نسبت به آن آگاهی داشته باشند.

بخش خانواده ایرانی تبیان

واقعیت حرف زد ن در خواب 

اداء حرف یا صدا در طول خواب بدون آگاهی از آن، به صحبت کردن در خواب معروف است این یک مشکل غیرمعمول خصوصاً در کودکان نیست هم چنین این حالت را خواب گفتاری می گویند و می تواند در هر مرحله از چرخه ی خواب رخ دهد. همچنین این واقعیت وجود دارد که هر چه خواب سبک تر باشد، سخنان قابل فهم تر هستند گفته شده است که در مراحل اولیه ی خواب افراد ممکن است مکالمات کاملی داشته باشند، در حالی که در خواب عمیق تر این امکان وجود دارد که این سخنان به ناله و کلمات بی معنی محدود شوند. بیشتر افرادی که در حین خواب صحبت می کنند به این واقعیت آگاهی ندارند. عواملی که اغلب باعث حرف زدن در خواب می شوند شامل: اختلالات اضطرابی، فشار و تب هستند در اغلب موارد، این اختلال جدی نیست و می تواند در طول زمان و یا با افزایش سن حل شود. البته، گاهی اوقات با دیگر اختلالات خواب همراه می شود و این تنها زمانی است که می تواند به امری جدی تبدیل شود تحقیر اجتماعی اغلب جدی ترین پیامد حرف زدن در خواب یا خواب گفتاری است به این دلیل که اطلاعات ناخواسته ای بیان می شود.

همچنین گاهی اوقات باعث اختلال در خواب فرد مبتلا و یا کسی که کنار او خوابیده است می شود در چنین موقعیت هایی است که باید بررسی بیشترین لحاظ شود. 

چه نشانه هایی با حرف زدن در خواب مرتبط اند؟

این حالت اغلب همراه با سخن زیر لب گفتن (زمزمه) یا حرف زدن در هنگام خواب است. گاهی حرف زدن و سخن زیر لب با ناله، آواز خواندن و فریاد همراه است.

علل حرف زدن در خواب؟

توصیه می شود زمانی که فرد در حال حرف زدن در خواب است، سعی نکنید یک دفعه او را بیدار کنید. این کار موجب سردرگمی و آشفتگی ذهنی شخص می شود

این حالت می تواند در هر مرحله  از خواب رخ دهد نه تنها زمانی که فرد در حال خواب دیدن است، بلکه بیشتر طی ان آر ای ام خواب یعنی حرکت آهسته ی چشم در خواب ظاهر شود. این حالت ممکن است همراه باشد با: 

اختلالات روانی مانند اختلالات اضطرابی 

اختلالات پزشکی مانند بیماری همراه با تب

اختلالات خواب از جمله سندرم آینه انسدادی خواب (وقفه تنفسی هنگام خواب) راه رفتن در خواب، یا اختلال رفتاری آر ای ام (حرکات سریع چشم) در خواب باشد.

عوامل دیگری نیز رفتار فردی که در خواب حرف می زند را تحت تأثیر قرار می دهد، منجمله استرس، تب، برخی از داروها و حتی ممکن است به علت سوء مصرف مواد باشد. 

درمان حرف زدن در خواب

- بهداشت خواب- که در آن به بیمار آموزش داده می شود تا از مواد مخدر، الکل و کمبود خواب بپرهیزد

- داروها- این برنامه شامل آموزش بیمار در مورد استفاده از داروهای ضد افسردگی و یا قرص های خواب آور برای بهبود خواب است.

- رفتار درمانی شناختی- در این برنامه به بیمار استراتژی های موثر و درازمدتی ارائه می شود تا بر اضطراب یا استرس غلبه کند.

کاهش حرف زدن در خواب

- تا آنجا که امکان دارد سطوح استرس را کم کنید

- پیش از ساعت خواب از خوردن وعده ی غذایی سنگین خودداری کنید

- از یک روال صحیح خواب پیروی کنید

- استراحت مناسب داشته باشید زیرا کمبود خواب، عارضه ی خواب گفتاری را افزایش می دهد.

- توصیه می شود زمانی که فرد در حال حرف زدن در خواب است، سعی نکنید یک دفعه او را بیدار کنید. این کار موجب سردرگمی و آشفتگی ذهنی شخص می شود. عموماً عقیده دارند که بیش از 50% کودکان و تقربیاً 5% از بزرگسالان در خواب صحبت می کنند. بنابراین موردی نیست که جای نگرانی باشد. اما اگر شخص هنگام خواب رفتار خشونت آمیز یا جیغ و فریاد از خود بروز دهد، بهتر است فوراً با یک دکتر مشورت کنید. 

.

منبع :