آکاایران: چگونه نوزاد و کودک بی خواب خود را بخوابانیم؟

تا کنون برای رفع این معضل و آرامش نوزاد و خودتان به چه راه حل هایی فکر کرده اید؟ دیر خوابیدن نوزاد در ماه های اولیه زندگی کاملا طبیعی است زیرا جنین در رحم مادر روزها خواب و شب ها بیدار بوده است.

 

آکاایران: چگونه نوزاد و کودک بی خواب خود را بخوابانیم؟

 

تا کنون برای رفع این معضل و آرامش نوزاد و خودتان به چه راه حل هایی فکر کرده اید؟ دیر خوابیدن نوزاد در ماه های اولیه زندگی کاملا طبیعی است زیرا جنین در رحم مادر روزها خواب و شب ها بیدار بوده است. علت این اتفاق این است که با حرکت مادر، رحم مانند یک گهواره کودک را می خواباند و با خوابیدن و سکون مادر، جنین بیدار می شود. بنابراین بعد از تولد نوزاد، 4 تا 6 ماه زمان لازم است تا نوزاد ساعت خواب خود را با ساعت روز و شب تنظیم کند. البته خاموش کردن لامپ ها در شب به کودک کمک می کند تا این تنظیم خواب را زودتر انجام دهد. اما اگر بعد از 6 ماه فرزند دلبند شما هنوز ساعت 12 و یک شب شوخی اش می گیرد و با چشمان بسیار باز و سرحال، درخواست بازی با شما را دارد، باید کم کم به فکر تنظیم خواب او بیفتید. این راهکارها در تنظیم خواب کودک تأثیر بسیاری دارند:

نوزاد و کودک را خسته کنید: یکی از راه هایی که باعث خستگی زیاد کودک خصوصا در سال اول زندگی او می شود به حمام بردن است. اگر یک هفته تا 10 روز هر شب، قبل از خواب او را به حمام ببرید، باعث می شود که زودتر بخوابد و کم کم بدن او به این زمان عادت کند. بعد از آن می توانید یک شب در میان و بعد به صورت معمول او را حمام کنید. در کودکان نیز بردن کودک به پارک در طول روز یا انجام فعالیت های بدنی باعث خستگی و زودتر خوابیدن می شود.

نوزاد را صبح ها زودتر بیدار کنید: این نکته هم برای نوزادان و هم در مورد کودکان صادق است. وقتی کودکی صبح دیر از خواب بیدار شود، خواب عصر او نیز دیرتر می شود و طبیعتا شب نیز دیرتر می خوابد. بنابراین یکی از راه های شکستن چرخه دیرخوابیدن در نوزادان و کودکان این است که آنها را صبح ها زودتر بیدار کنید.

چند ساعت قبل از خواب با کودک بازی هیجانی و تحرکی نکنید: به عنوان والدین حتما هیجان های عجیب و غیرقابل کنترل در کودکان پیش از خواب را دیده اید. کودکان برعکس بزرگسالان قبل از خواب، خواب آلودگی و خستگی خود را با حرکات و فعالیت های هیجانی نشان می هند. لازم است چندساعت قبل از خواب، بازی های هیجانی و تحرکی منع شود و بچه به سمت فعالیت های آرام و بدون هیجان سوق داده شود.

فعالیت های مشخصی از قبیل تعویض پوشک، مسواک و لالایی قبل از خواب را هر شب تکرار کنید: نوزادان توانایی تشخیص وقت خواب را ندارند، به همین دلیل لازم است فعالیت هایی هر شب انجام شود تا کودک با انجام آنها متوجه شود که وقت خواب رسیده است. مثلا قبل از خواب کودک را تعویض کنید، اگر لازم است به او غذا و آب بدهید، به دندان های او مسواک بزنید، او را به محیط مخصوص خواب ببرید، برایش کتاب و لالایی بخوانید. مهم این است که این کارها هر شب تکرار شود تا نوزاد متوجه شود با انجام این فعالیت ها وقت خوابیدن رسیده است.

مقدمات خواب را از 2 تا 3 ساعت قبل آماده کنید: نور خانه را کم کنید، تلویزیون را خاموش کنید و سروصدا در خانه را کاهش دهید. فراهم کردن این فضا در آمادگی کودک برای خوابیدن مؤثر است.

از دادن شکلات و بستنی به کودکان در شب جدا پرهیز کنید: شکلات به دلیل داشتن کافئین باعث بی داری کودکان می شود. درصورت دادن شکلات یا شیرکاکائو به کودک در شب، او مقاومت بیشتری در برابر خوابیدن نشان خواهد داد. همچنین استفاده از مواد قندی به دلیل داشتن انرژی، به کودکان، هیجان وارد می کند و اجازه خوابیدن به آنها نمی دهد. بنابراین بهتر است از دادن شکلات و بستنی و هر چیز شیرین قبل از خواب جدا خودداری شود. با انجام این کارها کودک فرق شب و روز را می فهمد و متوجه می شود که چه زمانی وقت خواب رسیده است.

.

منبع :