آکاایران: یک کارشناس ارشد روانشناسی بالینی گفت: کودکان از راه بازی، پشتیبانی عاطفی دریافت می کنند.

 

لیلا بقایی پور کارشناس ارشد روانشناسی بالینی ضمن اشاره به آغاز هفته جهانی کودک در خصوص اهمیت بازی در کودکان اظهار کرد: بازی به عنوان فرایند چند بعدی که به نحوی قابل توجه در خدمت تکامل و رشد کودک است می تواند راهی جهت تخلیه این انرژی ها در مسیر رسانده باشد.


وی با تاکید بر این که بازی برای رشد اجتماعی، احساسی، شناختی، فیزیکی، زبانی و پرورش خلاقیت همه کودکان حیاتی است، ادامه داد: بازی سبب تحکیم آموخته ها در تمامی کودکان و نوجوانان حتی برای آنهایی که در برقراری ارتباط گفتاری مشکل دارند، می شود.

 


این روانشناس بالینی تصریح کرد: کودکان از راه بازی، پشتیبانی عاطفی دریافت می کنند و مطالب زیادی درباره احساسات و اندیشه های خود می آموزند، گاهی تجربه های سخت و آسیب زای گذشته را در بازیهای خود دوباره به نمایش می گذارند تا درک درست تری از آنها به دست آورند و بتوانند تسلط بیشتری بر آینده دارا باشند.


وی اضافه کرد: از آنجایی که کودکان با بازی همچنین می توانند بیاموزند که چگونه روابط و کشمکشهایشان را با شیوه های بهتری مدیریت کنند بنابراین بازی وسیله ای برای ابراز احساسات، برقراری روابط، توصیف تجربیات، آشکار کردن آرزوها و خودشکوفایی کودک است.

 


این روانشناس همچنین افزود: فعالیت بازی در واقع تلاش کودک برای کنار آمدن با محیط است که از طریق او خود را می یابد و دنیا را درک می کند.


گفتنی است، بقایی پور با همکاری مرضیه سادات شاطرچی در پژوهشی به بررسی بازی درمانی و ارتباط آن در تشخیص و درمان اختلالا ت و مشکلات رفتاری کودک پرداختند.

 


بقایی پور مجری این بررسی با اشاره به نتایج این بررسی عنوان داشت: خدمات بازی درمانی حدودا از سال ۱۹۲۰ میلادی به کار رفته و با گذشت زمان، پیشرفت چشمگیری داشته است.


وی ادامه داد: بازی وسیله ای است که کودک از طریق آن تجارب آسیب رسان را کنترل می کند و مهارت می یابد. به عنوان مثال کودکی که مدتی بیمار و یا در بیمارستان بستری بوده، فعالیتهایی مثل تزریق آمپول به عروسک یا دوستانش را نشان می دهد یا کودکانی که درگیر جنگ، زلزله و مشکلات خانوادگی مثل طلاق یا مرگ هستند در بازیهایشان طوری برخورد می کنند که می خواهند از آن استرس و فشار رهایی پیدا کنند.

 


بقایی پور عنوان کرد: متخصصان کودک در مطالعات انجام شده متوجه این موضوع شدند که از طریق بازی می توان بر احساسات منفی و فشارزا در کودک با برون ریزی این احساسات غلبه کنیم.


وی با اشاره به این که اهمیت بازی در کودک تا اینجا است که می تواند بزرگسالی بهنجار یا نابهنجاری را برای وی رقم بزند، تصریح کرد: برای کودکانی که قادر به بیان مشکلات و ناراحتی هایشان از طریق گفتگو نیستند، بازی می تواند بهترین عامل برای شناخت و درمان اختلالات آنان باشد.

 


این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی اضافه کرد: امروزه در دنیا در زمینه درمان توسط بازی اقدامات پیشرفته ای صورت گرفته که تمام موارد مورد نیاز را شامل می شود. در کشور ما هم اقداماتی انجام گرفته است که قابل توجه است، در مراکز درمانی خصوصی و دولتی و در مراکز توانبخشی و مهدهای کودک اتاق های بازی به شکل ساده ای شکل گرفته است که در آن خدمات درمانی وتشخیص با کادر مجرب اساتید این رشته انجام می شود.


این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کلینیک چند تخصصی مغز و اعصاب و روان بهمن یزد خاطرنشان کرد: نکته مهم در این بین، تاسیس این اتاق ها در مدارس است تا بتوان از به وجود آمدن مشکلات غیرقابل جبران پیشگیری کرد چرا که بازی درمانی یکی از خدمات انسانی است که می تواند یک نسل را از وجود مشکلات روانی و اجتماعی و خانوادگی نجات و فرزندان سالمی را به آینده جامعه تحویل دهد.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :