آکاایران: ۱.مهم ترین عامل کاهش اعتماد و عزت نفس در کودکان، عواملی مانند اضطراب، افسردگی و گاهی نقص توجه یا بیش فعالی هستند. معمولا کودکان بیش فعال به دلیل اینکه بازخوردهای منفی از محیط می گیرند و نکته های منفی را دریافت می کنند، اعتمادبه نفس کمتری دارند. طبیعتا در مرحله اول، برطرف کردن این عوامل باعث افزایش اعتماد و عزت نفس در کودکان می شود و در صورتی که درمان بیش فعالی به دارودرمانی نیاز داشته باشد، والدین حتما باید آن را جدی بگیرند.


۲.برای تقویت عزت نفس کودکان یا نوجوانان، باید متناسب با سنشان مسوولیت هایی را بر عهده شان بگذارید و آنها را به انجام وظایفشان تشویق کنید تا نتیجه مطلوب هم به دست آید. در ازای انجام مسوولیت و تلاش، حتما آنها را تشویق کنید.


۳.اگر فرزندتان در سنین نوجوانی است، حتما متناسب با سنش، اجازه دهید در مواقعی که آسیبی وی را تهدید نمی کند، گاهی خودش تصمیم بگیرد یا اگر برای انجام کاری از شما مشورت می خواهد، در نهایت تصمیم نهایی را به عهده خودش بگذارید. مستقل بودن باعث افزایش اعتمادبه نفس و عزت نفس می شود.


۴.فرصتی ایجاد کنید تا کودک یا نوجوان از محیط خانواده فاصله بگیرد و مستقل و تنها بتواند مسوولیتی را بپذیرد تا این احساس به او دست دهد که توانایی انجام کار مثبتی را دارد. مربیان و معلمان نیز در محیط مدرسه باید چنین فرصتی به دانش آموزان بدهند.


۵.از کودک یا نوجوان در انجام برخی از کارهای گروهی مشورت بگیرید و نظر او را هم بپرسید. دخالت دادن بچه ها در تصمیم های گروهی باعث افزایش عزت نفس آنها می شود.


۶.حتما نقاط قوت فرزندتان را به او یادآوری کنید. مثلا اگر توانایی یا استعداد خاصی در موضوعی دارد، حتما نقاط قوت و استعدادش را تحسین کنید به خصوص در جمع.


۷.هرگز نقاط ضعف فرزندتان را به شیوه ای که باعث آسیب و کاهش اعتمادبه نفسش شود، بیان نکنید. سعی کنید نقاط ضعف او را بشناسید و در جهت اصلاح آن قدم بردارید.


۸.درست است که هر کس ضعف ها و ناتوانی هایی دارد، اما به فرزندتان کمک کنید تا به ارزش وجودی خود پی ببرد و در حفظ و نگهداری آن تلاش کند. شناخت ارزش وجودی موثرترین گام در افزایش اعتمادبه نفس است.


۹,والدین برای افزایش اعتمادبه نفس کودکشان باید الگوی خوبی برای او باشند. والدینی که اضطراب یا اعتمادبه نفس پایینی دارند و در مواجهه با مشکل دست و پایشان را گم می کنند، الگوی خوبی برای فرزندشان نیستند و کودک با مشاهده آنها، این رفتارها را می آموزد و در نتیجه در مواجهه با شرایط بحرانی، اعتمادبه نفس پایینی خواهد داشت.

 

دکتر محمدرضا کاظمی
عضو هیات علمی دانشگاه ارتش


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :