آکاایران: ۹ نکته درباره انتخـاب اسباب بازی مناسب برای کودکان

آکاایران:
اسباب بازی ها، وسایل دوست داشتنی و جذابی هستند. کوچک و بزرگ ندارد، برای همه! اما خریدن این اجسام دوست داشتنی مسوولیتی است که بزرگ ترها بر عهده دارند....

 

۱) به هر اسباب بازی به چشم یک وسیله آموزشی نگاه کنید

 

خیلی از والدین می دانند که به کمک یک اسباب بازی فکری می توان مهارت های کودک را بالا برد. اما اینجا هم مانند همه جای دیگر زیاده روی غلط است. یعنی اسباب بازی باید با توجه به سن کودک خریداری شود. بعضی ها فکر می کنند هر قدر وسیله بازی پیچیده تر باشد، فرزندشان باهوش تر می شود. اما واقعیت این است که وقتی بچه ها مجبور می شوند با وسایلی پیچیده تر از سطح درک خود بازی کنند، به سرعت این وسایل را کنار می گذارند. پس بهتر است همیشه اسباب بازی هایی بخرید که پشت جعبه آنها نوشته شده برای چه سنی مناسب هستند.

۲) تقویت اعتماد به نفس کودک با اسباب بازی ها را جدی بگیرید

 

وقتی استعداد خاصی را در فرزند خود پیدا کردید، بهتر است اسباب بازی های بیشتری در همین زمینه برای او بخرید. به عنوان نمونه ریاضیات، نقاشی، موسیقی. کودک با علاقه و استعداد خود می تواند به سرعت با چنین اسباب بازی ای ارتباط برقرار کند. همین ارتباط سریع باعث تقویت اعتماد به نفس می شود و فرزندتان احساس قدرت و موفقیت خواهد کرد. اما باز هم یادتان باشد که وسایلی مناسب با سن فرزند تان انتخاب کنید تا نتیجه معکوس عاید شما و کودک نشود.

۳) یادتان باشد که زمان برای بچه ها خیلی ارزش دارد

 

شاید باور نکنید ولی بچه ها حاضر نیستند وقت زیادی را فقط صرف یک بازی خاص کنند. آنها در طول روز فعالیت های خیلی زیادی دارند که دلشان می خواهد همه را انجام دهند. اگر کودک پرجنب وجوش و شلوغی دارید و می خواهید برای او یک بازی فکری بخرید، حواستان را خیلی جمع کنید ! بهتر است چیزی انتخاب کنید که بازی با آن خیلی زمان نبرد. در غیر این صورت بچه اصلا به سمت این اسباب بازی هم نمی آید. البته یادتان باشد که جنب وجوش کودک، پدیده ای طبیعی است و به هیچ وجه نباید او را مجبور کنید مدت زیادی را صرف فقط یک بازی بکند. درواقع افزایش دامنه توجه مهارتی است که با بالا رفتن سن کودک خود به خود به وجود خواهد آمد.

۴) به استقلال کودکان فکر کنید

 

بعضی اسباب بازی ها این قابلیت را دارند که بارها از هم جدا شوند و دوباره به شکل اول برگردند. چنین بازی هایی به کودک این امکان را می دهند تا فاقد کمک بزرگ ترها و کاملا متکی به خود به نتیجه نهایی برسد. به عنوان نمونه پازل ها یا قطعاتی که به لوگو معروف اند، جزو همین اسباب بازی ها محسوب می شوند. احساس عدم نیاز به دیگران و استقلالی که کودک هنگام بازی با چنین وسایلی به دست می آورد یکی از مراحل مهم رشد روانی است.

۵) خلاقیت بچه ها را شکوفا کنید

 

وسایلی که بتوان با آنها شهرسازی، خانه سازی یا چنین کارهایی کرد، اسباب بازی های فوق العاده ای هستند. بچه ها می توانند به شکل گروهی با آنها بازی کنند و مهم تر اینکه هنگام بازی با این قطعات قدرت تفکر و خلاقیت بچه ها رشد پیدا می کند. علاوه بر آن بازی با این وسایل هیچ وقت کهنه و تکراری نمی شود و بارها و بارها می توان با آنها بازی کرد.

۶) زندگی اجتماعی را به کودک بیاموزیم

 

هفته ای چند روز فرزندان خود را به زمین بازی پارک ها ببرید. وقتی کودک شما مجبور باشد با بچه های غریبه از یک وسیله بازی مشترک استفاده کند، درواقع کم کم برای ورود به جامعه آماده می شود. شادی و لذت بردن همراه دیگران، رعایت نوبت و حقوق سایرین و البته یادگیری دفاع از حقوق خود، آموزش هایی هستند که فرزندتان هنگام بازی با بچه های دیگر به دست می آورد.

۷) اسباب بازی باید برای فرزندتان جذاب باشد

 

هنگام خرید وسایل بازی سلیقه کودک را حتما مدنظر قرار دهید. علم روان شناسی ثابت کرده کودکان همیشه دوست دارند با وسایلی بازی کنند که چیزهای جدیدی برای یاد گرفتن دارند. پس اگر این وسیله بازی با نظر خود کودک، خریداری شود مطمئنا دفعات بیشتری برای بازی کردن استفاده خواهد شد.

۸) پرورش فکر مهم است اما پرورش جسم را از یاد نبرید

 

وسایلی که کودک را به تحرک بدنی و ورزش وادار کنند، معمولا اسباب بازی های محبوبی بین بچه ها به حساب می آیند. این اسباب بازی ها باعث بالا بردن متابولیسم بچه ها یا درواقع همان سوخت وساز بدنی در آنها می شوند. کودکانی که به فعالیت بدنی عادت کرده باشند عضلاتی قوی تر، رشدی سریع تر و در آینده هم اندامی مناسب تر خواهند داشت. حتی مهارت های حرکتی و قدرت تطابق اعصاب و عضلات در این بچه ها توسعه بیشتری پیدا می کند. به زبان ساده تر می توان گفت عقل سالم در بدن سالم است.

۹) سایر اعضای خانواده را هم در نظر بگیرید

 

وقتی می خواهید اسباب بازی جدیدی را خریداری کنید و به خانه ببرید حتما به اثر آن روی همه ساکنان خانه فکر کنید. به عنوان نمونه اگر کودک نوپایی در خانه دارید نباید وسیله ای بخرید که قطعات ریز و قابل بلعیدن دارد. یا اگر خود و همسرتان ساعت های کاری طولانی دارید و عملا نمی توانید با فرزند خود بازی کنید، اسباب بازی ای نخرید که بازی با آن نیازمند حضور بزرگ ترها باشد. حتی اگر بچه بزرگ تری هم دارید و احتمال می دهید که فرزندان تان بخواهند با هم بازی کنند، حتما اسباب بازی ای بخرید که قابلیت بازی گروهی با آن وجود داشته باشد.

 
ترجمه: دکتر نیما سیفی


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :