آکاایران: کودکان ممکن است در رفتار با یکدیگر دچار مشکلاتی شوند ، شما به عنوان والدین مسئول باید رابطه بین کودکان را ساماندهی کنید.
اگر شما هم مادری هستید که از دعوای کودکانتان به ستوه آمده اید، ما به کمکتان می آییم! برای اینکه بفهمید چطور به دعوای کودکان پایان دهید و چیزی را که بیشتر به آن نیاز هست، یعنی صلح و آرامش را به خانه بیاورید، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

bxs1

کودک اول شما به عنوان تنها فرزند، از توجه تمام و کمال شما بهره مند می شود، اما تمامی این ها وقتی کودک دیگری به دنیا می آید به پایان می رسد، بنابراین ایجاد پیوند و ارتباط بین کودک اول و فرزند دوم حتی پیش از تولد او هم حائز اهمیت است تا در چند سال بعد شاهد دعوای کودکانتان نباشید، شما باید رابطه خوبی بین کودکانتان ، برقرار کنید، به فرزندتان از کودکی بگویید که به زودی کسی به خانواده تان اضافه می شود، تصاویر مختلفی از نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند با خواهر برادرهایشان نشان دهید که چطور خانواده هایی هستند که با وجود یک نوزاد و کودک بزرگتر زندگی شادی دارند، همچنین کتاب هایی با داستان های مرتبط، در اختیارشان قرار دهید و این گونه به او در خواهر یا برادر بزرگتر شدن کمک کنید.
آلبوم های عکس خانوادگی قدیمی و آلبوم های عکس کودکتان را بیرون بیاورید و به او نشان دهید ماه ها و سال های اول چگونه بوده است، اگر او آن به اندازه ای بزرگ نشده است که از عکس ها سر در بیاورد، فقط عکس هایی از نوزادی خودش نشانش دهید و به او بگویید به زودی کودک دیگری خواهد آمد که او می تواند با او بازی کند و دوستش داشته باشد.

آکاایران: راه حل های روانشناسی شده برای کاهش دعوای کودکان

bxs2

اگر کاری کنید که کودک بزرگترتان «احساس مهم بودن» کند، از به دنیا آمدن کودکی دیگر احساس تردید خواهد کرد.
جلوگیری از دعوای کودکانتان را از همین حالا شروع کنید ، چند هدیه آماده از چیزهایی که می دانید دوست دارد در خانه داشته باشید، می توانید زمانی این هدیه ها را به کودکتان بدهید که فامیل و دوستان برای دیدن نوزاد تازه به دنیا آمده به خانه تان می آیند و فراموش می کنند برای کودک بزرگترتان چیزی بیاورند.
اجازه بدهید کودک بزرگترتان هدیه های خواهر یا برادرش را باز کند، هم چنین می توانید بگذارید اول کمی هم او با اسباب بازی ها بازی کند و بعد به خواهر یا برادرش بدهد.
به کودک بزرگتر بگویید که وجود او برایتان اهمیت دارد و به شما کمک می کند خیلی بهتر از نوزاد مراقبت کنید، با کمک خواستن برای کارهای کوچک مانند تنها حمام رفتن و انتخاب لباس برای نوزاد، او را در کارهای مراقبت از نوزاد شرکت دهید، البته اطمینان داشته باشید کارهایی که به او می سپارید مناسب سنش باشد.

 دعوای خواهر و برادر

bxs3

چیزی که در مورد یکی از کودکانتان کاملا صحیح و به جا باشد، ممکن است برای فرزند دیگرتان نامناسب باشد، این خیلی مهم است که اهمیتی را که هریک از کودکانتان حقش را دارند به نیازهای آنها بدهید، طی یک گفتگوی دو نفره به شکایت های کودکتان گوش دهید، در صورت نیاز می توانید با او به تنهایی و به دور از خواهر یا برادرش صحبت کنید، این حالت اطمینان بیشتری به او می دهد و باعث می شود راحت تر درباره مسائلش با شما صحبت کند.
سعی کنید بفهمید چه چیزی باعث دعوای کودکان می شود، آیا یکی از کودکان قلدری می کند؟ آیا یکی از آنها احساس تنهایی می کند و فکر می کند مورد بدرفتاری قرار گرفته؟ آیا حسادت یا رقابتی بین کودکان وجود دارد؟ آیا کودک تصور می کند شما فرزند دیگری را بیشتر از او دوست دارید؟
شاید شما با این چیزی که کودک احساس می کند موافق نباشید، اما او را تصدیق کنید. به او نشان دهید که به احساسش اهمیت می دهید و آن را درک می کنید، اگر چنین احساسی دارد، از او عذرخواهی کنید اما مسئله را از جایگاه خودتان نیز تصریح کنید و اطمینان حاصل کنید کودک از آنچه که می گویید سر در می آورد.

راه حل های روانشناسی شده برای کاهش دعوای کودکان   - آکادعوای کودکان

bxs4

شاید شما و همسرتان همیشه در دسترس نباشید تا دعوای کودکانتان را حل کنید، پس مهم است که به کودکانتان یاد دهید که چطور باهم اختلافاتشان را حل کنند، به آنها کمک کنید یاد بگیرند که چطور آرامش خود را بازیابند.
درباره چیزهایی که عصبانی شان می کند یا باعث می شود احساس بهتری دارا باشند با آنها صحبت کنید، خصوصا وقتی دعوای کودکان بالا میگیرد ، لیستی از کارهایی که کودکان می توانند برای توقف دعوا آنها را انجام دهند، تهیه کنید. بعضی از کارهایی که می توانید لیست کنید عبارتند از: اینکه به اتاق دیگری بروند، قفسه کتاب ها یا اسباب بازی ها را مرتب کنند، دوش بگیرند و یا به گل ها آب دهند، به یاد داشته باشید که کارهایی که تعیین می کنید باید مناسب سن کودکان باشد.

 دعوای خواهر و برادر

bxs5

بسته به موقعیت شما ممکن است برای پایان دادن به دعوای کودکان برایشان تنبیه ها یا محرومیت هایی تعیین کنید. به کودکانتان بگویید که مهم نیست چه کسی دعوا را شروع کرده باشد و اگر دعوا کنند همه کودکان تنبیه خواهند شد.
به کودکانتان کمک کنید از تکنیک های آرام سازی استفاده کنند، از آنها بخواهید از محل دعوا دور شوند، هرچند آنها بحث را شروع نکرده باشند، دانستن اینکه شما هرکسی را که جرو بحث کند تنبیهش خواهید کرد، آنها را وادار می کند زودتر از دعوا دست بکشند.

راه حل های روانشناسی شده برای کاهش دعوای کودکان   - آکادعوای کودکان

bxs6

شما احتمالاً به سختی می رسید کارهای سخت هر روزتان را تمام کنید، با این وجود باید اطمینان حاصل کنید که روزانه وقت کافی برای هریک از کودکانتان به طور جداگانه صرف می کنید.
برای تمام کودکانتان به طور جداگانه وقتی تعیین کنید، اگر فکر می کنید وقت خالی زیادی در اختیار ندارید، مدتی را که با آنها سپری می کنید کوتاه کنید، ولی حتماً برایشان وقت بگذارید.
اگر وقت کافی برای نشستن و حرف زدن ندارید، از کودک در کاری که انجام می دهید کمک بخواهید، اگر یکی از فرزندانتان به آشپزی و کار در آشپزخانه علاقه مند است، در موقع آشپزی از او کمک بخواهید و یا اگر کودک دیگرتان به باغبانی علاقه دارد، موقع رسیدگی به گل ها و گیاهان از او بخواهید کمکتان کند.
محبت تمام و کمال شما به هریک از کودکانتان باعث می شود متوجه عشقی که به هرکدامشان دارید بشوند.
به کودکان نشان دهید که وجودشان برای یکدیگر اهمیت دارد و از اینکه چطور کارهای شاد مختلف می توانند باهم انجام دهند، کودکانتان را به یک اندازه دوست داشته باشید تا احساس امنیت کنند،هنگام صحبت با کودکان مراقب حرف هایی که به او میزنید باشید و جملاتی را که نباید به کودک بگویید را بشناسید.

 دعوای خواهر و برادر

.

منبع : mamanam.com