آکاایران: چه موقعی برای ناخن جویدن کودک به روانشناس مراجعه کنیم ؟
bxs1
bxs2

آکاایران: نحوه برخورد با ناخن جویدن کودک


عقیده عمومی بر این است که فشارهای عصبی و تنش های روزانه موجب ناخن جویدن در کودکان و نوجوانان می شود، این باور که تا حد زیادی نیز درست است موجب شده گروهی از روان شناسان بر این باور باشند که نفس «جویدن ناخن» عادتی زشت و ناپسند نیست، بلکه تنها راهکاری برای رهایی از تنش و استرس در کودک است.
عصبانیت بیش از حد ناشی از فشارهای روحی و اضطراب برای تسکین ناراحتی ها، دلواپسی و تضاد های فکری، بلا تکلیفی به خاطر درگیری با والدین، امتحانات، پاسخ دادن به معلم، تماشای فیلم های ترسناک، تقلید از دیگران، والدین، دوستان،هیجان بیش از حد و عکس العمل خصومتی در مقابل والدین و دیگران از دیگر علل جویدن ناخن محسوب می شود.

مهمترین و اولین کار والدین برای بهبودی و درمان کامل و قطعی ناخن خوردن کودکان کاهش عوامل مضطرب کننده کودک می باشد


راه جلوگیری از ناخن خوردن کودکان و نوجوانان
جلوگیری از اضطراب کودکان :
همانطور که گفته شد مهمترین علت ناخن جویدن کودکان اضطراب کودکان می باشد. پس مهمترین و اولین کار والدین برای بهبودی و درمان کامل و قطعی ناخن خوردن کودکان کاهش عوامل مضطرب کننده کودک می باشد. همچنین وقتی که کودک شروع به خوردن ناخن می کند فاقد اشاره به کارش سعی کنید آرامش به کودکتان بدهید.
علت ناخن جویدن را رفع کنید:
منتظر پاسخ کودکتان که چرا ناخن هایش را می جود نباشید و او را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنید، توجه کنید کودکتان درچه موقعیت هایی این عمل را انجام می دهد. جست جو کنید که چه مساله ای باعث شده است آرامش و امنیت کودکتان را به هم بزند. آن را دریابید، با این کار شما توانسته اید منبع تولید اضطراب را بشناسید این بزرگترین گام برای از بین بردن اختلال ناخن جویدن باشد.
ناخن کودک را کوتاه کنید:
کوتاه کردن ناخن های بلند به کودکان در زمینه ترک این عادت بسیار کمک می کند. ناخن های کوتاه شده کمتر جویده می شوند، سعی کنید هرچند روز یک بار ناخن های کودک را بگیرید و سوهان بزنید.
دعوا نکنید:
هیچگاه کودک را بخاطر ناخن جویدن دعوا نکنید بلکه توجه او را از جویدن ناخن دور کنید. کودک باید احساس خوبی نسبت به خود پیدا کند.شرمنده کردن سرزنش، تحقیر، تهدید و تنبیه کودک هیچ اثری درمانی ندارد بلکه عادت را تشدید می کند و باعث اختلالات دیگر نیز می شود. به جای این کار به او اعتماد به نفس بدهید.
حواس کودک ر ا پرت کنید:
سعی کنید حواس کودک را هنگام جویدن ناخن پرت کنید، از او کارهایی بخواهید که مجبور شود از انگشتانش استفاده کند درست کردن کاردستی یا کشیدن نقاشی روش خوبی برای این کار است.
فلفل نزنید:
کارشناسان معتقدند پاشیدن فلفل یا مالیدن مواد تلخ به انگشتان و ناخن کاربردی در درمان این مشکل ندارد.
درمان کامل ناخن جویدن در کودکان
در صورتی که تمام اقدامات شما برای درمان و از بین بردن عادت ناخن جویدن در کودکان مثمر ثمر واقع نشد . شما می توانید از خدمات مشاوره روانشناسی کودکان و خانواده استفاده کنید. البته این توصیه به این معنی نیست که اگر می توانید از همان ابتدا از مشاوره روانشناسی کودکان و خانواده استفاده نکنید !
چنانچه ناخن جویدن کودک طولانی شود چه باید کرد ؟
1- اضطراب او را بررسی کنید.
2- به هیچ عنوان کودک را تنبیه یا سرزنش نکنید.
3- در مواقعی که کودک میخواهد این عادت را ترک کند او را کمک کنید.
4- کمک کنید او از مضرات این عادات خود آگاه شود.
5- یک جایگزین به او ارایه دهید.
6- از تلاش برای ترک عادت ناخن خوردن بچه ها خسته نشوید.
چه موقعی برای ناخن جویدن کودک به روانشناس مراجعه کنیم ؟
1- چنانچه حس می کنید ناخن جویدن بچه ی شما بر اثر اضطراب زیاد است.
2- ناخن جویدن به قدری شدید شده که باعث آسیب رساندن به انگشتان کودک شده است.
3-  این اختلال با مشکلات دیگری مانند کندن مو یا کندن پوست همراه است.
4- کودک خواب خوبی ندارد.
5- ناخن خوردن فرزند به طور ناگهانی شروع و تشدید شده است.
.

منبع : tebyan.net