آکاایران: ناخن جویدن نشانه چیست؟

ناخن جویدن یک عادت اجباری دهانی است که نوعی عادت پارافانکشنال تلقی می شود و در گروه اختلال های وسواس فکری – عملی قرار می گیرد. ناخن جویدن در گروه سایر اختلال های رفتاری و عاطفی خاص طبقه بندی می شود که معمولا زمان آغاز آن از دوران کودکی و نوجوانی است. از جمله این اختلال های رفتاری مکیدن انگشت شصت و انگشت در بینی کردن هستند.

 

آکاایران: ناخن جویدن نشانه چیست؟


علت دقیق جویدن قابل بحث است که می تواند فاکتورهای روانی، خانوادگی یا اکتسابی را شامل شود. در خانواده هایی که یکی از اعضای آنها ناخن می جود، احتمال آنکه این رفتار تقلید شود، بیشتر است. به همین خاطر جویدن ناخن میان کودکانی که والدینشان این رفتار را دارند، شایع تر است.
همچنین در مواقعی که فرد هنگام انجام یک کار سخت کنترل خود را از دست می دهد، ممکن است شروع به این کار  کند. این عادت همچنین می تواند با حالات و رفتارهای دیگری از قبیل عصبی شدن، بی حوصلگی و مضطرب بودن، مرتبط باشد. همچنین از دیگر دلایل جویدن ناخن، نداشتن عزت نفس یا گرسنگی است.
به گفته کارشناسان، برخی از اختلالات روانی با جویدن ناخن همراه است. در یک مطالعه مشاهده شد، حداقل یک اختلال روانی در بیش از دوسوم کودکانی که ناخن می جوند، وجود دارد. به گزارش ساینس ورلد ریپورت، همچنین در یک مطالعه دیگر مشاهده شد، هیچ ارتباطی بین سن شروع ناخن جویدن یا شدت آن با اختلال روانی موجود نیست.
 
منبع:ایسنا
.

منبع : tebyan.net