آکاایران: روش هایی ساده برای درمان پرخاشگری در کودکان

اگر کودکی به طور مداوم و مکرر دچار عصبانیت شود که متناسب با شرایطش نباشد و در مکان های مختلف اتفاق بیفتد این کودک مبتلا به رفتار پرخاشگرانه است. پرخاشگری در کودکان به علل متفاوت رخ می دهد.

آکاایران: روش هایی ساده برای درمان پرخاشگری در کودکان


پرخاشگری در کودکان تا سنین سه سالگی امری طبیعی است و در اکثر کودکان دیده می شود اما زمانی که پرخاشگری با هدف آسیب رساندن یا مجروح ساختن دیگران ،تهدید کردن به صورت مکرر، درگیری و نزاع  باشد نشان از طغیان های خطرناکی دارد که کودک نیازمند درمان هر چه سریع تر است.
علل خشونت و پرخاشگری در کودکان
الگوپذیری کودکان از والدین
یکی از دلایل بسیار مهم پرخاشگری در کودکان یادگیری است. یعنی کودکانی که الگوهای رفتاری پرخاشگرانه داشته اند، همانند الگوهای خود رفتار می کنند.
از آنجا که کودکان با والدین همانند سازی می کنند، بنابراین بسیاری از رفتارهای پدر و مادر ناخودآگاه توسط فرزندان فرا گرفته می شود. توضیح این که فرایند همانند سازی کاملاً ناخودآگاه صورت می پذیرد.
نکته دیگر این که حتماً لازم نیست والدین با خودِ کودک پرخاشگری کرده باشند؛ چنانچه او شاهد رفتارهای خشونت بار پدر و مادر با افراد دیگر نیز باشد، این گونه رفتار را فرامی گیرد. بنابراین کودکان از طریق مشاهده، رفتارهای والدین را می آموزند.
کودکان ناکام پرخاشگر می شوند
ناکامی یکی از مسائلی است که به پرخاشگری در کودکان می انجامد. وقتی کودک به هدف خود دست نیابد و ناکام شود، یکی از رفتارهایی که از او سر می زند پرخاشگری است.
اضطراب و پرخاشگری در کودکان
کودکان مضطرب نمی توانند کودکان آرامی باشند. آنها رفتارهایی پرخاشگرانه از خود بروز می دهند؛ البته بلافاصله پشیمان می شوند و از والدین خود عذرخواهی می کنند. اگر از کودک مضطرب بپرسیم که چرا پرخاش می کنی و عصبانی هستی؛ خواهد گفت نمی دانم.؛ یا خواهد گفت دست خودم نیست.
پرخاشگری در کودکان ، نشانه ای از تضادهای درونی
گاهی کودکان در دوگانگی و تضادهای درونی قرار می گیرند. یا بهتر بگوییم، گاهی بر سر دو راهی هایی گیر می کنند و نمی دانند کدام راه را انتخاب کنند؛ و این حالت آنها را دچار تعارض، اضطراب و خشم می کند. مثلاً کودکی که دوست دارد نزد مادرش در منزل بماند و از طرفی وقتی می بیند تمام کودکان به مدرسه می روند، همزمان تمایل به مدرسه رفتن نیز دارد، دچار دوگانگی می شود.
به کودکان خود کمک کنیم که در دو راهی های زندگی، مدتی طولانی قرار نگیرند. آنها بایستی به سرعت و با دقت درست ترین کار را انجام دهند.
پرخاشگری و افسردگی
کج خلقی و پرخاشگری در کودکان چنانچه با علامت های دیگر همراه باشد، می تواند نشانه ای از افسردگی باشد که در این صورت لازم است شرایط زندگی کودک تمام و کمال مورد بررسی قرار گیرد.
پرخاشگری؛ بیماری ها؛ مصرف دارو
بعضی از بیماری ها به مصرف دارو نیاز دارد و ممکن است از عوارض جانبی داروها کج خلقی و رفتارهایی باشد که خشونت را برمی انگیزند.
در مقابل پرخاشگری در کودکان چه کنیم؟
به سرعت پاسخ دهید
 سعی کنید وقتی کودک تان پرخاشگری می کند سریعاً پاسخ دهید، تا همان لحظه بداند که کار نادرستی انجام داده است. وی را به مدت کوتاهی از وضعیت پرخاشگری خارج کنید – برای یک کودک مهدکودکی 5 دقیقه کافی ست تا در رفتارش بازنگری کند. همچنین می توانید در واکنش به پرخاشگری در گودکان مجوز کاری را از او بگیرید: مثلاً 15 دقیقه کمتر تماشای تلویزیون یا پول توجیبی کمتر. بهتر است که این کار را هر دفعه انجام دهید، تا کودک شما به طور کامل بداند که این کاهش ها به رفتار او وابسته است.
به برنامه وفادار باشید
تا جای ممکن، به طریقی یکسان به پرخاشگری در کودکان پاسخ دهید. پاسخ کسل کننده و قابل پیش بینی شما (خیلی خب، باز هم دوستت رو زدی، دوباره جریمه می شی) الگویی پدید خواهد آورد که کودک شما آنرا تشخیص داده و انتظارش را خواهد داشت. در نهایت، پیش از اینکه مرتکب عملی اشتباه شود پیامدهای آن را پیش بینی خواهد کرد.
مثال بیاورید
مهم نیست که چقدر از دست او عصبانی باشید، سعی کنید از داد زدن، برخورد فیزیکی، و بَد نامیدن وی خودداری کنید. این کار به جای اینکه رفتار وی را تغییر دهد، به وی می آموزد که پرخاشگری کلامی و فیزیکی راهی برای برخورد در زمان عصبانیت است. در مقابل، با کنترل خشم خود و برخورد خونسردانه در مواقعی که پایش را از خط بیرون می گذارد، به وی مثالی خوب از نحوه ی برخورد ارائه دهید.
اولین قدم در کنترل رفتارش
 حتی اگر در ملاعام کاری کند که شما را آزار دهد، به برنامه ی جریمه ی خود وفادار بمانید. اغلب بزرگترها وضعیت شما را درک می کنند، در نهایت، همه چنین وضعیتی را تجربه کرده ایم. اگر مردم به شما خیره شدند، آنطور که خود تشخیص می دهید وضعیت را اداره کنید.
حس مسئولیت را تقویت نمایید
اگر پرخاشگری کودک شما به دارایی های کس دیگری صدمه وارد سازد یا خرابی به بار آورد، باید خودش آن را درست کند. او می تواند یک اسباب بازی شکسته را با چسب بچسباند، یا اشیایی را که در زمان عصبانیت پرت کرده است جمع کند. حتی ممکن است لازم باشد که از پول توجیبی خود برای جایگزینی یا تعمیر شیئ مورد نظر استفاده کند. این کار را به عنوان یک تنبیه بروز ندهید، بلکه آنرا نتیجه ای طبیعی از عملی پرخاشگرانه بدانید ، کاری که هرکسی که چیزی را شکسته باشد باید انجام دهد. همچنین مطمئن شوید که کودک تان وقتی پایش را از حدود فراتر می گذارد حتما عذرخواهی کند.
وقت تماشای تلوزیون را کاهش دهید
کارتون ها و دیگر برنامه های به ظاهر معصومانه ی کودکان گاه سرشارند از داد و فریاد، تهدیدها، هل دادن ها، یا برخورد های فیزیکی. اگر در یک برنامه اتفاقی می افتد که شما نمی پسندید، در موردش با او حرف بزنید: «دیدی چطور پسره اون یکی رو هل داد تا چیزی رو که می خواست بگیره ؟ این اصلا کار خوبی نیست، هست ؟»
به رفتار خوب جایزه دهید
به جای اینکه تنها وقتی که وی کار بدی می کند به وی توجه نشان دهید، سعی کنید وقتی کار خوبی می کند هم او را تشویق کنید.به او نشان دهید که کنترل نفس و حل دعوا  رضایت بخش تر از برخورد فیزیکی با دیگر کودکان است و نتایج بهتری در پی دارد. تقویمی روی در یخچال یا در اتاق خوابش بگذارید، و به وقتهایی که می تواند عصبانیت و خشم خود را کنترل کند، به وی با چسب های رنگی جایزه دهید. وقتی تعداد خاصی از این چسب ها را دریافت کرد، یک جایزه ی کوچک به وی دهید – مثل رفتن به شهر بازی، یا یک اسباب بازی نوین.
از کمک گرفتن نترسید
برخی کودکان در مقایسه با دیگران مشکل پرخاشگری بیشتری دارند. اگر رفتار کودک مهد کودکی شما مداوم و شدید است، در کارهای مدرسه و دیگر فعالیت های گروهی مزاحمت ایجاد می کند، یا به حمله های فیزیکی به کودکان یا بزرگسالان دیگر می پردازد، با دکتر او مشورت کنید. منبع مشکل هرچه باشد، مشاور می تواند به کودک شما در مدیرت احساساتی که به پرخاشگری در کودکان می انجامد کمک کند، و به او یاد دهد که چگونه آن احساسات را در آینده کنترل نماید.
منبع : نبض ما
.

منبع : tebyan.net