آکاایران: تخلیه نشدن انرژی کودک عاملی برای عصبی شدن

چرا کودکان عصبی می شوند؟

یک روانشناس کودک در رابطه با چرایی عصبی شدن برخی از کودکان در سال های ابتدایی زندگی خود توضیحاتی را ارائه کرد.

آکاایران: چرا کودکان عصبی می شوند؟


 مریم پرهیزگار گفت: تخلیه نشدن انرژی کودک سبب ایجاد مشکلاتی برای او شده و در مرور زمان، کودک عصبی می شود. کودکی که دوست دارد خود را با جنب و جوش تخلیه کند، اما پدر و مادر به او اجازه این کار را نمی دهند، مانند کسی است که بغض گلویش را گرفته، اما به او اجازه گریه کردن نمی دهند.
این روانشناس کودک با تاکید بر تاثیر منفی جلوگیری از فعالیت های کودکان اظهارکرد: تخلیه نشدن انرژی کودک از طریق بازی و یا حتی شیطنت به شدت روی آرامش روانی و عصبی کودک تاثیر منفی دارد و همین موضوع سبب می شود یک کودک در سال های ابتدایی زندگی خود تبدیل به فردی عصبی شود.
پرهیزگار در رابطه با روش های مناسب تخلیه انرژی کودکان تصریح کرد: یکی از اصلی ترین راه های تخلیه انرژی کودک، بازی های فعال است. بازی هایی که کودک در آن جنب و جوش دارد و ساکن نیست بهترین نوع بازی به حساب می آید.
وی با اشاره به لزوم تقویت صفات اخلاقی کودکان تصریح کرد: والدین باید بدانند که به جای تعریف مدام از ظاهر کودک، از صفات اخلاقی خوب آن ها تعریف کنید. جملاتی مانند عجب دختر مهربانی هستی، چقدر مودبی، چقدر خوش اخلاقی، تو چه تصمیم های عاقلانه ای می گیری و... به مراتب می تواند در رشد و پرورش یک کودک نقش قابل توجهی را ایفا کند.


.

منبع : tebyan.net