یکی از مشکلاتی که بچه های امروزی دارند استفاده زیاد از لوازم الکترونیکی مانند تبلت و موبایل و… است. حال والدین چگونه باید آنها را از کودک شان جدا کنند. این روزها به هر خانه ای که وارد می شوید، به جای سرگرم بودن کودکان با خمیرهای بازی که خلاقیت شان را بالا می برد و مهارت دست های شان را بیشتر می کرد، تبلت هایی در دست بچه ها جا دارد که چشم های شان را خسته و مفاصل دست های شان را ضعیف می کند

. در این میان والدینی که امکان خرید چنین ابزاری برای کودک شان ندارند هم از خود گذشتگی کرده و او را با گوشی هوشمند تلفن همراه شان سرگرم می کنند و مهارت کودک شان در انجام بازی های مختلف را به رخ این و آن می کشند. بچه های امروزی تمایلی به دویدن، کاردستی درست کردن و نقش پذیری در بازی هایی که نسل ما از آنها لذت می برد، ندارند. آنها ترجیح می دهند روی مبل راحتی لم بدهند، یک کاسه پفک کنارشان بگذارند و هر روز چندین مرحله از بازی ای که به آخر رساندنش کار هر کسی نیست را رد کنند.

استفاده بیش ار حد کودکان از موبایل و تبلت

 

نشانه اعتیاد به موبایل و تبلت در کودکان

-کودک موبایل را همه جا می برد، حتی به رختخواب.

-کودک همراه با موبایل به خواب می رود.

-نمی‌دانید که شارژ موبایل کودک چطور تمام می‌شود.

-اگر موبایل را از او بگیرید دچار وحشت می‌شوید.

-تمایل دارد گوشی را همه جا با خود ببرد حتی پارک!

-در زمان پخش برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش سرش را از موبایل برنمی دارد.

-حین صرف غذا از گوشی استفاده می کند.

-روزانه مدت زمان استفاده از موبایل را افزایش می دهد.

-بلافاصله بعد از بیدار شدن سراغ گوشی اش می رود.

کاهش وابستگی کودکان به موبایل 

 

 


مقصر اصلی وابستگی خردسالان به موبایل کیست؟
باید به نکته مهمی توجه کرد و آن این که نخستین عامل وابستگی فرزندان به موبایل و فضاهای این چنینی خود والدین هستند. داستان از این جا شروع می شود که والدین برای نشان دادن مهر پدرانه و محبّت مادرانه خویش و یا برای سرگرم ساختن کودکان و این که بدون هیچ سروصدایی دست از سر آنها بردارند، در نخستین مناسبت زندگی آنها مانند تولد یا موفقیت در درس و ... برای آنها تبلت، گوشی یا یک بازي الکترونیکی می خرند. غافل از این که درصورتی که این مهر و محبّت با مدیریت و کنترل همراه نباشد، حتی زمینه آسیب های جبران ناپذری را برای وی فراهم نموده اند.

 

درمان اعتیاد کودکان به گوشی

معایب استفاده از موبایل و تبلت در کودکان

کودک برای ایجاد یک رابطۀ خوب و داشتن روابط اجتماعی بالا، نیاز به ایجاد ارتباط دارد. وابستگی کودک به موبایل به او این اجازه را نمی‌دهد که با ردۀ همسالان خود ارتباط مؤثر برقرار کند. کودکان این روزها، یا در حال ارسال پیامک هستند، یا مشغول بازی با موبایل و یا گوش دادن به موسیقی.

این سیستم در روند رشد اجتماعی کودک اخلال ایجاد کرده سبب توقف هوش اجتماعی شده، توانایی ارتباط با دیگران را از کودک سلب می‌کند.

اضطراب والدین دغدغه‌مند

وابستگی کودک به موبایل چنان اضطرابی را در جان پدر و مادر می‌اندازد که کمتر چیزی می‌تواند اینگونه یک پدر یا مادر را به هم بریزد. چهرۀ سرد کودک که سر در موبایل دارد و بی‌دلیل لبخند می‌زند و یا اخم می‌کند.

در مهمانی‌ها به جای اینکه با کودکان همسن و سال خود که بعضاً به بازی‌های سالم مشغول هستند، همگام شود، موبایل در دست در لاک خود فرو رفته است.

تأثیرات مخرب موبایل در کودک

اشعۀ موبایل که همه مادران باردار در دوران حمل خود از آن دوری می‌کنند و همیشه نگران تأثیر مخرب آن بر جنین خود هستند، بعد از بارداری و بزرگ شدن کودک به دست فراموشی سپرده می‌شود. وابستگی کودک به موبایل یعنی به جان خریدن مضرات اشعۀ موبایل، همانی که در دوران بارداری به شدت از آن دوری می‌گزیدیم.

کودکان به دلیل اینکه دارای جمجمه‌ای کوچکتر از بزرگسالان هستند، زودتر و بیشتر تحت تأثیر اشعه‌ها و انرژی‌هایی چون وای‌فای هستند. مغز کودکان هنوز میزان آب زیادی را در خود دارد، همین امر سبب جلب بیشتر اشعه های مضر می‌شود.

عدم تمرکز

وابستگی کودک به موبایل سبب عدم تمرکز در او شده، حافظۀ کوتاه مدتش را ضعیف می‌کند. کودک دچار اختلالات خواب شده، افسردی و خستگی مزمن را تجربه می‌کند. اینها تا مدت‌های مدید و چه بسا تا آخر عمر گریبان‌گیر فرزند شما می‌باشد.

در نسل‌های گذشته بچه‌ها دارای انرژی بیشتری بودند، شادتر و بانشاط‌تر از حالا بودند. اما بچه‌های امروز در مقایسه با بچه‌های دیروز دچار اختلال‌های فراوانی از جمله عدم تحرک، افسردگی و خستگی مفرط هستند.

وابستگی کودک به موبایل و آینده‌ای نه چندان روشن

اگر می‌خواهید که دچار انقراض نسل نشوید، (ناباروری کودکان در آینده)، اگر نمی‌خواهید کودک‌تان قدش کوتاه بماند، یا از لحاظ ذهنی رشد نکند؛ دسترسی او به موبایل و آیپد و تبلت را محدود کنید.

کودکانی که بیش از حد با موبایل سر و کار دارند، بیم آن می‌رود که در آینده با مشکلاتی از این دست روبرو شوند. بی‌خوابی‌هایی که کودک بر اثر وابستگی به موبایل تجربه می‌کند می‌تواند آثار زیان‌باری به همراه داشته باشد.

وابستگی کودک به موبایل و تأثیر مخرب آن بر انگشتان

متخصصان می‌گویند کودکانی که از انواع لمسی تلفن همراه استفاده می‌کنند، به مرور و در آینده‌ای نه چندان دور دچار مشکلات عضلانی می‌شوند. این کودکان دچار تأخیر در حرکات دست و حتی آسیب انگشت‌های دست می‌شوند.

وابستگی کودک به موبایل او را از انجام دیگر کارها مانند ساختن کار دستی، نقاشی کردن، بازی‌های کودکانه و خلق اثر باز می‌دارد و ذهن و فعالیت او مدام درگیر لمس موبایل است و در نتیجه اختلال عملکرد در کودک را در پی دارد.

دیگر آثار مخرب وابستگی کودک به موبایل

بلوغ زودرس، بهرۀ هوشی پایین، خشونت و عصبیت را نیز از دیگر آثار مخرب وابستگی کودک به موبایل می‌توان نام برد.

بلوغ زودرس

وابستگی کودک به موبایل، اینترنت، تماشای برنامه‌های خارج از ردۀ سنی در تلویزیون، به دلیل اینکه کودک را با مسائل بزرگسالان آشنا می‌کند، و توجه آنها به آن مسائل جلب می‌شود، ممکن است باعث بلوغ زودرس در آنها شود.

کودک نباید به یک زندگی بی‌تحرک عادت کند، او نیاز به دویدن و بازی کردن و حرکت دارد.

بهرۀ هوشی پایین، خشونت و عصبیت

اگر والدین کنترل خود از کودکان بردارند و او را کنترل نکنند، پیامدهای نامطلوبی دامنگیر آنان خواهد شد. اکثر بازی‌هایی که در موبایل‌ها وجود دارد خشن و سرشار از تنش است، این بازی‌ها می‌تواند بر روند رشد ذهنی کودکان تأثیر منفی بگذارد.

کودکان سعی می‌کنند خشونت موجود در بازی‌ها را در زندگی خود پیاده کنند، با آنها همزادپنداری کرده خود را با او یکی می‌دانند. این باعث می‌شود عصبیت و خشونت در کودک به شکلی بی‌رویه افزایش پیدا کند.

 

درمان ترک گوشی کودکان

 

راهکار های برای کاهش وابستگی کودکان به موبایل


داشتن گوشی اختصاصی ممنوع!
والدین نباید به کودک و نوجوانشان تا پیش از سن بلوغ و تشخیص راه درست و غلط و هنگامی که بتوانند انتخاب درستی داشته باشند، اجازه داشتن گوشی اختصاصی و وارد شدن آنها به فضای مجازی را بدهند.

از زمانسنج استفاده کنید
استفاده از تایمر برای این که ، فرزندتان از زمانی که برایش اتخاذ نموده اید ، خارج نشود، بسیار لازم است. تایمر میتواند لحظه پایان بازي را به فرزندتان گوش زد کند. توجه داشته باشید که کودکان برای تغییر کردن مقاومت می کنند. اخطار دادن به آن ها از اینکه وقت بازیش رو به پایان است، به آن ها اجازه می دهد تا راحتر از بازي های مجازی دل بکنند.

انجام بازي پس از تمام شدن تکالیف درسی
با فرزندتان صحبت کنید تا تکلیف های درسی اش را انجام نداده باشد، حق بازي کردن ندارد. این تکالیف امکان دارد ، کارهای شخصی فرزندتان باشد و یا کارهایی که معلم ها از آن ها می خواهند. چک کنید که کارشان را پشت گوش نینداخته باشند.

فرزندانتان را در انجام کارهای منزل شریک کنید
– اجازه دهید فرزند شما گاهی وقت ها فعالیتی را که دوست دارد ، خودش انتخاب کند. توجه داشته باشید مجبور کردن کودکان برای انجام کاری که میلی برای انجام آن ندارند، میتواند سبب سرخوردگی آن ها شود. تا جایی که ممکن است ، کودکان را مجبور به کاری نکنید، به دلیل آن که امکان دارد با نتیجه کاملاً معکوسی روبه رو شوید.

– در انجام کارهای خانه مانند پهن کردن سفره برای شام از فرزند و یا فرزندان خود کمک بگیرید. تلاش کنید فرزندتان را برای انجام بعضی امور خانه تشویق کنید تا از این که در کنارتان هستند، احساس غرور و آرامش کنند. هنگامی که شما از فرزند خود کاری را میخواهید ، یعنی او را فردی متعهد و مسئولیت پذیر تصور کرده اید. فرزندان هنگامی که بتوانند در انجام کارهای خانه نقشی داشته احساس بهتری خواهند داشت و کمتر به سمت وسایل اکترونیکی می روند.