برترین ها:
آموزش دستشویی رفتن به کودکان (1)توضیح مراحل


تفاوت دستشویی در پوشک و توالت را برای کودک خود توضیح دهید. دفعه بعدی که کودک در پوشک خود دستشویی کرد او را روی توالت قرار دهید و پوشکش را داخل کاسه خالی کنید. سپس سیفون را بکشید تا آنها ناپدید شوند.

برای این نوع آموزش می توانید از کتاب های تصویری یا ویدئوهای موجود هم استفاده کنید. با قرار دادن این کتاب تصویری در دستشویی تا حدی به کودک کمک می کنید تا راحت تر دستشویی رفتن را باور و قبول کند.

عادت دادن کودک

هر زمان که کودک دستشویی داشت او را تشویق کنید روی توالت خودش بنشیند. در صورت نیاز حتما به او کمک و یادآوری کنید که می تواند از شما کمک بطلبد.

اگر از نظر شما ایرادی ندارد می توانید به کودک خود اجازه دهید بدون پوشک در خانه بچرخد و توالتش را دم دست بگذارید که در صورت نیاز فورا روی آن بنشیند. البته در این حالت ممکن است تا زمانی که دستشویی رفتن را یاد بگیرد، در گوشه و کنار خانه ادرار کند  و مجبور باشید آنها را تمیز کنید. اما برای پیشگیری از این اتفاق های ناخوشایند بهتر است هر چند وقت یکبار به او یادآوری کنید توالتش دم دست است و هرگاه ادرار یا مدفوع داشت روی آن بنشیند. 

گاهی کودکان به اندازه کافی روی توالت نمی نشینند تا دستشوییشان بیرون بیاید. به او بگویید می تواند یک دقیقه یا بیشتر بنشید تا کارش تمام شود. برای اینکه کودک حوصله این کار را پیدا کنید، با او دستشویی بروید و حتی می توانید برایش کتاب بخوانید یا داستان تعریف کنید.

هنگامی که کودک به درستی و کامل از توالت استفاده کرد او را حسابی تشویق کنید. تشویق باعث می شود تا با اشتیاق بیشتری آموزش ببیند. البته در این کار هم زیاده روی نکنید تا کودک خود را زیر بار توجه های زیاد احساس نکند و عصبی نشود.

تهیه شلوار آموزشی

در طول دوره آموزش دستشویی رفتن می توانید از شلوارهای آموزشی استفاده کنید. این شلوار در واقع نوعی شورت یکبار مصرف است که همچون پوشک بسته نمی شود اما اگر کودک در آن دستشویی کند بیرون نمی ریزد. با این شورت ها می توانید به کودک اطمینان کنید تا خودش لباسش را در بیاورد و توالت کند. 

از آنجا که این شلوارها خیلی راحت نیستند کودک وقتی درون آن دستشویی می کند خودش هم آن را حس می کند. می توانید از این روش به دلخواه خود استفاده کنید: یا آن را چند ساعت در روز استفاده کنید یا آنها را شب ها پوشک کنید.

,آموزش دستشویی رفتن به کودکان (2) کودک,دستشویی,آموزش,رشد و تکامل کودک ، خلاقیت کودک


پسرفت ها را به خوبی کنترل کنید

آموزش توالت رفتن برای هر دو والدین و کودکان دشوار است. در نظر داشته باشید عقب نشینی و پسرفت ها در این دوره بسیار معمولی و نرمال هستند و همه کودکان این دوران را سپری می کنند تا بالاخره به جایی برسند که دیگر شلوار خود را خیس نکنند.

اگر برحسب اتفاق کودک خودش را دوباره خیس کرد عصبانی نشوید و کودک را تنبیه نکنید. به یاد داشتن باشید ماهیچه های بدن کودک به تازگی یاد گرفته اند که تحت فرمان مغز باشند و شاید گاهی نتواند جلوی ادرار یا مدفوع خود را بگیرد. اما مطمئن باشید که کودک آموخته باید روی توالت دستشویی کند. تکامل این پروسه به زمان نیاز دارد.

برای کاهش این اتفاق ها چه کاری می توان انجام داد؟ بهتر است لباس هایی تن کودک کنید که خیلی سریع بتواند آن را در بیاورد. اگر بر اساس اتفاق کودک دستشویی کرد با او برخورد خوبی داشته باشید و با آرامش کامل محل آلوده را پاک کنید. با مهربانی به او گوشزد کنید دفعه بعد دستشویی برود.

آموزش شبانه

اگر حتی کودک شما یاد بگیرد همه روز خشک باشد، اما ماه ها یا حتی سال ها طول می کشد تا بتواند شب ها نیز جای خود را خیس نکند. در سال های ابتدای زندگی بدن کودک هنوز رشد کافی ندارد تا شب بیدار شود و دستشویی برود. به همین دلیل بسیار عادی است که کودک حتی تا 6 سالگی هم شبها جای خود را خیس کند.

اما می توانید به او آموزش دهید شب ها هم وقتی دستشویی دارد به توالت برود. مثلا به او بگویید اگر نیمه شب از خواب برخاست و باید دستشویی می رفت از شما کمک بخواهد. حتی می توانید توالت او را نزدیک تختخوابش قرار دهید تا شب بدون مشکل دستشویی کند.

زمانی که کودک در طول شب خود را خیس نمی کند بهترین زمان برای آموزش شبانه دستشویی رفتن است. یک ورقه پلاستیکی روی تشت و زیر ملافه قرار دهید. کودک را با لباس زیر بخوابانید و او را عادت دهید قبل از خواب دستشویی برود. او هنگامی که از خواب بر می خیزد بر حسب عادت دستشویی می رود.

باید توجه داشته باشید برخی از کودکان تا سن مدرسه نمی توانند شب ها جای خود را خیس نکنند. شما هم کار زیادی برای برطرف کردن آن نمی توانید انجام دهید. فقط سعی کنید کودک پیش از خواب مایعات کمتری بنوشد. یا دوباره او را پوشک کنید و دوباره چند ماه بعد آموزش را از سر بگیرید شاید این بار کارساز شد.

موفقیت

وقتی کودک از نظر روحی و فیزیکی آماده یادگیری مهارت های جدید شدند، می توانند خودشان دستشویی بروند. اگر بتوانید در طول دوران آموزش صبور و مهربان باشید، سریع تر می توانید در این مسیر موفق شوید.