مجله شهرزاددست و پاهای کوچکش را تند و تند حرکت می‌دهد و به گوشه‌هایی که حتی فکرش را هم نمی‌کنید سرک می‌کشد. روزهای اول، این سر زدن‌های کودکانه شما را هیجان زده می‌کند. اما مدتی که بگذرد، نگرانی هم با این هیجان همراه می‌شود. کودک نوپای شما با این سرک کشیدن‌هایش، گاهی خرابی به بار می‌آورد و گاهی به خودش آسیب می‌زند. اما نگران نباشید. شما می‌توانید راه را روی این خراب‌کاری‌ها ببندید. اگر فرزند شما هم وارد 7 ماهگی شده و همین امروز و فرداست که چهار دست و پا رفتن را یاد بگیرد، بهتر است تغییرات کوچکی در خانه‌تان ایجاد کنید و محیطی امن را برای کنجکاوی‌های کودکانه‌اش بسازید. پس با ما باشید و قبل از هر کاری، خطرناک‌ترین گوشه‌های خانه‌تان را بشناسید.لوازم آرایشی و بهداشتی

هیچ گونه مایع شیمیایی را روی زمین نگذارید. دارو‌ها، شوینده‌ها، عطرها و لوازم بهداشتی از قبیل الکل و استون را حتی برای یک لحظه هم در ارتفاعی نگذارید که فرزند کوچک‌تان بتواند به آن دست پیدا کند. یادتان نرود که بچه‌ها عاشق این هستند که محیط اطراف‌شان را از راه طعمش بشناسند و هرچه را که ببینند به دهان خود نزدیک می‌کنند. پس حتی برای یک لحظه هم سوهان ناخن یا یک ماده شوینده را در گوشه‌ای که دسترسی‌اش برای کودک‌تان ممکن است، قرار ندهید.

وسایل گرمایشی


تمام نقاطی که ممکن است باعث سوختگی پوست نوزاد‌تان شود را بپوشانید یا با بستن راه کودک، مانع از ورودش به آنجا شوید. سعی کنید روی رادیاتور‌های شوفاژ پارچه بیندازید و جلوی شومینه یا بخاری را به شکلی مسدود کنید که فرزند‌تان نتواند راهی برای وارد شدن به آن پیدا کند. برای بستن این راه هم نکات ایمنی را رعایت کنید. راه را با وسایلی که ممکن است در صورت برخورد فرزند‌تان با آنها بشکنند یا روی او بیفتند، نبندید.

پله‌ها


پله‌ها از دیگر مکان‌های خطرساز هستند. شاید نوزاد شما در آغاز چهار دست و پا راه رفتنش نتواند از آن‌ها بالا برود، اما یادتان نرود که بچه‌ها خیلی زود مهارت‌های تازه را یاد می‌گیرند. پس مسیر دسترسی فرزند‌تان به پله‌ها را مسدود کنید. سعی کنید برای بستن راه فرزند‌تان، از ابزار‌هایی استفاده کنید که به راحتی سر نمی‌خورند و کنار نمی‌روند.

پنجره‌ها

اگر در طبقه‌های بالای یک آپارتمان زندگی می‌کنید، احتمالا حفاظ پنجره شما کامل نیست و شاید مجبور باشید حفاظ بلند‌تری را برای پنجره انتخاب کنید. یادتان نرود نوزاد شما یک روز بدون آنکه بدانید مهارت ایستادن را پیدا می‌کند و ممکن است بخواهد مهارتش را در کنار پنجره باز خانه شما امتحان کند. ممکن است پنجره‌های باریکی در خانه شما وجود داشته باشند که به خاطر همین کوچکی‌شان هیچ حفاظی ندارند. یادتان نرود که نوزادتان به آن اندازه کوچک هست که بتواند از این پنجره رد شود. پس حفاظ دار کردن آنها را هم فراموش نکنید.

کیف‌ها


حتی برای یک لحظه هم کیف‌تان را با در باز وسط اتاق نیندازید. فراموش نکنید که کیف شما پر است از خرده ریزهایی که می‌تواند به فرزندتان آسیب بزند یا به خفگی او منجر شود و خودتان هم ندانید. پس بهتر است تا دیر نشده راه فاجعه را ببندید.

میز‌ها


حالا وقت آن است که تمام گوشه‌های تیز خانه را امن کنید. گوشه میز‌ها، گوشه قرنیز دیوار و همه نقاطی که ممکن است  فرزندتان به آنها برخورد کند و آسیب ببیند را باید کمی نرم‌تر کنید. اگر میزهای‌تان شیشه‌ای است، بد نیست تا مدتی از آنها استفاده نکنید و اگر زاویه‌های خطرناکی دارد، آنها را با پد‌های نرم بپوشانید.

کیسه‌ها


یکی دیگر از چیزهایی که ممکن است باعث خفگی نوزاد شما شود، کیسه‌های پلاستیکی است. پس در هیچ شرایطی آنها را سر راه او قرار ندهید. ممکن است نوزادتان سرش را در این کیسه‌ها فرو کند و به خاطر نبودن اکسیژن تنها در چند دقیقه خفه شود یا یه تکه از آن را جدا کرده و قورت دهد و راه نفسش را بند بیاورد.

,دردسرهای امنیتی کودکان کنجکاو! کودک,کنجکاو,خطرات,رشد و تکامل کودک ، خلاقیت کودک


پریز‌های برق

وقت آن رسیده که تمامی پریز‌های برق و تلفن را با درپوش مسدود کنید. سیم‌های برق را داکت بندی کنید یا به شکلی سر و سامان دهید که پای نوزاد‌تان به آنها گیر نکند. سیم رابط‌هایی که پریز‌های وسایل برقی را به آنها زده‌اید را هم از دسترس نوزادتان دور نگه‌دارید.

نوشت‌افزارها


مداد، خودکار، پاک کن و خط کش هم از خطر سازهای دیگری هستند که جان نوزاد شما را به خطر می‌اندازند. اگر فرزند بزرگتری دارید که وسایل نقاشی و نوشتنی‌اش را وسط خانه پخش می‌کند یا اگر خودتان با نوشتن سر و کار دارید، مراقب باشید. یک پاک‌کن کوچک به راحتی می‌تواند او را خفه کند و نوزاد بی‌احتیاط شما می‌تواند با خودکار و خط‌کش، به گلو یا چشم‌هایش آسیب بزند.احتمالا وسایل تزئینی

وسایل تزئینی


شما هم با ظروف یا شمعدان‌های کوچک، سعی کرده‌اید به خانه‌تان کمی رنگ دهید اما اگر فرزندتان از 7 ماهگی عبور کرده است، باید این اصول زیبایی شناسی را فراموش کنید و وسایل تزئینی‌تان را از سر راه او بردارید. روی میز تلوزیون و میزهای عسلی، وسایل شکستنی یا نوک تیز قرار ندهید. شاید هم مجبور باشید مدتی شمع‌های‌تان را هم از روی آنها بردارید تا مبادا نوزادتان بخواهد طعم آنها را هم بچشد.

,دردسرهای امنیتی کودکان کنجکاو! کودک,کنجکاو,خطرات,رشد و تکامل کودک ، خلاقیت کودک


درها

مراقب در‌ها باشید. حتی یک لحظه باز ماندن در خانه می‌تواند حادثه جبران‌ناپذیری را برای‌تان به همراه بیاورد. حتی اگر در یک اتاق از خانه وسایلی دارید که نمی‌خواهید نوزادتان سراغ‌شان برود، در آن اتاق را هرگز باز نگذارید. هیچ وقت نگویید در این یک لحظه اتفاقی نمی‌افتد. اتفاق‌های جبران ناپذیر همیشه در لحظه‌ای می‌افتد که انتظارش را ندارید.

لباس‌ها


سعی کنید تا مدتی بلوز‌های آستین‌دار و شلوار‌های بلند رکابی یا جوراب‌دار را برایش انتخاب کنید تا هنگام چهار دست و پا رفتن آرنج‌ها و زانو‌هایش آسیب نبیند. شلوار‌های رکابی و جوراب‌دار  باعث می‌شوند حتی در زمان راه رفتن هم شلوار نوزاد‌تان بالا نرود و برایش مزاحمت ایجاد نکند. شاید هم بد نباشد در این روزها لباس‌های یکسره‌ای که آستین و جوراب دارند را برایش انتخاب کنید تا با خیال راحت‌تری بتواند حرکت کند.

کابینت‌ها


بچه‌ها عاشق این هستند که کابینت‌ها را باز کنند و با وسایل درون‌شان بازی کنند. اگر در کابینت‌های پایین آشپزخانه وسایلی دارید که ممکن است برای او خطرساز باشند، با قرار دادن یک تکه چوب یا ملاقه بین دستگیره‌های کابینت‌ها، کاری کنید که نوزادتان نتواند در کابینت را باز کند. البته بد نیست کابینت ظرف‌های پلاستیکی و بی‌خطر را باز بگذارید تا او از لذت چنین بازیی محروم نشود.

کوچولوهای خوردنی


اجسام یا خوراکی‌هایی که اندازه کوچکی دارند و ممکن است فرزند‌تان آنها را در دهانش قرار دهد و در گلویش گیر کنند را از دسترسش دور نگه دارید. یادتان نرود که یک دانه انگور هم برای نوزادی مثل او می‌تواند خفگی ایجاد کند. پس وقتی قرار است به ساختن یک خانه امن فکر کنید، دنیا را از دریچه دید او ببینید.

سرامیک‌ها


بهتر است خانه را کاملا فرش کنید یا موکت‌های پرزبلندی که فرزند‌تان می‌تواند به راحتی روی آنها حرکت کند را کف خانه پهن کنید. چهار دست و پا رفتن روی سرامیک هم باعث یخ کردن پهلوهای او می‌شود و به خاطر سفت بودن برای حرکات یک نوزاد مناسب نخواهد بود.

چند حرف نگفته

 دنیا را از نگاه او ببینید


اگر هنوز هم مطمئن نیستید که تمام گوشه‌های خطر‌ساز خانه را پوشانده‌اید یا نه، مثل او روی زمین خم شوید و به خانه از زاویه‌ای که او نگاه می‌کند نگاه کنید. شاید واقعا نقطه خطرناکی وجود داشته باشد که از آن بالا قابل دیدن نیست.

 راهش را سد  نکنید


حالا که خانه را برای نوزاد‌تان امن کرده‌اید، دیگر دلیلی ندارد مدام جلوی او را بگیرید و آزادی‌اش را محدود کنید. اعتماد به نفس فرزند‌تان را با این رفتارهای وسواس‌گونه از بین نبرید و بگذارید در همان محدوده امنی که فراهم کرده‌اید، آزادانه حرکت کند.

 انگیزه حرف اول را می‌زند


اگر می‌خواهید نوزاد‌تان را به حرکت کردن تشویق کنید، اسباب‌بازی‌ها یا وسایلی که بیشترین علاقه و توجه را به آنها دارد،، در گوشه گوشه خانه قرار دهید تا به انگیزه در دست گرفتن آنها، کمی حرکت کند و چهار دست و پا به سمت‌شان برود.