شهرزاد: کار‌شناسان پوشاک در سراسر جهان بر این باورند انتخاب جنس لباس نوزاد، پارچه و نخی که برای تهیه لباس، دستمال یا حوله به کار رفته است می‌تواند تاثیر مستقیم بر حفظ سلامت و تندرستی نوزاد داشته باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم برخی از رایج‌ترین و مهم‌ترین نکات بهداشتی را که هنگام انتخاب پوشاک نوزاد باید رعایت کنید، با هم مرور کنیم.
سراغ الیاف مصنوعی نروید

برای انتخاب پارچه لباس نوزاد یا انتخاب لباس نوزاد باید دقت کنید که هرگز به سراغ پارچه‌هایی که الیاف مصنوعی دارند، نروید. این الیاف ممکن است برای پوست نوزادتان حساسیت ایجاد کند و موجب التهاب و سوزش پوست او شود. بنابراین توصیه‌های زیادی در این زمینه مطرح شده که همواره برای تهیه لباس نوزاد به سراغ پارچه‌هایی بروید که از الیاف طبیعی نخی و پنبه‌ای تهیه شده باشند. این لباس‌ها می‌توانند بهترین محافظ برای پوست نوزاد باشند.

به این نشانه‌ها توجه کنید

هرگاه با شست‌وشوی لباس، ملحفه، پتو یا دستمال نوزادتان شاهد بروز علائمی مانند جوش، خشکی، پوسته‌پوسته شدن یا التهاب و قرمزی در پوست او شدید پیش از هر کاری باید آن لباس یا پتو را از نوزادتان دور کنید چرا که ممکن است از شوینده نامناسبی برای شستن لباس استفاده کرده باشید. بنابراین در این حالت لباس را از کودک دور کنید و آن را چند بار به خوبی آب‌کشی کنید تا آثار ماده شوینده از آن خارج شود. به این ترتیب می‌توانید با خیال راحت در دفعات بعدی از آن لباس استفاده کنید. البته به شرط آن‌که از جنس الیاف لباس‌تان مطمئن باشید و خیال‌تان راحت باشد که بهترین الیاف را برای جنس لباس نوزادتان انتخاب کرده‌اید.

چگونه لباس نوزاد را بشوییم

برای شست‌و شوی لباس نوزاد هرگز از شوینده‌های قوی و صابون‌ها یا پودرهایی که در ترکیب آن‌ها عطر یا مواد حساسیت‌زا وجود دارد، استفاده نکنید. این کار موجب می‌‌شود احتمال بروز حساسیت در پوست نوزاد افزایش پیدا کند یا استعداد ابتلا به حساسیت‌های پوستی یا اگزما در او افزایش یابد. شوینده‌های خاصی برای شست‌وشوی لباس نوزاد وجود دارد که به دلیل داشتن ph پایین بهترین انتخاب برای شست‌وشوی لباس یا پتوی نوزاد محسوب می‌شوند اما باید توجه داشته باشید از آنجا که خاصیت قلیایی این نوع شوینده‌ها اندک است قدرت شویندگی آن‌ها نیز به همان میزان پایین است بنابراین هنگام شست‌وشو باید دقت کافی را داشته باشید و از تمیز و پاکیزه شدن لباس نوزادتان مطمئن شوید.

این نکته را جدی بگیرید

انتخاب پارچه‌های غیرقابل اشتعال نیز یکی از بهترین گزینه‌ها برای نوزادان است. بسیاری از کار‌شناسان پوشاک بر این باورند که انتخاب پوشش غیرقابل اشتعال برای نوزادان از قبیل لباس، کفش و حتی رختخواب می‌تواند در حفظ سلامت نوزاد موثر باشد. در بسیاری موارد مشاهده شده نوع پوشش نوزاد توانسته جان او را در شرایط بحرانی و پرخطر نجات دهد یا احتمال آسیب‌پذیری او را به حداقل برساند.

از پارچه‌های کشی پرهیز کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که کار‌شناسان پوشاک به آن اشاره می‌کنند پرهیز از خرید لباس‌های دوخته شده با پارچه‌های کشی است. این کار‌شناسان معتقدند لباس‌های کشی از آنجا که قابلیت ارتجاعی خوب و مناسبی دارند با بزرگ شدن نوزاد، کش می‌آیند و ممکن است حواس پدر و مادر را از این موضوع دور کنند که لباس نوزاد ممکن است برای او مناسب نباشد یا برای او تنگ شده باشد. در این حالت ممکن است کشش زیاد پارچه که ناشی از بزرگ شدن جثه نوزاد است موجب آسیب دیدن بافت عضلانی نوزاد شود یا کبودی‌ها و حساسیت‌هایی را در پوست او ایجاد کند. حتی در مواردی مشاهده شده فشار ناشی از پارچه کشی بر ناحیه گردن و گلوی نوزاد موجب بروز خفگی و تنگی نفس در او شده است.