برترین ها: حتما شما هم دور و برتان دیده‌اید مادرهایی را که فقط و فقط به دلیل داشتن فرزند کوچک تا سال‌ها قید مسافرت و حتی مهمانی رفتن را می‌زنند. آنها برای این کارشان دلایل متفاوتی می‌آورند؛ از اینکه ممکن است اتفاق ناگواری در طول سفر برای فرزندشان بیفتد تا بیماری و حتی اذیت شدن خودشان. در مواجهه با این والدین وقتی از آنها سؤال می‌شود که آیا تجربه بدی از سفر داشته‌اید، تقریبا همه آنها می‌گویند نه و این کار را به نوعی «سری که درد نمی‌کند دستمال نمی‌بندند» عنوان می‌کنند. مادر سارا هم فکر می‌کرد مسافرت با دختر ۴ ساله به جز سختی هیچ ارمغانی نخواهد داشت. او نگران به هم خوردن نظم خواب و رژیم غذایی فرزندش بود و همین باعث شده بود ۴ سال گذشته را در خانه بماند و از جایش تکان نخورد. وقتی همین تابستان به توصیه یکی از آشنایان  سارا مسافرت با اتومبیل را تجربه کرد، نظرش کاملا عوض شد. او معتقد است تنها چیزی که والدین نیاز دارند داشتن یک برنامه درست است. در این صورت‌‌ همان تعطیلاتی را که آرزو دارند به دست می‌آورند. سفر در کنار تمام مزایایی که دارد در بهبود روابط والدین با فرزندان نقش مهمی داشته و می‌تواند برای آنها خاطرات خوبی بسازد. در این مطلب برخی از نکاتی را که برای سفر با کوچولوی پوشکی یا خردسال بازیگوش‌تان نیاز دارید، پیدا می‌کنید.

,راهنمای رفتن به مسافرت با کودکان مسافرت,کودکان,توصیه,رشد و تکامل کودک ، خلاقیت کودک


خوردنی‌هایی که می‌توانید همراه داشته باشید

بچه‌ها عاشق پیک نیک هستند. اگر با ماشین مسافرت می‌کنید کمی از غذاهای سالم و خوشمزه را برای توقف‌های بین راهی کنار بگذارید. بهتر است به رستوران‌های بین راهی اعتماد نکنید. یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که کودک باید در طول سفر آب کافی به بدنش برسد. بنابراین بهتر است چند عدد از آبمیوه‌های محبوب کوچولویتان را همراه داشته باشید. در طول سفر بهتر است سبک غذا بخورید و در خوردن وعده‌های غذایی چرب زیاده‌روی نکنید. میوه‌ها، ساندویچ، پنکیک و کلوچه‌های آماده برخی از گزینه‌هایی هستند که می‌توانید آنها را از خانه با خود ببرید. در صورتی که با هواپیما سفر می‌کنید ممکن است بسته به ساعت سفر وعده غذایی در هواپیما سرو نشود، بنابراین بهترین کار این است که خودتان غذای مورد علاقه کودکتان را در خانه تهیه کنید تا در طول سفر به دلیل گرسنگی، اوقات شما و خودش را تلخ نکند. در این مواقع یک لقمه نان و پنیر، یک قطعه کوچک شکلات، کیک سالم، یک برش میوه و حتی یک لقمه از چیزی که کودک تا به حال امتحان نکرده می‌تواند کارساز باشد.


هتل گران‌قیمت را فراموش کنید

سعی کنید به جای اقامت در یک هتل بسیار گران‌قیمت، هتلی را انتخاب کنید که امکاناتی را برای کودکان در نظر گرفته است. این احتمال را بدهید که فرزندتان هنگام دویدن در لابی هتل ناگهان به یک گلدان گران‌قیمت برخورد کند و این گلدان بر اثر افتادن هزار تکه شود. مسافرت خانوادگی باید زمانی برای فراغت و انجام برخی فعالیت‌ها که در شهر و خانه نمی‌توان انجامشان داد باشد. اقامت در یک هتل گران‌قیمت گزینه خوبی برای شما و فرزندتان که آرزوی یک سفر لذت‌بخش را دارد، نیست. نکته دیگری که بهتر است در نظر داشته باشید این است که کمی زود‌تر رسیدن به هتل، بهتر از تمام عواقبی است که ممکن است بر اثر دیر رسیدن با آنها مواجه شوید.


خوش‌بین باشید

حرکات بشاش و ناشی از انرژی فرزندتان به بهترین شکل بیرون می‌ریزد. حالا وقت آن است که این خوشحالی سفر را در خانه نیز گسترش دهید. بیشتر از خود سفر همین برنامه‌ریزی‌ها و جمع کردن وسایل می‌تواند سفر شما را واقعا لذت‌بخش کند. می‌توانید قبل از رفتن، داستان‌های هیجان‌انگیزی درباره مقصد مورد نظر برای کودکتان تعریف کنید، همچنین می‌توانید او را در جریان تمام کارهایی که می‌خواهید در آنجا انجام دهید بگذارید.

می‌توانید در زمان خواب چیزهای بامزه فانتزی درباره محلی که درآن قرار دارید را به صورت داستان تعریف کنید. اگر فرزندتان هم در تمام قسمت‌های سفر اعم از برنامه‌ریزی و فعالیت‌های دیگر جزوی از شما باشد، تعطیلات پربار و البته تجربه‌ای بزرگ برای شما خواهد بود.


یک فهرست تهیه کنید

یکی از کارهایی که در مسافرت با یک کوچولو باید انجام دهید این است که تعداد چمدان‌هایتان را زیاد کنید. بچه‌ها خیلی زود لباس‌هایشان را کثیف می‌کنند، بنابراین بهتر است یکی، دو دست از لباس‌هایش را دم دست نگه دارید. چیزهای دیگری که بهتر است در دسترس باشند داروهای موردنیاز، غذای کودک و چند اسباب‌بازی موردعلاقه‌اش است. وقتی کودک اسباب‌بازی‌های خود را در کنارش داشته باشد، شوق بیشتری برای سفر از خود نشان می‌دهد و کمتر بد اخلاق و بهانه گیر می‌شود. فقط حواستان باشد اسباب بازی‌ها از نوع پر‌سروصدا نباشند چون راه طولانی سفر با این سر و صدا‌ها تحمل‌ناپذیر می‌شود. یک بسته‌ بهداشتی تهیه کنید؛ دستمال‌کاغذی، پنبه، محلول یا ژل ضدعفونی‌کننده و دستمال مرطوب را به اندازه کافی در بسته‌تان قرار دهید. دستمال‌های مرطوب خیلی مفید هستند، چون نه تنها دست و صورت را پاک می‌کنند بلکه غذاها و خوراکی‌ها را نیز از روی لباس پاک می‌کنند.


کارهایی که باید در مقصد انجام دهید

وقتی به مقصد رسیدید، فهرستی از مکان‌ها و فعالیت‌هایی که کودکتان قادر به انجام آنهاست تهیه کنید. حواستان به شرایط آب و هوایی و فعالیت‌های جمعی باشد. مثلا اگر در کیش یک روز را برای دیدن دلفین‌ها اختصاص می‌دهید به حتم برای فرزندتان هیجان انگیز‌تر از این خواهد بود که پا به پای شما در مراکز خرید راه برود و خسته شود. شک نکنید تماشای آکواریوم ماهی‌ها هم او را بیشتر ذوق‌زده می‌کند تا ماندن در هتل و تماشای سریال ۹۰ قسمتی. می‌توانید یک برنامه ماجراجویانه گردش البته بسته به محلی که در آن قرار است ترتیب بدهید. به این ترتیب کودکان می‌توانند اولین تجربه اکتشافی خود را در این سفر به دست آورند.


,راهنمای رفتن به مسافرت با کودکان مسافرت,کودکان,توصیه,رشد و تکامل کودک ، خلاقیت کودک


فاصله بیندازید

این سفر بدون شک یک فرصت برای شما و همسرتان برای در کنار هم بودن بیشتر است. در نتیجه برای گذراندن وقت می‌توانید برنامه‌ای برای فعالیت‌هایی که کودکتان می‌تواند در هتل محل اقامت تان انجام دهد ترتیب دهید. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید استفاده از استخر هتل است. بچه‌ها همیشه آب بازی و شنا را دوست دارند. از مدیر هتل درباره سایر امکاناتی که هتل می‌تواند در اختیار کودکتان قرار دهد سؤال کنید. بیشتر اقامتگاه‌ها محل بازی برای کودکان دارند. اگر می‌خواهید با همسرتان درباره مسائل زندگی یا هر چه دلتان می‌خواهد صحبت کنید. این زمان را به وقتی که کودکتان در کارگاه هنری هتل است یا با دیگر بچه‌ها در حال درست کردن قلعه شنی است، موکول کنید. مطمئن باشید می‌توانید با یک پیاده‌روی آرام درکنار همسرتان کلی انرژی به دست بیاورید.

عکس یادتان نرود

اصلا لزومی ندارد به شما یادآوری کنیم که می‌توانید تمام لحظه‌های زیبای با هم بودنتان را با دوربین به ثبت برسانید و حتی آنها را‌‌ همان موقع برای اعضای دیگر خانواده ارسال کنید. خاله، دایی، عمو و عمه هم می‌توانند اولین سفر ماجراجویانه کودکتان، قلعه شنی ساخت خودش یا فیگوری که با عینک آفتابی‌اش گرفته تماشا کنند و در این خاطرات سهیم باشند. عکس یکی از بهترین راه‌ها برای ثبت تمام خاطرات سفر است. یکی دیگر از ثبت‌کننده‌های خاطرات سفر این است که از مکانی که در آن قرار دارید کارت پستال تهیه کرده و اثر انگشت کودکتان را روی آن ثبت کنید و زیرش تاریخ‌ آن روز را بنویسید.


لوازم سفر را مهیا کنید

بد نیست برنامه سفرتان را مرور کنید. بدون‌شک این سفر با گشت و گذار و البته خرید همراه است بنابراین ممکن است پیاده روی طولانی داشته باشید. تمام لوازم مورد نیاز برای سفر همراه با کودکتان را مهیا کنید. یک کالسکه، صندلی ماشین و کریر لوازمی هستند که در طول مسافرت زیاد به آنها نیاز پیدا می‌کنید. همراه داشتن این لوازم احساس راحتی بیشتری ایجاد کرده و شما را از استرس دور می‌کند. برای اینکه این سفر را خاطره‌انگیز و لذت‌بخش کنید باید تا دندان مسلح باشید.