هر زوجی وقتی به بچه‎دار‌شدن فکر کند، یکی از فاکتورهایی که در نظر می‎گیرد، حتما هزینه‎های زندگی است. دیگر گذشت آن روزهایی که تولد یک بچه به جز مدتی حول‌و‌حوش زایمان مادر، تاثیر خاصی روی زندگی نداشت. حالا برای تولد بچه‎ها از قبل کلی برنامه، هزینه و هدف هست که تا آخر عمرش ادامه پیدا می‎کند. این پرونده قرار است یک راهنما باشد برای کسانی که تصمیم به بچه‎دار شدن دارند، تا بدانند احتمالا با چه هزینه‎هایی مواجه می‎شوند. البته ممکن است شما نیاز به تعدادی از این هزینه‎ها نداشته باشید یا به دلایلی هزینه‎های خاص دیگری پیدا کنید. دقت کنید، هزینه‎های پزشکی که در زیر آمده، به جز در مواردی که ذکر شد، بدون احتساب هرگونه بیمه است.بخش اول

روزهای تصمیم‎گیری

این روزها همه والدین می‎دانند که یکی از شروط داشتن بارداری مطمئن و نوزاد سالم، آمادگی پیش از بارداری است. این آمادگی برای‌تان کمی هم خرج دارد که معمولی‎ترین‎هایش این‎هاست.
 • مراجعه به پزشک
پیش از هر کار باید نزد یک پزشک متخصص زنان و زایمان بروید. هزینه‎هایی که احتمالا در مطب با آن‎ها مواجه می‎شوید، این‎ها هستند:
ویزیت، تشکیل پرونده، تعیین قد، وزن و فشار و... : 12هزار تومان
وسایل معاینه: 10 هزار تومان
تست پاپ‎اسمیر: 6 هزار تومان
 • داروهای تقویتی
معمولا پیش از بارداری فقط قرص فولیک‎اسید را تجویز می‎کنند که بسیار ارزان‎قیمت است، اما اگر کمبود آهن یا کلسیم داشته باشید، ممکن است مجبور شوید این هزینه‎ها را هم بپردازید.
قرص آهن یا کلسیم خارجی: هر قوطی 100 تایی- 20 هزار تومان
 • آزمایش چکاپ
معمولا پزشک در نخستین جلسه این آزمایش را برای‌تان می‎نویسد. این آزمایش معمولا تنها آزمایش خون است (در موارد خاصی ممکن است آزمایش ادرار یا مدفوع هم لازم باشد) و شامل بررسی همه فاکتورهای خونی، هورمونی و بیماری‎های خونی می‎شود.
آزمایش خون کامل: 90 هزار تومان
 • سونوگرافی
درصورت داشتن سابقه مشکلات رحمی یا هورمونی ممکن است پزشک‎تان درخواست سونوگرافی هم بکند.
سونوگرافی رحم: 12 هزار تومان
به بهترین قسمت رسیدید! وقتی که ممکن است باردار شده باشید.
تست بارداری خانگی (از روی ادرار): 2 هزار تومان
آزمایش خون بارداری: 10 هزار توماناگر باردار نشوید

 • روزهای سخت امیدواری
ممکن است به هر دلیل بارداری برای شما رخ ندهد. درصورتی که تلاش ناموفق برای بارداری 6 ماه (و گاهی یک سال) ادامه داشته باشد، شما باید برای درمان اقدام کنید. بسته به مشکلی که وجود دارد، ممکن است شما به هر یک از این روش‎ها نیاز داشته باشید. لازم است بدانید که درمان‎های ناباروری تحت پوشش هیچ بیمه‎ای نیستند و اغلب بسیار پرهزینه هستند. به جز این آزمایش‎های متعدد، مراجعات بسیار به پزشک، بیمارستان و مراکز ناباروری، سوالات اطرافیان و... می‎توانند بیشتر از هزینه مالی، هزینه اعصابی داشته باشند!
 • روش IUI
برای مشکلات مربوط به رحم یا تنبلی اسپرم. در این روش اسپرم را گرفته و به رحم تزریق می‎کنند.
هزینه هر بارIUI: 60 هزار تومان
برای مشکلات رحم زن. این روش مراحل پیچیده قانونی و شخصی دارد و معمولا هزینه‎های آن کاملا توافقی است. متوسط هزینه رحم اجاره‎ای (مزد زن صاحب رحم + خرج دوران بارداری و زایمان او): حدود 5 تا 7 میلیون تومان
 • روش IVF
برای مشکلات لقاح. در این روش اسپرم و تخم در محیط آزمایشگاهی لقاح داده شده سپس به رحم زن تزریق می‎شوند.
هزینه هر بار IVF: یک‌ونیم میلیون تومان
 • روش‎های درمان دارویی
برای کسانی که دچار کم‎کاری هورمونی هستند، تخمدان یا اسپرم ضعیف است، تعادل هورمونی‎شان به هم خورده و ...
هزینه دارو: بسته به نوع مشکل حدود 40 تا 200 هزار تومان,این هدیه خرج دارد! نوزاد,بارداری,هزینه های بارداری,رشد و تکامل کودک ، خلاقیت کودک


بخش دوم

روزهای شیرین انتظار

دوران بارداری یک نه ماه شیرین است برای تمام عمر. اغلب بارداری‎ها کاملا عادی و بدون مشکلات خاصی طی می‎شوند و مهم‎ترین هزینه‎ها، مربوط به تقویت مادر و مراقبت‎های سلامت هستند.
 • مراقبت‎های دوره‎ای بارداری
مراقبت‎های دوره بارداری در ایران معمولا به این ترتیب هستند: سه ماهه اول، هر ماه یک‌بار؛ 3ماهه دوم، هر دو هفته یک‌بار؛ سه ماهه سوم، هر هفته یک‌بار. در این دیدارها وزن، فشار و وضعیت جسمی مادر باردار سنجش می‎شود. داروها و آزمایش‎های پزشکی لازم درخواست و بررسی می‎شود و به سوالات مادران پاسخ داده می‎شود. برای این مراقبت‎ها 3 انتخاب دارید.

1- مراکز بهداشت محلات
همه این مراکز مجهز به تیم پزشکی و ماماهای باتجربه هستند. تشکیل پرونده در این مراکز از ابتدای بارداری شروع شده و همه مراقبت‎ها انجام می‎شود.
هزینه: رایگان

2- بیمارستان‎ها
شما می‎توانید به درمانگاه زنان و مامایی در هر بیمارستان خصوصی یا دولتی مراجعه کنید و نزد یک پزشک متخصص زنان، پرونده تشکیل دهید. خوبی این روش این است که برای زایمان در همان بیمارستان کاملا آماده هستید.
هزینه: هر بار مراجعه 12 هزار تومان

3- مطب پزشک متخصص
می‎توانید به مطب هر پزشکی که بخواهید، مراجعه کنید و اگر بخواهید در بیمارستانی که او زایمان را انجام می‎دهد، زایمان کنید. با این حال باید در بیمارستان هم جداگانه پرونده تشکیل دهید.
هزینه هر بار مراجعه: 12 هزار تومان

 • سونوگرافی
اغلب پزشکان در طول دوران بارداری درخواست 3 سونوگرافی یا بیشتر را می‎دهند که اولی در هفته 12 و برای سنجش رشد جنین و سونوی NT انجام می‎شود، دومی در هفته 20 تا 24 برای سنجش رشد جنین و تعیین جنسیت آن و سومی در هفته‎های پایانی و برای سنجش وضعیت جنین و امکان زایمان طبیعی انجام می‎شود. برای پزشکان سونوگرافی دوبعدی معمولی کاملا گویاست اما ممکن است خودتان دل‎تان بخواهد تصویر سه بعدی از کودک‎تان داشته باشید که هزینه متفاوتی دارد.

سونوگرافی دوبعدی معمولی از جنین و رحم: 12 تا 16 هزار تومان
سونوگرافی NT دوبعدی: 12 تا 40 هزار تومان
سونوگرافی سه‎بعدی از جنین: 100 تا 150 هزار تومان
 • داروهای تقویتی
تنها داروی تقویتی دوران بارداری پریناتال است که معمولا در بسته‎های 100 تایی فروخته می‎شود. معمولا حدود 200 قرص در طول بارداری مصرف می‎شود که یعنی دو بسته پریناتال.
هر قوطی قرص پریناتال: 18 هزار تومان
 • کلاس‎های آموزشی و ورزشی
ممکن است بخواهید در کلاس‎های ورزشی مثل یوگای بارداری یا استخر شرکت کنید یا در کلاس‎های مربوط به دوران بارداری، زایمان و بچه‎داری شرکت کنید. ممکن است بخواهید کتاب‎هایی مربوط به این دوران و پس از آن را بخوانید. این هزینه‎ها تقریبی هستند.

کلاس‎های بارداری و زایمان دایر در بیمارستا‎ن‎ها: رایگان
کلاس‎های خصوصی بارداری و زایمان: هزار تومان
دوره کلاس یوگای بارداری خصوصی: 120 هزار تومان
دوره سه ماهه استخر معمولی: هزار تومان
متوسط قیمت کتاب‎های بارداری: 3 هزار تومانممکن است بارداری‎تان خیلی هم معمولی نباشد

 • بارداری با سختی اضافه
مشکلات زیادی هست که ممکن است با آن‎ها مواجه شوید؛ از ویارهای ناجور که ممکن است منجربه بستری شدن‎تان در بیمارستان شود بگیرید تا استراحت مطلق به هر دلیل که شما را خانه‎نشین می‎کند.
 • سرکلاژ
به‌دلیل ضعف عضلات رحم برای نگهداشتن وزن بچه که منجربه سقط جنین می‎شود.
هزینه: 700 هزار تومان
 • دیابت بارداری/ فشار بارداری
ممکن است هیچ‌گونه سابقه‎ای نداشته باشید اما در طول بارداری ناگهان دچار قند یا فشار بالا شوید و نیاز به درمان دارویی داشته باشید.
هزینه: بستگی به نوع درمان دارد و بین 20 تا 200 هزار تومان متغیر است.
 • گروه خونی متفاوت
اگر گروه خون شما منفی باشد و گروه خون کوچولوی‌تان مثبت، نیاز به تزریق آمپول روگام در دو مرحله دارید.
هزینه هر بار تزریق: 20 هزار تومان,این هدیه خرج دارد! نوزاد,بارداری,هزینه های بارداری,رشد و تکامل کودک ، خلاقیت کودک


بخش سوم

شیرین‎ترین سختی

بارداری بالاخره یک روز تمام می‎شود و راهی جز زایمان برای رسیدن به کوچولوی نازتان وجود ندارد. هزینه‎های زایمان بسته به نوع زایمان، پزشک، بیمارستان و بیمه شما بسیار متفاوت است. این تفاوت از هزینه رایگان شروع می‎شود تا زایمان‎های 6 و 7 میلیونی.

هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان دولتی بدون بیمه: 0 هزار تومان
هزینه زایمان سزارین در بیمارستان دولتی بدون بیمه: یک میلیون و 300 هزار تومان
هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان دولتی با بیمه تامین اجتماعی: 200 تا 300 هزار تومان
هزینه زایمان سزارین در بیمارستان دولتی با بیمه تامین اجتماعی: 400 تا 500 هزار تومان
هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان خصوصی بدون بیمه: یک و نیم میلیون تومان
هزینه زایمان سزارین در بیمارستان خصوصی بدون بیمه: 8/2 میلیون تا 5/3 میلیون تومان
هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان دولتی با بیمه مکمل: 150 هزار تومان
هزینه زایمان سزارین در بیمارستان دولتی با بیمه مکمل: 300 هزار تومان
هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان خصوصی با بیمه مکمل: 200 هزار تومان
هزینه زایمان سزارین در بیمارستان خصوصی با بیمه مکمل: 600 هزار تومان

هرچند خلاف قانون است که به جز هزینه بیمارستان مبلغی پرداخته شود و در هزینه بیمارستان هم دستمزد دکتر لحاظ شده است؛ اما درصورتی که با پزشک خاصی بخواهید زایمان داشته باشید، پزشک برای انجام زایمان (چه طبیعی و چه سزارین) ممکن است دستمزدی جداگانه طلب کند. این در حالی است که اگر شما بدون درخواست پزشک خاص در همان بیمارستان همان زایمان را داشته باشید، پزشک متخصصی که برای شما زایمان را انجام می‎دهد، نمی‎تواند تقاضای دستمزدی کند. این ماجرا در مورد زایمان سزارین رایج‎تر است.

دستمزد زورکی(!) پزشک متخصص برای زایمان طبیعی: 500 هزار تا یک میلیون تومان
دستمزد زورکی(!) پزشک متخصص برای زایمان سزارین: یک تا دو میلیون تومان

جالب اینجاست که معمولا برای زایمان دوقلوها این دستمزد دوبرابر می‎شود!اگر باردار نشوید
 • بیمه را پاس بداریم!

حتی پیش از آنکه دوران بارداری‎تان شروع شود، به فکر بیمه باشید. بسیاری از هزینه‎های دوران بارداری و زایمان با استفاده از بیمه تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‎کنند. تمام آزمایش‎ها، سونوگرافی‎ها، داروهای ایرانی، مراقبت‎های بیمارستانی و... با داشتن یک بیمه معمولی (مثل بیمه تامین اجتماعی) تا حد زیادی کاهش پیدا می‎کنند. این چند رقم را با هم مقایسه کنید:

سونوگرافی دوبعدی معمولی، بدون بیمه: 12تا 16هزار تومان
سونوگرافی دوبعدی معمولی، با بیمه تامین اجتماعی: 9 هزار تومان
آزمایش قند خون، بدون بیمه: 4 هزار تومان
آزمایش قند خون، با بیمه تامین اجتماعی: 3هزار تومان

به جز این، بیمه تکمیلی برای هزینه‎های بیمارستانی واجب است. با داشتن یک بیمه مکمل و مراجعه به بیمارستانی که از آن بیمه پشتیبانی می‎کند، می‎توانید هزینه‎های زایمان را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. ملاحظه کنید:

هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان خصوصی بدون بیمه: یک‌و‌نیم‌میلیون تومان
هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان خصوصی با بیمه تامین اجتماعی و بیمه مکمل: 200 هزار تومان

اغلب پزشکان در طول دوران بارداری درخواست 3 سونوگرافی یا بیشتر را می‎دهند که اولی در هفته 12 و برای سنجش رشد جنین و سونوی NT انجام می‎شود، دومی در هفته 20 تا 24 برای سنجش رشد جنین و تعیین جنسیت آن و سومی در هفته‎های پایانی و برای سنجش وضعیت جنین و امکان زایمان طبیعی انجام می‎شود,این هدیه خرج دارد! نوزاد,بارداری,هزینه های بارداری,رشد و تکامل کودک ، خلاقیت کودک


بخش چهارم

زندگی تازه


درست از روزی که همراه با یک کوچولوی تازه متولد پا به خانه می‎گذارید، زندگی تازه شما شروع می‎شود. ممکن است چند ماه بعد هزینه‎های‌تان خیلی اضافه شود، یا تغییر زیادی نکند. این، بیشتر به سبک زندگی شما بستگی دارد اما روزهای ورود نوزاد تقریبا برای همه مشابه است و هزینه‎های محدود و مشخصی دارد. به‌ویژه که اغلب نیازهای اولیه نوزاد، مثل لباس، وسایل شست‌وشو، وسایل خواب و... در سیسمونی خریده شده است.
 • پوشک
بستگی به مارکی که استفاده می‎کنید، دارد.
پوشک کامل پمپرز سایز نیوبورن: دانه‎ای 250 تومان
 • شیر خشک
کمتر پیش می‎آید که نوزاد در ماه‎های اول شیر مادر را نخورد اما اگر به هر دلیل اقبال‎تان بلند نبود و کودک‎تان قادر به تغذیه از شیر مادر نبود، باید بابتش هزینه کنید.
شیر خشک نان 1 برای نوزاد: هر قوطی، 5‌هزار‌و‌500 تومان
 • مراقبت‎‎های ویژه
همه والدین دعا می‎کنند که کودک سالمی داشته باشند اما ممکن است اتفاقاتی رخ بدهد که شما مجبور شوید مدتی را با مراقبت‎های خاص پزشکی بگذرانید. این مراقبت‎ها به جز ناراحتی فراوان و خستگی زیاد مادر، هزینه‎های سنگینی هم دارند.
زردی خفیف را ممکن است هر نوزادی داشته باشد؛ زردی شدید نیاز به آزمایش و سپس درمان دارد.

آزمایش خون تشخیص فتوتراپی خون نوزاد: 7 تا 8 هزار تومان
دستگاه فتوتراپی بیمارستانی در بیمارستان دولتی، هر شب: 20 هزار تومان
دستگاه فتوتراپی بیمارستانی در بیمارستان خصوصی، هر شب: 250 هزار تومان
دستگاه فتوتراپی خانگی، هر شب: 18 هزار تومان
 • NICU
اگر نوزاد شما زودرس باشد و نیاز به مراقبت در دستگاه تا تکمیل کامل ریه داشته باشد، باید در بیمارستان بستری شود.
بستری در NICU بیمارستان دولتی هر شب: 250 هزار تومان
بستری در NICU بیمارستان خصوصی هر شب: 500 تا 600 هزار تومان
 • ختنه
زمان مشخصی ندارد اما اغلب پزشکان توصیه می‎کنند آن را هر چه زودتر انجام بدهید.
ختنه با جراحی: 150 تا 200 هزار تومان      
ختنه با حلقه: 60 هزار تومانبخش پنجم

شادمانی برای هدیه الهی

رسوم زیادی هست که ممکن است در هر جایی و خانواده‎ای انجام شوند اما عمده سنت‎هایی که مربوط به تولد فرزند است، مهمانی ولیمه، قربانی کردن برای فرزند و هدیه‎های اوست.
 • مهمانی ولیمه
هیچ رقم مشخصی برایش وجود ندارد. خودتان باید حساب و کتابش را بکنید. پیش از به دنیا آمدن فرزندتان تعداد مهمان‎ها، غذاها، میوه و شیرینی و پذیرایی و چیزهای دیگر را تخمین بزنید و حساب کنید و برایش پولی کنار بگذارید. حواس‎تان باشد که اگر از پیش اعلام نکنید که کی و چطور و کجا مهمانی می‎گیرید، آن‎ها یکی یکی به خانه‎تان می‎آیند و غافلگیرتان می‎کنند!
 • قربانی
معمولا برای سلامتی کودک قربانی می‎کنند. می‎توانید این قربانی را عقیقه فرزندتان درنظر بگیرید که مستحب است و برای کودک بسیار سفارش شده. حواس‎تان باشد که از گوشت قربانی عقیقه مادر و پدر سهمی ندارند!
گوسفند: حدود 500 هزار تومان
بره: حدود 400 هزار تومان
 • هدیه
معمولا هدیه برای نوزاد را دیگران می‎آورند اما شاید دل‎تان بخواهد خودتان هم یک یادگاری برای روز تولدش کنار بگذارید. هدیه مهم‎تر، هدیه مادر نوزاد است که از پس طی 9 ماهه سخت و بعد هم یک روز خیلی سخت برآمده. پدر عزیز می‎تواند در این مورد با مادر عزیز مشورت کند یا با خریدن یک هدیه او را سورپرایز کند. مهم نیست که چقدر هزینه می‎کنید. بی‎خیال چشم و هم‎چشمی شوید و چیزی بخرید که همسرتان با تمام وجود آن را دوست داشته باشد. ممکن است این چیز یک سرویس طلا باشد، یا فقط یک گلدان گل که هم‎نام دخترتان
 است!خانه‎دار ها نخوانند!

بگذارید یک چیز را با هم مرور کنیم؛ شما یک زن شاغل هستید و بخشی از درآمد زندگی از طریق شغل شما تامین می‎شود. با تولد فرزندتان هزینه‎های زندگی تا حدی افزایش پیدا می‎کند اما یادتان که نرفته؟ شما از این به بعد تا مدتی (حداقل 6 ماه) خانه‎نشین می‎شوید.

مرخصی زایمان برای زنان شاغل حدود 6 ماه است و این مرخصی همراه با حقوق (البته کف حقوق ماهانه شما) است اما این حقوق را پس از 6 ماه مرخصی می‎توانید از بیمه دریافت کنید. بنابراین در این 6 ماه خبری از حقوق شما نیست.حساب این موضوع را در همه حساب و کتاب‎های‌تان وارد کنید تا اگر با کم شدن حقوق شما فشار زیادی به خانواده وارد می‎شود، از قبل به فکر پس‎انداز باشید.