شما کودک‎تان را کجا می‎خوابانید، یا کجا می‎خواهید بخوابانید؟ کنار خودتان؟ در اتاق خودش؟ روی یک تخت کوچک؟ یا تشک بزرگی وسط اتاق؟ جواب این سوال‎ها راهنمایی بزرگی است برای این‌که بتوانید یک تخت مناسب برای کودک‎تان تهیه کنید. مطلب زیر هم راهنمایی‎تان می‎کند که بدانید چه نوع تخت‎هایی در بازار موجود است و هر کدام به چه دردی می‎خورند.گهواره بین والدین

گهواره‎های کوچکی که برای این کار طراحی شده‎اند، اغلب گهواره‎های سبک سفری هستند. اصلی‎ترین کارکرد این گهواره‎ها این است که ضمن این‌که به شما این امکان را می‎دهد که نوزادتان را کنار خودتان بخوابانید، اما یک وقت خدای نکرده بین خودتان له‎اش نکنید! نخندید! این یکی از جدی‎ترین خطراتی است که کودکانی را که روی تخت والدین‎شان می‎خوابند، تهدید می‎کند.

مزیت: کودک‎تان درست کنار خودتان است و برای شیر دادن به او لازم نیست از جای‌تان بلند شوید.

ایراد: خیلی کوچک هستند. اغلب فقط یک یا دو ماه می‎شود نوزاد را در آن خواباند چون نوزادها خیلی سریع قد می‎کشند.

اگر خواستید بخرید: حواس‎تان هم به طولش باشد و هم به عرضش. اگر خیلی تنگ باشد، بچه اذیت می‎شود. به تخت‎تان هم فکر کنید. اگر تختی با عرض کمتر از 160 دارید، با گذاشتن یک گهواره دیگر جایی برای خودتان نمی‎ماند.جدا کردن محل خواب نوزاد از محل خواب مادر در چند ماه اول تقریبا غیرممکن است. نوزاد در طول شب چندین بار برای خوردن شیر یا مشکلات دیگر از خواب بیدار می‎شود و گریه می‎کند. بنابراین هرچه فاصله‎تان تا نوزاد کمتر باشد، کمتر لازم است از جا بلند شوید. گهواره‎های کنار تخت مادر ضمن این‌که کاملا نزدیک به مادر هستند، نوزاد را تا حدی از مادر جدا می‎کنندتخت و پارک

در واقع نوعی تخت سفری است. از پلاستیک و پارچه ساخته شده و بسیار سبک است. سازندگانش مدعی هستند که از این فضا می‎شود برای بازی بچه هم استفاده کرد و به همین خاطر اسمش را تخت و پارک گذاشته‎اند. در واقع یک جور اتاق بازی بچه است که البته بیشتر شبیه زندان بچه از کار درآمده! به درد خانواده‎هایی می‎خورد که جا برای تخت بزرگ ندارند اما می‎خواهند تا مدت زیادتری کودک را پیش خودشان بخوابانند. برای سفر هم سبک است اما با این تفاوت که جای زیاد اشغال می‌کند.

مزیت: جمع‌وجور و سبک است و هر وقت نخواستیدش، می‎توانید جمعش کنید و بگذارید ته کمد. نسبت به تخت‎های چوبی بسیار کم‎جاتر است.

ایراد: کمتر کودکی را می‎شود پیدا کرد که بعد از 9-8 ماهگی حاضر باشد در یک فضای بسته که امکان بیرون آمدن از آن را ندارد، بازی کند. اغلب کسانی که تخت و پارک خریده‎اند، بعد از این سن آن را به جعبه بزرگی برای اسباب‎بازی‎های کودک تبدیل کرده‎اند. تخت روی زمین قرار می‎گیرد و کودک در عمق آن می‎خوابد، بنابراین هر بار باید برای برداشتن و گذاشتن کودک حسابی خم شوید که به کمرتان فشار می‎آورد. راه دیگر این است که تعداد بیشتری تشک در تخت بیندازید تا سطح آن بالا بیاید اما با بزرگ شدن کودک و توانایی او برای ایستادن، باید سطح تشک را تا جایی که کودک نتواند خودش را پرت کند، پایین ببرید.

اگر می‎خواهید بخرید: داشتن یک تشک تعویض همراه تخت بسیار کمک‌کننده است. نمونه‎های موزیکال آن هم هست. به حجم تخت هنگامی که جمع می‎شود هم توجه کنید تا برای جا دادن آن در انباری یا صندوق عقب ماشین به مشکل برنخورید.گهواره کنار تخت

انواع مختلفی از آن وجود دارد. از گهواره‎های سبک پلاستیکی کوچک که شکل سبدی پر از لحاف و بالش هستند، تا تخت‎های چوبی کوچکی که می‎شود کنار تخت مادر آن‎ها را گذاشت. از انواع این تخت‎های چوبی، نمونه‎هایی وجود دارد که با برداشتن میله‎های یک سمت، می‎توان آن را به لبه تخت مادر چسباند و فیکس کرد تا کاملا به تخت کنار مادر متصل باشد.

مزیت: جدا کردن محل خواب نوزاد از محل خواب مادر در چند ماه اول تقریبا غیرممکن است. نوزاد در طول شب چندین بار برای خوردن شیر یا مشکلات دیگر از خواب بیدار می‎شود و گریه می‎کند. بنابراین هرچه فاصله‎تان تا نوزاد کمتر باشد، کمتر لازم است از جا بلند شوید. گهواره‎های کنار تخت مادر ضمن این‌که کاملا نزدیک به مادر هستند، نوزاد را تا حدی از مادر جدا می‎کنند. این جدایی 2 مزیت دارد که یکی کم کردن خطر احتمالی له شدن کودک و دومی کمتر بیدار شدن نوزاد در طول شب است. نوزادانی که کاملا چسبیده به مادر می‎خوابند، بیشتر از نوزادانی که فاصله کمی با مادر دارند، در طول شب از خواب بیدار می‎شوند.

ایراد: لازم است در کنار تخت‎تان مساحت حداقل نیم در یک متر را برای گهواره داشته باشید. ضمنا این گهواره‎ها هم معمولا کوچک هستند و تا چند ماه (بین 5 تا 8 ماه، بسته به رشد نوزادتان) بیشتر استفاده نمی‎شوند. به این ماجرا این را هم اضافه کنید که برای همین چند ماه باید سرویس خواب (تشک و بالش) هم تهیه کنید.

اگر می‎خواهید بخرید: بعضی از این مدل‎ها امکانات خوبی دارند. حالت گهواره‎ای (طوری که بشود تکانش داد) یکی از امکانات بسیار خوب این گهواره‎‎هاست که البته برای استفاده از آن نیاز به فضای باز بیشتری دارید. بعضی از مدل‎ها چرخ دارند که امکان جابه‌جایی‎اش را مهیا می‎کند و امکان چسبیدن به تخت و فیکس شدن را هم که ذکر کردیم. داشتن پشه‎بند برای فصل‎های گرم و بزرگ‌تر بودن (حداقل طولش 80 باشد) هم امکانات دیگری است که به دردتان می‎خورد.تخت نوزاد

تخت کوچکی است که معمولا از چوب یا ام‎دی‎اف ساخته می‎شود. اغلب کودکان تا 6 یا 7 سالگی در همین تخت می‎خوابند. میله‎های چوبی یا فلزی دارد و اغلب زیر آن چند کشو ایجاد می‎کنند. از این کشوها می‎توانید برای قرار دادن لباس‎ها و دیگر وسایل کودک استفاده کنید. گاهی این تخت‎ها را به‌صورت 2 لایه می‎سازند، به‌طوری که تخت درون یک چهارچوب قرار گرفته و امکان تکان خوردن به‌صورت گهواره‎ای را دارد. اگرچه تکان خوردن گهواره‎ای همیشه برای کودک مطلوب است اما هر گونه بی‌دقتی در ساخت اتصالات این نوع تخت می‎تواند منجر به سقوط آن شود که با توجه به عمر مطلوب این تخت‎ها چندان مطمئن نیست.

مزیت: با داشتن یک تخت نوزادی در اتاق کودک می‎توانید چند ماه بعد از تولد او را از تخت خودتان جدا کنید و به اتاقش عادت بدهید.

ایراد: جاگیر است.

اگر می‎خواهید بخرید: قبل از این‌که تخت را بخرید، مطمئن شوید که اندازه‎اش استاندارد است و برای آن اندازه تشک در بازار وجود دارد. اندازه استاندارد اغلب تشک‎ها 13070 یا 13570 است. تشک‎های خاصی هم در اندازه‎های 12060 و 10060 وجود دارد اما به سختی‌گیر می‎آید.
 برای خرید سرویس خواب، حتما به‌وجود تعداد مناسبی «دورسری» توجه کنید. دورسری‎ها دور تا دور تخت وصل می‎شوند و مانع از ایجاد ضربه محکم به لبه‎های تخت و میله‎های آن می‎شوند.

 به امکان بالا و پایین شدن میله‎های کنار تخت توجه کنید. میله‎های ثابت، این مشکل را دارند که شما باید کودک را از عمق تخت بلند کنید و به کمرتان فشار می‎آورند.

 ارتفاع میله‎ها باید طوری باشد که کودک‌تان تا قبل از یادگیری ایمن بالا و پایین رفتن از تخت (یک تا یک و نیم سالگی) نتواند خودش را از لبه تخت بالا بکشد. ارتفاع 65 تا 75 سانتی (از بالای تشک تا لبه میله‎ها) مناسب است. فاصله بین میله‎های تخت نباید کمتر از 5 سانت یا بیشتر از 10 سانت باشد تا نه دست و پای کودک بین آن‎های‌گیر کند و نه کله‎اش از لای آن رد شود.تخت نوزاد-نوجوان

ایده ترکیبی خوبی است برای کسانی که ترجیح می‎دهند یک تخت را مدت بیشتری استفاده کنند. این تخت‎ها از یک تخت بزرگ نوجوان در ابعاد 100180 درست شده‎اند که بخشی از آن با تعدادی کمد یا کشو اشغال شده است. بخش نوزادی این تخت معمولا تا 7 سالگی قابل استفاده است و پس از آن با برداشتن کمدها (که اغلب به شکل پاتختی یا دراور قابل استفاده هستند) و میله‎های مجاور تبدیل به تخت نوجوان می‎شوند.

مزیت: هزینه را کمتر می‎کند، ضمن این‌که بعد از چند سال با مشکل «حالا با این تخت گنده نوزادی چه کار کنم؟» مواجه نمی‎شوید. تخت نوزادی‎اش عرض بیشتری نسبت‌به تخت‎های نوزادی تک داشته و کودک‎تان جای بیشتری برای غلت زدن دارد!

ایراد: خیلی بزرگ است و جای زیادی در اتاق اشغال می‎کند. ممکن است بعد از مدتی مدلش دل‎تان را بزند اما تا پایان دوره نوجوانی فرزندتان مجبور به تحملش هستید!

اگر می‎خواهید بخرید: دقت کنید که با برداشته شدن میله‎ها و کمدها جای پیچ و مهره‎ها به شکل ناجوری باقی نماند. دنبال مدل‎هایی باشید، که کمدی که رویش سوار شده، بعدا هم به کارتان بیاید. بعضی از مدل‎ها روی این کمد را به شکل جای تعویض درآورده‎اند که خیلی به دردتان می‎خورد.

 بسته به این‌که کمد چطور روی تخت قرار گرفته، ممکن است لازم باشد ابتدا یک تشک نوزادی بگیرید و در تخت بیندازید و بعدها تشک را بردارید و یک تشک نوجوان بیندازید یا این‌که از ابتدا فقط یک تشک نوجوان نیاز داشته باشید. مدل دوم به صرفه‌تر است.
 برای انتخاب مدل بهتر است تا می‎توانید مدل کم‎رنگ، معمولی و ساده‎ای انتخاب کنید. نگران نباشید، می‎توانید با انتخاب عروسک‎های آویز رنگی و سرویس خواب رنگ وارنگ سادگی‎اش را جبران کنید، اما مدل‎های پر از رنگ و طرح خیلی زود ممکن است دل‎تان را بزند. یادتان که نرفته، این تخت قرار است تا نوجوانی فرزندتان همراه‎تان باشد.ام‎دی‎اف یا چوب؟

بیشتر تخت‎های در بازار ام‎دی‎اف هستند. ام‎دی‎اف امکانات بیشتری برای طرح و رنگ دارد و ارزان‎تر هم تمام می‎شود، اما ظرافت کارهای چوبی را ندارد. ام‎دی‎اف دوام بیشتری دارد، پس برای کارهایی مثل تخت نوزاد-نوجوان یا نوزاد بهتر است سراغ آن بروید، اما چوبی‎ها برای گهواره‎های کوچک مناسب‎ترند.بعضی از تخت‎ها، به‌خصوص در میان برندهای معروف داخلی، لبه‎های زائد دارند. مثلا رویه بیرونی تخت را به شکل یک نیم‎دایره درآورده‎اند. این طوری موقعی که بخواهید تخت را کنار دیوار بگذارید، زائده مدور تخت مانع از این می‎شود که بتوانید تخت را کاملا به دیوار بچسبانید، در نتیجه بین تخت و دیوار یک فاصله کوچک خواهد بود. غیراز این‌که این‌طوری جای بیشتری از تصور شما در اتاق اشغال می‎شود، آن فاصله کوچک هم جای مناسبی خواهد بود برای گم شدن پستانک، کفش، جوراب، موبایل، کلید و وسایل دیگر خودتان و فرزندتان!وقت خرید تخت باید به چه نکته‎هایی توجه کنید؟

این چند نکته را موقع خرید هرگونه تخت و گهواره به خاطر بسپارید.
  •  یادتان باشد، قرار است مدت زیادی از یک تخت استفاده کنید. پس هر اشکال جزئی می‎تواند مدت زیادی روی اعصاب شما پیاده‎روی کند. یکی از این اشکالات که خیلی‎ها اول آن را دست‌کم می‎گیرند، نرده‎های آسانسوری (با قابلیت بالا و پایین رفتن) است که اگر نباشد، مجبورید کلی خم شوید و بچه را بگذارید و بردارید. به این موضوع وزن بچه را هم اضافه کنید که به سرعت زیاد می‎شود، تا حساب کار دست‎تان بیاید.
  •  بعضی از تخت‎ها، به‌خصوص در میان برندهای معروف داخلی، لبه‎های زائد دارند. مثلا رویه بیرونی تخت را به شکل یک نیم‎دایره درآورده‎اند. این طوری موقعی که بخواهید تخت را کنار دیوار بگذارید، زائده مدور تخت مانع از این می‎شود که بتوانید تخت را کاملا به دیوار بچسبانید، در نتیجه بین تخت و دیوار یک فاصله کوچک خواهد بود. غیراز این‌که این‌طوری جای بیشتری از تصور شما در اتاق اشغال می‎شود، آن فاصله کوچک هم جای مناسبی خواهد بود برای گم شدن پستانک، کفش، جوراب، موبایل، کلید و وسایل دیگر خودتان و فرزندتان!
  •  همه کشوها و کمدهای تخت را یک‌بار حتما امتحان کنید. درهای آن‎ها نباید با شدت بسته شود چون کودک‎تان خیلی زود یاد می‎گیرد کشوها و کمدها را باز کند، بنابراین حتما باید درهای آن‎ها ترمز داشته باشد. ریل آن‎ها هم باید طوری باشد که کشو به‌طور کامل درنیاید.تخت نوزاد- نوجوان بهتر است تا می‎توانید مدل کم‎رنگ، معمولی و ساده‎ای انتخاب کنید. نگران نباشید، می‎توانید با انتخاب عروسک‎های آویز رنگی و سرویس خواب رنگ وارنگ سادگی‎اش را جبران کنید، اما مدل‎های پر از رنگ و طرح خیلی زود ممکن است دل‎تان را بزند. یادتان که نرفته، این تخت قرار است تا نوجوانی فرزندتان همراه‎تان باشد