از ابتدای تولد تا 6 ماهگی

در اولین ماه‌های بعد از تولد، فرزندتان بسیار وابسته به شماست. هم از نظر تغذیه‌ای به شما نیاز دارد و هم به‌دلیل ضعف جسمانی. وقتی دو قدم مانده به زمانی که به خاطر بیداری‌های شبانه گله‌مند شوید نخستین لبخند او شکل می‌گیرد. این نخستین عکس‌العمل او به کارهای شماست و در واقع می‌خواهد با این کار بگوید که چقدر به شما عشق می‌ورزد. برخی بچه‌ها از همان ابتدای تولد لبخند می‌زنند. البته لبخند آنها به شخص خاصی نیست در واقع آنها عشق خود به زندگی را ابراز می‌کنند. جالب است بدانید در ماه‌های اول بعد از تولد لبخندی که بین مادر و فرزندش رد و بدل می‌شود پایه‌گذار رابطه آتی آن دو است.

بررسی‌های محققان آمریکایی روی موش‌ها نشان داده، لبخند بچه موش‌ها سبب فعال شدن قسمتی از مغز مادر می‌شود که توسط کوکائین نیز تحریک می‌شود. در واقع لبخند بچه موش‌ها که نشانه ابراز احساسات آنهاست، به مادر لذتی بی‌حدوحصر می‌دهد. غیر از لبخند، کودکان بعد از تولد، سلاح جذب‌کننده دیگری دارند و آن هم زل زدن به شما به‌ویژه موقع شیر خوردن است. کودک شما این موضوع را خوب می‌داند که شما که هستید. شما برای او تنها اتکایی هستید که تمامی نیازهایش را برآورده می‌کنید. بو و صدای شما برای او آشناست بنابراین در اکثر زمان‌ها به شما زل می‌زند تا هم صورت شما را به خاطر بسپارد هم بگوید که شما را بسیار دوست دارد.

کودکان 3، 4 ماهه کم‌کم شروع می‌کنند به درآوردن صداهایی شبیه به حرف زدن. شاید افراد غریبه کمتر موفق شوند این حرف‌های ابتدایی را بشنوند زیرا این حرف‌ها همراه با لبخند، تنها مخصوص به مادر، پدر یا مادر و پدربزرگ است. نزدیک 6 ماهگی، کم‌کم زبان بدن کودک نشان می‌دهد که چقدر او به مادرش اعتماد دارد. او در این سن با درخواست نوازش و به بغل رفتن، عشقش را به مادر بیان می‌کند.از 6 تا 12 ماهگی

از این زمان به بعد فرزندتان می‌فهمد که موجودی جدا از شماست. این کشف تازه تاثیری شگرف در ابراز احساسات او دارد. از 6 ماه به بعد کودک‌تان متوجه می‌شود که حتی وقتی مادر حضور خارجی ندارد، هنوز هست.بنابراین این موضوع سبب احساس اضطراب جدایی در او می‌شود و با ندیدن مادر به گریه می‌افتد تا نشان دهد او را دوست دارد و از ندیدنش دلتنگ است. اگر او ببیند که مادر از او خداحافظی می‌کند، دلتنگی و اضطرابش بیشتر می‌شود بنابراین اگر در این سن می‌خواهید کودک‌تان را به جایی بسپارید و بروید حداقل از او خداحافظی نکنید.

یکی دیگر از علایمی که او ابراز می‌کند تا نشان دهد شما را دوست دارد، گریه کردن در بغل افراد غریبه است. در واقع هر صورت غریبه‌ای برای او تداعی‌گر نبود شماست. برخی مادرها گله می‌کنند که فرزندشان در این سن گاهی ضرباتی می‌زند یا موی آن‌ها را با خشونت می‌کشد. فکر نکنید این حرکات از روی خشم است. برعکس، هنوز از روی دوست داشتن است با این تفاوت که کودک قادر به کنترل حرکات خشن خود نیست. از سوی دیگر در این سن، او می‌فهمد که مادر می‌تواند هم مهربان باشد هم سخت‌گیر و خشن.

اگر صبح تا شب او را پیش پرستار بگذارید و شب به سراغش بروید شاید این دور بودن از شما را با رفتاری خشن که البته نشانه عشقش به شماست نشان دهد. از یک سالگی به بعد او بوسیدن را می‌آموزد. عملی که شاید یک مادر همیشه انتظار آن را بکشد. ابتدا او تنها گونه خود را برای بوسیده شدن جلو می‌آورد اما کم‌کم می‌آموزد که باید با لب‌هایش ببوسد. نکته جالبی که باید به آن اشاره کنیم این‌که تحقیقات نشان می‌دهد، بوسیدن و چشمک‌زدن‌های مادر در تکامل سیستم عصبی کودکان نقش  دارد.یک تا 2 سالگی

در این فاصله سنی شاید فرزند شما برای مادر خود، بیش از هر کس دیگری گریه کند. در واقع او به‌طور ذاتی می‌داند که شما به او علاقه دارید و برای رفع نیازهایش نخستین کسی هستید که به دادش می‌رسید. پس با نشان دادن نیازهایش سعی می‌کند توجه شما را به‌خود جلب کند. این جلب توجه نشان می‌دهد که چقدر به شما علاقه‌مند است.

یکی دیگر از کارهایی که کودکان در این سن انجام می‌دهند، تبعیت از رفتار مادر است. او موهایش را مانند مادر شانه می‌زند و ادای او را در می‌آورد. این نشان می‌دهد که چقدر دوست دارد بزرگ شود و در عین حال عشقش را به شما نشان می‌دهد زیرا کودکان تنها از کسانی الگو می‌گیرند که آنها را دوست دارند. برخی از مادرها می‌گویند فرزندشان در مهد یک فرشته است اما به خانه که می‌رسد شیطان می‌شود و مدام جیغ می‌زند. شاید باورتان نشود این هم نوعی ابراز علاقه به مادر است. در واقع او پیش غریبه‌ها احساس زندانی بودن می‌کند و تنها وقتی به مادر می‌رسد خود را آزاد می‌داند تا هر کاری می‌خواهد بکند. او به مادر اعتماد کافی دارد و به همین علت خلق و خوی اصلی خود را رو می‌کند.