بازی‌های کامپیوتری، بخشی از زندگی مدرن امروز هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که کودکان 13تا30 ساعت در هفته سرگرم بازی‌های کامپیوتری هستند. تقریبا غیرممکن است که کودکان را از کامپیوتر یا بازی‌های کامپیوتری دور نگه داریم. اگر نمی‌توانید بر این سیستم غلبه کنید، بهترین روش، آن است که خیلی آرام و ایمن به این گروه بپیوندید. پدرها و مادرها می‌توانند با مطالعه مقالات و نکاتی درباره شبکه جهانی اینترنت، درباره ابعاد گوناگون بازی‌های کامپیوتری مطلب بیاموزند. آنها با کسب دانش می‌توانند دست به هر کاری بزنند تا مطمئن شوند فرزندان آنها به‌طور صحیح رشد و پرورش می‌یابند.در این قسمت، چندین دستورالعمل برای کمک به شما آورده شده است:

1 همیشه با فرزندان خود رفتار دوستانه‌ای داشته باشید و بدانید چه بازی‌هایی می‌کنند. دستورالعمل‌هایی را که در رابطه با هر نرم‌افزار داده شده مطالعه کرده و توصیه‌ها و نکات مناسب روی برچسب بازی‌ها را سرمشق خود قرار دهید.
2 سایت www.ESRB.com را در کامپیوتر خود ذخیره کرده و به وسیله آن از درجه‌بندی و تحقیقات انجام شده در مورد بازی‌های کامپیوتری اطلاع حاصل کنید.
3 با والدین دیگر همانند معلمان در ارتباط باشید. اطلاعات و آخرین بررسی‌های خود درباره کودکان و بازی‌های کامپیوتری را با یکدیگر در میان بگذارید.
4 با فرزند خود رابطه شفافی داشته باشید و دوستی و احساس راحتی خود را آنقدر بالا ببرید تا او تجارب و ترس‌های خود را با شما در میان بگذارد.
5 والدین هوشیاری باشید و به هر‌گونه تغییر رفتار از جانب فرزند خود توجه کنید.
6 هنگام خرید بازی‌های کامپیوتری، آگاه و محتاط باشید و درباره ادعاهای شرکت سازنده آنها پرس‌و‌جو کنید. در صورتی که احساس می‌کنید بازی مورد نظر، نکته قابل اعتراضی دارد، در بیان نظر خود آزاد باشید.
7 فرزند خود را شایسته تربیت کرده و بسیاری از فعالیت‌هایی را که می‌توانید به همراه آنها انجام دهید، مانند ورزش، پیاده‌روی، قایق سواری و ... به او معرفی کنید. انجام فعالیت‌های خارج از خانه به سود فرزندان شماست و موجب محدودتر شدن مدت زمان استفاده آنها از کامپیوتر می‌شود.
8 اطمینان حاصل کنید که فرزند شما با اعتماد به نفس، درک و کنجکاوی بالا بزرگ می‌شود و کودکی شاد است. هر‌گونه پنهان‌کاری، پرخاشگری یا خشونت غیرقابل توجیه او را تحت نظر بگیرید.
9 از بازی کردن به‌منظور افزایش علاقه فرزند خود استفاده کنید و بازی‌هایی را انتخاب کنید که نیازمند استراتژی و تصمیم‌گیری است. بازی‌های خشونت‌آمیز و آنهایی را که تنها شامل تیر‌اندازی، تخریب یا حمله است کم کنید.
10 زمانی که برای خریدن یک بازی کامپیوتری، مانع فرزند خود می‌شوید، دلایل خود را برای او توضیح دهید و بگذارید درک کند که چرا شما او را از انجام بازی‌های خاصی منع می‌کنید.این بازی‌ها خوبند اما...

بازی می‌تواند فعالیتی سودمند، معرف تکنولوژی و حلال مشکلات بوده یا همانند مهارت‌های حرکتی، فعالیتی فضایی و منطقی باشد. بازی‌ها نوعی وسیله درمان نیز قلمداد می‌شوند! والدین باید از معایب و مزایای بازی‌های کامپیوتری آگاه بوده و به فرزندان خود اجازه دهند تنها از بازی‌های سودمند استفاده کنند.
معقول باشید و مدت زمان بازی‌های کامپیوتری را کاهش دهید. کودکان را به انجام بازی‌های گروهی تشویق کنید. برای بازی کردن با کودک خود وقت بگذارید. هنگام خرید بازی‌های کامپیوتری، از آنها آگاهی داشته و از دستورالعمل‌ها برای انتخاب آنها استفاده کنید. نگذارید فرزندان شما از دوستان هم‌سن و سال خود بازی قرض بگیرند. اگر چنین کاری کردند، آنها را تشویق کنید آنچه را قرض گرفته‌اند با شما در میان بگذارند. همیشه تلاش کنید بفهمید فرزندان شما با چه چیزهایی بازی می‌کنند. صنعت بازی، آزمایش و مشاوره در مورد بازی‌های کامپیوتری را در دستور کار خود قرار داده تا از کودکان در برابر آثار زیانبار این بازی‌ها محافظت کند. از اینترنت به‌منظور آگاهی خود از بازی‌های کامپیوتری و ویدئویی استفاده کنید و بیاموزید که چگونه مراقب فرزندان خود باشید.

منبع : مجله شهرزاد